ΙΔΑΝΙΚΗ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΠΟΛΗ ΞΗΡΑΣ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser12392
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser12392

Guest
Εις ότι αφορά τα στρατά πάντα μιλάμε και βασικά κτήρια άμυνας,

Ιδανική αμυντική πόλη
Με πύργο,και τείχος 25
Βελτιωμένη άμυνα,
Διοικητή,καπετάνιο,Αρχιέρεια
Μπορεί κανείς να κάνει με Κέρβερους.
Ιδού δύο συνθέσεις.
Περίπτωση Α
120 γρήγορα μεταφορικά,32 Κέρβερους,960 τόξα (αναλογία 1 κέρβερος για 30 τόξα)
Επειδή όμως πάλι εδώ δεν έχουμε πλήρη ισοδυναμία σε κάθε τύπο επίθεσης εναλακτικά μπορούμε να φτιάξουμε
Περίπτωση Β
120 γρήγορα μεταφορικά,19 Κέρβερους,600 τόξα,750 οπλίτες.
Χάνουμε βέβαια Κέρβερους στην αναλογία της άμυνας.
Είναι υπολογισμένες 1920 θέσεις φάρμας μονο για στρατό (χωρίς τα μεταφορικά - 120 γρήγορα)και στις δύο περιπτώσεις.
120 Γρήγορα μεταφορικά (Δεν έχουν άμυνα άρα δεν συνυπολογίζονται).
Υπολογισμός Αμυντικής Δύναμης για 32 Κέρβερους και 960 Τοξότες.
Στα κρουστικά ο Κέρβερος έχει 825 και ο Τοξότης 6.
Άρα έχουμε την εξίσωση: (825*32)+(6*960)<=>27.264+5.760=33.024 Αμυνα στα κρουστικά όπλα.
Μία πολη με ίδιο πληθυσμό σε στρατό και μόνο ιππείς βάζει επιθετική δύναμη στα κρουστικά 35.200.
Άρα έχουμε την εξίσωση: (300*32)+(25*960)<=>9.600+24.000=33.600 Αμυνα στα διατρητικά όπλα.
Μία πολη με ίδιο πληθυσμό σε στρατό και μόνο οπλίτες βάζει επιθετική δύναμη στα διατρητικά όπλα 30.720.
Άρα έχουμε την εξίσωση: (1.575*32)+(12*960)<=>50.400+11.520=61.920 Αμυνα στα εκήβολα όπλα.
Μία πολη με ίδιο πληθυσμό σε στρατό και μόνο σφενδόνες βάζει επιθετική δύναμη στα εκήβολα 44.160.
Εδώ λοιπόν προκύπτει οτι έχουμε πρόβλημα εάν δεχθουμε επίθεση με ιππείς.Αλλά θα πρέπει να δούμε την αύξηση άμυνας με το τείχος στο 25 επίπεδο το οποίο μας δίνει 141.9%,την έρευνα φάλαγγα που μας δίνει 10%,την βελτιωμένη άμυνα που μας δίνει 5% και τον πύργο που μας δίνει 10%.Άρα έχουμε σύνολο 166,9% άμυνα παραπάνω.Σύνολο για τα κρουστικά 88.141,056 ΑΜΥΝΑ ενάντια 42.240 του επιτιθέμενου με βελτιωμένη επίθεση και θεική Αθηνάς ΧΩΡΙΣ να υπολογίσουμε PREMIUM διότι αλληλοεξουδετερώνεται και χωρίς να υπολογίσουμε εθνοφρουρά.
120 Γρήγορα μεταφορικά (Δεν έχουν άμυνα άρα δεν συνυπολογίζονται).
19 Κέρβεροι,600 Τοξότες,750 Οπλίτες
Άρα έχουμε Κρουστική άμυνα (19*825)+(600*6)+(750*18)<=>15675+3600+13500=32775
Άρα έχουμε Διατρητική άμυνα (19*300)+(600*25)+(750*12)<=>5700+15000+9000=29700
Άρα έχουμε Εκήβολη άμυνα (19*1575)+(600*12)+(750*7)<=>29925+7200+5250=42375
Αυτή η άμυνα υστερεί σε όλα έναντι της προηγούμενης.
Συμπεράσματα δικά σας.

Προσοχή δεν λαμβάνω υπόψιν Εθνοφρουρά...
Θεωρητικά η φάρμα μας είναι στο 40 και έχουμε έρευνα Φρουρά Πόλης άρα έχουμε 525 Εθνοφρουρούς (Χωρίς Επέκταση συνόρων υπολογισμένα όλα).

Κύριοι και Κυρίες περιμένω προτάσεις σας να σας κάνω τις αναλύσεις.
Χρειάζομαι απο εσάς (όποιος θέλει φυσικά)
Τείχος 25+Πύργο+Θερμά Λουτρά+Άροτρο
Και μια προτεινόμενη σύνθεση στρατού να βάλουμε μια άκρη!

Υ.Γ. Βασισμένος στις ιδέες και επηρεασμένος απο αυτές του "Χάοντα" και του "ΛΥΚΑΩΝ 13" απο το φόρουμ μας.
Υ.Γ.2 Δεχόμαστε συγκρίσεις και με άλλες θεικές μονάδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9717

Guest
καλημερα συμπαικτη.θεωρω οτι γραφεις για κοσμους με συστημα εξεγερσης.εαν ναι παρακαλω μην λαμαβανεται υποψιν τα ακολουθα.η αμυντικη με κερβερους-τοξοτες ειναι οντως η καλυτερη αμυντικη πολη αλλα δυστυχως μονο για αυτην και σπανια για αλλες κι εφοσον γνωριζεις το ντοτς.στην πολιορκια οπως γνωριζετε χρειαζονται αμυνες για να προστατευσουν το αποικιακο του πολιορκητη.ειναι σχεδον βεβαιο οτι πολυ λιγες πολεις εχουν θεοτητα αρη οποτε θα γυρισουν πισω μην προσφεροντας κατι στο συμμαχο πολιορκητη.επισης σε περιπτωση επιθεσεως με αποικιακο σε αυμμαχο μας παλι θα υποχρεωσεις το συμμαχο σου οπως γυρισει τη θεοτητα πολης σε αρη με αποτελεσμα τη μη υποστηριξη αυτην απο τυχον πηγασους(ιπταμενα).η καλυτερη αμυντικη πολη ειναι οχι αυτην που εχει την καλυτερη αμυνα αλλα αυτην που μπορει να προσφερει περισσοτερα στο συμμαχο.συνιστω 1500 ξιφοι και 404 τοξα(μεταφορικα 119).επαναλαμβανω αυτα σε κοσμους με πολιορκια.παντως συμπαικτη χαρα στο κουραγιο σου που καθεσαι κι υπολογιζεις το ενα και το αλλο.σε ζηλευω και σε ευχαριστω για την προσπαθεια διοτι παντα συζητωντας παιρνεις το καλυτερο δυνατο που σου προσφερει ο διαλογος.ευχαριστω.
 

DeletedUser12392

Guest
Aγαπητέ Ζιώγα,
επειδή σε ξέρω στο φόρουμ και σε έχω κατατάξει στην λίστα με τους πλέον σεβαστούς παίκτες θεωρώ υποχρέωση μου να απαντήσω άμεσα.
Θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς εξής...
Η καλύτερη άμυνα είναι η άμυνα που δεν αφήνει τον αντίπαλο να περάσει μέσα με το αποικιακό του με τις λιγότερες δυνατές απώλειες για τον αμυνόμενο.Σε αυτό προσφέρει και ο όγκος της άμυνας,και το μπόνους απο καπετάνιους,αρχιέρειες κτλπ,μπόνους απο τείχος πύργο,τρωική ή /και βελτιωμένη άμυνα,η σωστή στάθμιση της άμυνας......όλα αυτά μαζί.
Άρα,και πιο πολλά να προσφέρεις σε σύμμαχο,εάν περάσει το αποικιακό,στερείται νοηματος η άμυνα (πλήν κερδισμένων πόντων μάχης αλλα και πάλι η πόλη χάνεται).
Προσωπικά την Πηγασούπολη δεν την έχω σε μεγάλη εκτίμηση και θα σου εξηγήσω το γιατί.
Οι Πήγασοι έχουν και αυτοί αδυναμιες που τις καλύπτεις με απλά φαντάρια.
Ορίστε ενα copy-paste από τον οδηγό που έχω αναρτήσει στο φόρουμ.
http://forum.gr.grepolis.com/showthread.php?7754-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%98%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9C%CF%85%CE%B8%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CF%89%CE%BD
Ο Πήγασος μας δίνει 100 διατρητική δύναμη ανά μονάδα πληθυσμού ενώ ο οπλίτης 16.
Ο Πήγασος μας δίνει 100 διατρητική δύναμη ενώ 20 οπλίτες 320.
Ο Πήγασος μας δίνει 42,5 κρουστική αμυντική δύναμη ανα μονάδα πληθυσμού ενώ το αρμα 19.
Ο Πήγασος μας δίνει 850 ενώ 5 άρματα 380 κρουστική άμυνα.
Ο Πήγασος μας δίνει 8,75 διατρητική αμυντική δύναμη ανα μονάδα πληθυσμού ενώ ο τοξότης 25.
Ο Πήγασος μας δίνει 175 ενώ 20 τοξότες 500 διατρητική άμυνα.
Ο Πήγασος μας δίνει 10 εκήβολη αμυντική δύναμη ανα μονάδα πληθυσμού ενώ ο ξιφομάχος 30.
Ο Πήγασος μας δίνει 200 ενώ 20 ξιφομάχοι 600 εκήβολη άμυνα.
Συμπέρασμα:Πολύ γρήγορη και ΙΠΤΑΜΕΝΗ ΜΟΝΑΔΑ καλή ΜΟΝΟ ενάντια σε ιππείς.Συνήσταται να χρησιμοποιείται με ξιφομάχους και τοξότες σε λογικό αριθμό.

Άρα πάλι θα χρειαστείς μεταφορικά να καλύψεις τις αδυναμίες τους με 2 παρακαλώ τύπους φαντάρων.
Αυτό συνεπάγεται οτι γεννώνται 2 σενάρια.
Σενάριο 1
Στέλνεις την υποστήριξη σε 2 κύμματα (Πήγασοι και μεταφορικά με ξιφομάχους και τοξότες σε άλλο κύμα)
Σκάει επίθεση απο Σφενδόνες ή Οπλίτες ή συνδιασμό τους "σφήνα" στα κύμματα σου και κλαίς τους Πήγασους που πάνε άκλαυτοι.(Πολύ χαμηλή άμυνα σε Διατρητικά και εκήβολα καθότι "ιπτάμενα άλογα")
Σενάριο 2
Στέλνεις Πήγασους σε ένα κύμμα με τοξότες και ξιφομάχους και τα μεταφορικά (θεωρητικά πάντα γρήγορα) οπότε κάνεις τον ίδιο χρόνο να φτάσεις εάν έχεις Κέρβερους και τοξότες (πάντα σε ισσοροπημένο αριθμό για σωστή άμυνα) οπότε πάλι δεν έχεις όφελως απο θέμα χρόνου στην άμυνα.
Σε ότι αφορά την αλλαγή θεότητας στην πολη,εχμμμ,ναι το ίδιο μπορεί να συμβεί εάν έχει κάποιος Δία και στέλνεις Πήγάσους.
Εκεί παίζεις με διήρεις.
Βέβαια σωστή τακτική είναι να έχεις και 1-2 πόλεις με αμυντικά ξηράς ΜΗ Θεϊκά,αν και προσωπικά δεν το προτιμώ.

Πάμε παρακάτω τώρα,στον συνδιασμό που μου έδωσες επειδή δεν έχω χρόνο σου υποσχομαι οτι μέχρι σαββάτο μεσημέρι θα απαντήσω με ανάλυση και σύγκριση.

Ας ξεκινήσω την ανάλυση.
Λοιπόν με 1500 ξιφομάχους και 404 τοξότες ειναι 1904 θέσεις φάρμας ενώ έχουμε ένα στάνταρ 1920.
Έχουμε λοιπόν
Κρουστική Αμυνα
(1500*14)+(404*6)<=>21000+2424=23424 VS 33.024 των Κέρβερων
Διατρητική άμυνα
(1500*8)+(404*25)<=>12000+10100=22100 VS 33.600 των Κέρβερων
Εκήβολη Άμυνα
(1500*30)+(404*12)<=>45000+4848=49848 VS 61.920 των Κέρβερων
Βλέπουμε λοιπόν οτι έχουμε σοβαρές απώλειες σε όλα τα όπλα στην άμυνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9717

Guest
η καλυτερη αμυντικη πολη ειναι αυτην που γραφεις αναμφισβητητα.απλως θελω να δειξω σε νεους παικτες πως ειναι καταλληλοτερα τη μπαζωτικη σου πολη να φτιαξεις και ποια η χρησιμοτητα.εξαρταται φυσικα πως παιζεις τι συμμαχια εχεις και το κυριοτερο ποσο ενεργος εισαι.ισως δεν το τονισα οσο θα επρεπε πρωτυτερα.η μπαζωτικη πολη χρειαζεται μονο για υποστηριξη σε αποικιακο που εχουμε βαλει πουθενα αλλου.εγραψα για πηγασους διοτι ειναι πιο αδυναμοι απο τους κερβεροτοξα αλλα ειναι πιο γρηγοροι και εαν μπουνε πριν την επιθση το αποικιακου(κολητα)αποικιακο δεν μπαινει εαν φυσικα υπαρχει τειχος25+πυργος(δεν το συνιστω δεν το χρησιμοποιω σε καμμια μου πολη).η διαφορα λοιπον μεταξυ των τριων αμυντικων πολεων ειναι η πολυ δυνατη κερβερο-τοξα η πολυ γρηγορη πηγασουπολη και η τριτη ξιφοτοξα οπου παει παντου.η καθε μια εχει ξεχωριστα εχει τα καλα της και τα κακα της.απλως ειναι ο τροπος παιχνιδιου που παιζεις.ευχαριστω φυσικα για τα καλα σου λογια δεν ετυχε να παιξουμε σε καποιο κοσμο και θα ειναι τιμη μου να βρεθουμε αν και ετσι οπως το εχουν καταντησει δεν βλεπω να μπαινω σε αλλο κοσμο.ευχαριστω.
 

DeletedUser12392

Guest
Αγαπητέ ΖΙΩΓΑ
Τα καλά λόγια που είπα για σένα είναι μέρος μόνο της εκτίμησης μου στο πρόσωπο σου.
Όσον αφορά κάτι άλλο που ξέχασα να το διευκρινήσω μιας και το είχες θίξει εσύ...
Αυτό το σύστημα της σκυλούπολης κολλάει παντού,σαν την κρέμα γάλακτος που λέμε :p ....χεχε...σε όλους τους κόσμους είτε παλαιό είτε νέο σύστημα κατάκτησης.
Η συμμαχία μου στον SIGMA είναι τα γνωστά σε όλους φαντασματάκια (βλέπε
8LXMo8Y.png
) αλλά όλες μου τις γνώσεις τις χρωστάω στα ΧΟΥΦΤΑΛΑ από κόσμο "Ε" που ήμουν περήφανο μέλος και στο κεντρικό μας φόρουμ εδώ.
Έχει τεράστια αποθέματα γνώσεων εδώ μέσα και από την Ο.Δ. και από παίκτες σαν και μας που είπαμε να πάμε να καούμε λίγο παραπάνω.
Θα χαρώ να σε δώ πλάι μας στον Sigma να έχουμε επικές μάχες.
Έχουμε καυγά με την Συμμαχία ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΛΕΥΣΙΣ πλέον μετονομασμενη σε
mquPlkn.png
και είναι όλοι τους ένας και ένας...
Άξιοι αντίπαλοι και τολμώ να πώ χαιρόμαστε την διαμάχη αυτή.
Υ.Γ. Θα σε παρκαλούσα να ρίξεις ιδέες για επιθετικές πόλεις με θεικές ή χωρίς σε προσωπικό μνμ να ξεκινήσω θέμα εκεί να βρούμε τι είναι το κορυφαίο.Εχω στα υπόψιν μου κατιτις αλλά θέλω και από εσένα ιδέες.
 

DeletedUser12392

Guest
Σύντομα θα ακολουθήσουν αναλυτικοί οδηγοί για όλους τους τύπους αμυντικών πόλεων αναλυτικά και με συγκρίσεις.
Ζητάω την κατανόηση σας σε αυτό γιατί απαιτεί κόπο και χρόνο που τα διαθέτω περιορισμένα (ας όψονται οι φάρμες μου στο παιχνίδι μέσα και οι 5 λεπτες λελασίες!!!).
Το οτι δεν με βλέπετε μερικές μέρες μέσα να γράφω είναι γιατί προετοιμάζω αναλυτικό οδηγο να γίνει σε ένα ποστάρισμα να μην σπαμμάρουμε το φόρουμ συνέχεια.

Υ.Γ. Δεχομεθα ιδέες για νέους οδηγούς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
αν κάνεις πόλη με κερβερους δε μπορείς να τη στείλεις υποστήριξη σε πόλη που έχει άλλο θεό. οπότε τι θα κάνεις θα αλλάζεις συνέχεια Θεούς??. και καλά να έχεις εξέγερση θα αλλάζεις θεό και σε απλή επίθεση για να την στειλεις υποστήριξη??

και αν χάσεις 5-6 τέτοιες πόλεις έχεις υπολογίσει πόση ευνοια θελουν να ξαναγίνουν ???

θεωρητικά είναι η καλύτερη ισως αλλά πρακτικά δεν νομίζω ότι μπορείς να βασιστείς σε τετοιες πόλεις για την αμυνα σου η την αμυνα της συμμαχίας σου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12392

Guest
Όπως ξαναείπα...
Ναι αλλάζεις θεότητα αν θές και κουμπώνεις 5-6 κερβερούπολεις και έχεις μηδενικές απώλειες με 25 τείχος και πύργο ΟΣΕΣ επιθέσεις και να στείλουν.
Βέβαια η αλλαγή θεότητας ισχύει για κάθε πολη με θεικές μονάδες.
Εάν όμως έχεις και πόλη με άλλες θεικές μονάδες απλά τότε παίζεις διήρεις για αν μην περάσει μέσα το αποικιακό.
Εγώ προσωπικά χτίζω 4 κέρβερους την μέρα με τις λίγες μου πόλεις.4 πόλεις έχω ακόμα.
Εσύ αν θές μπορείς να παίξεις με απλά φαντάρια άμυνα αλλά είναι ψωμάκι....
Θα σου βγάλω μια συγκριτική εάν μου δώσεις προτεινόμενους αριθμούς στρατού και πληθυσμό που χρησιμοποιείς μονο για στρατό (χωρίς τα μεταφορικά).

Στα 2565 άτομα φάρμας - δεν υπολογίζω μεταφορικά -και αν θές βάλε και 5% δύναμη παραπάνω απο βελτιωμένη επίθεση (είναι 10% αλλά βγάλε και την βελτιωμένη άμυνα 5%.
Χάνεις στις κερβερουπόλεις την μισή άρα με 4 πόλεις με άδη θές 5 μέρες για αναπλήρωση.
7pJVVnN.png
Στα 2565 άτομα φάρμας - δεν υπολογίζω μεταφορικά -και αν θές βάλε και 5% δύναμη παραπάνω απο βελτιωμένη επίθεση (είναι 10% αλλά βγάλε και την βελτιωμένη άμυνα 5%.
Χάνεις στις κερβερουπόλεις την μισή άρα με 4 πόλεις με άδη θές 5 μέρες για αναπλήρωση.
1l71i4K.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
sto τελευταιο παραδειγμα που λες 150 κερβεροι ισουνται με 4500 ξιφοι .
δηλαδη αντι για 150 κερβερους και 5500 τοξα
εχουμε 4500 ξιφοι και 5500 τοξα χοντρικα

στην 1η περιπτωση θελεις 12 επιθεσεις με μαντιχωρες περιπου
στην 2η θελεις 10 επιθεσεις με μαντιχ. περιπου

η διαφορα ειναι 2 επιθεσεις περιπου (τοιχος 25 μονο βαζω, οχι πυργο η αλλο )

απλα σου λεω οτι φταχνεις πολυ πιο γρηγορα ξιφοι και τοξα απο οτι κερβερους αρα αναπληρωνεις πιο γρηγορα.
φυσικα συμφωνω οι κερβεροι ειναι καλυτεροι ως μοναδες απλα ειναι μη πρακτικοι( και αλλο να μιλαμε για νεο κοσμο και αλλο για κοσμους που ο μεσος παιχτης εχει 90-100 πολεις πχ gamma)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12392

Guest
Έχουμε και λέμε
Με δεδομένο οτι κάθε πόλη θα βγάλει μέγιστο 2565 στην φάρμα
4500*14=63000 ΚΡΟΥΣΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ + 5500*06=33000 ΑΡΑ 96000
4500*08=36000 ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ+ 5500*25=137000 ΑΡΑ 173000
4500*30=135000 ΕΚΗΒΟΛΗ ΑΜΥΝΑ + 5500*12=66000 ΑΡΑ 201000
Σε σύνολο 10000 πληθυσμού άρα 3.98 (πες 4) πόλεις χωρίς μεταφορικά στιον πληθυσμό σου.
Ο κέρβερος μας δίνει σε 4 πόλεις άρα 148 κέρβερους και 4440 τόξα
148*825=122100 + 4440*6=26640 ΑΡΑ 148740 ΚΡΟΥΣΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ
148*300=44400+ 4440*25=111000 ΑΡΑ 155400 ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ
148*1575=233100+ 4440*12=53280 ΑΡΑ 286300 ΕΚΗΒΟΛΗ ΑΜΥΝΑ
ΑΡΑ ΈΧΟΥΜΕ
ΜΗ ΘΕΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ VS ΚΕΡΒΕΡΟΙ
ΚΡΟΥΣΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ 96000 VS 148740
ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ 173000 VS 155400
ΕΚΗΒΟΛΗ ΑΜΥΝΑ 201000 VS 286300
Μικρή διαφορά ενάντια στα διατρητικά έχουν οι μη θεικές μονάδες σε αυτόν τον συνδιασμό αλλά χάνουν κατά κράτος ενάντια σε εκήβολα και κρουστικά.Και εάν έχεις να αντιμετωπίσεις μια σφαλιαρούπολη απο σφενδόνες....θα έχεις περισσότερες απώλειες.
Συνεπώς οι 4 κερβερουπόλεις με υπολογισμένα μεταφορικά μας δίνους περισσότερη άμυνα έναντι των 4 πόλεων απλών μονάδων που προτείνεις ΧΩΡΙΣ μεταφορικά.
Υπάρχει μια αναλογία χωρίς Θεικές μονάδες αλλά θα την αναλύσω αργότερα.
Εντός της νυκτός.
Τώρα έχει ποτάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12392

Guest
ΧΤΙΣΙΜΟ ΑΜΥΝΤΙΚΗΣ ΞΗΡΑΣ
Η φάρμα στο επίπεδο 40 μας δίνει 3.000 θέσεις πληθυσμού.
Με έρευνα άροτρο στην ακαδημία έχουμε +200 θέσεις πληθυσμού.
Με θερμά Λουτρά έχουμε +10% στην φάρμα μας και αφαιρούμε το κόστος τους σε πληθυσμό (60).Άρα μας δίνει σύνολο 300-60=240 θέσεις πληθυσμού.
Έχουμε λοιπόν το στάνταρ των 3460 θέσεων πληθυσμού που μπορεί να φτάσει στο 3760 με πλήρη ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΓΗΣ.
Ας κάνουμε λοιπόν μια επισκόπηση συνυπολογίζοντας και την επέκταση γης.
Θεωρητική πόλη ξηράς.
Σύγκλητος 15 Κόστος πληθυσμού 58.Ελεύθερες θέσεις στην φάρμα 3702.
Εργοτάξιο Ξυλοκόπων 40 Κόστος πληθυσμού 101.Ελεύθερες θέσεις στην φάρμα 3601.
Φάρμα 40 Κόστος Πληθυσμού 0.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 3601.
Λατομείο 40 Κόστος Πληθυσμού 101.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 3500.
Αποθήκη 30 Κόστος Πληθυσμού 0.Ελεύθερες θέσεις στην φάρμα 3500.
Ορυχειο Ασμιού 40 Κόστος Πληθυσμού 101.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 3399.
Στρατώνες 15 Κόστος Πληθυσμού 34.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 3365.
Ναός 30 Κόστος Πληθυσμού 150.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 3215.
Παζάρι 10 Κόστος Πληθυσμού 25.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 3190.
Λιμάνι 10 Κόστος Πληθυσμού 40.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 31590.
Ακαδημία 30 Κόστος Πληθυσμού 120.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 3030.
Τείχος 25 Κόστος Πληθυσμού 84.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 2946.
Σπηλιά 10 Κόστος Πληθυσμού 9.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 2937.
Θερμά Λουτρά Κόστος Πληθυσμού 60 αλλά έχουν αφαιρεθεί απο το σύνολο εξ αρχής.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 2937.
Πύργος Κόστος Πληθυσμού 60.Ελεύθερες θέσεις στην Φάρμα 2877.
ΜΕ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ 2877 ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΓΗΣ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ 300 ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΤ ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ 2577 ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.
Δεχόμεθα γνώμες.
 

DeletedUser9717

Guest
καλημερα συμπαικτες.θα γραψω μονο που διαφοροποιουνται τα κτιρια συμφωνα παντα με το σκεπτικο και στρατηγικη που ακολουθει ο καθενας μας.δεν γραφψ οτι τα δικα σου ειναι λαθος η οτι τα δικα μου ειναι σωστα.απλως ο καθε συμπαικτης αναλογως τον κοσμο που παιζει ποσο ενεργος ειναι και πως το εχει γενικα σχεδιασμενο στο μυαλο του πραττει.
στρατωνες φουλ-γρηγοροτερη αντικατασταση
παζαρι φουλ-εαν δεν χαθει η πολη θα εχει πολλες υλες να προσφερει στις υπολοιπες και μην ξεχναμε φυσικα τον ερχομο των θαυματων.
λιμανι συνηθως το φτανω 25-26 για ταχυτερη αναπληρωση εφοσον χρειαστει.
τειχος 1.η αμυντικη πολυ σπανια βρισκεται στην πολη.η σε δυσκολη περιοχη θα βρισκεται μονιμα η σε κατακτησεις της συμμαχιας γενικοτερα(πολιορκια)
αγαλμα διοτι ειμαι φανατικος οπαδος των ιπταμενων τερατων! και τον καιρο των θαυματων εμπορικο καταστημα.
ειναι καθαρα υποκειμενικα τα παραπανω ο καθενας μας θα πρεπει μεσα απο δοκιμες να βρει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για αυτον και την συμμαχια του.ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12392

Guest
Αγαπητέ ΖΙΩΓΑ χαίρομαι που σε βλέπω πάλι στο φόρουμ.
Το να έχεις το παζάρι στο μέγιστο είναι πιστεύω υπερβολή εάν είσαι ενεργός διότι μπορείς να κάνεις πολλαπλές αποστολές.
(Μόλις τελειώνει η μία να στέλνεις την επόμενη και 5-5 τα χιλιάρικα....γιομίζει το θαύμα ή η αποθήκη που θές).
Τα λιμάνι απο την άλλη σε αμυντική ξηράς πάλι είνια υπερβολή να πάει 20+ διότι χάνεις πάλι θέσεις πληθυσμού ενώ και στο 15 ακόμα έχες καλή αναπλήρωση εάν χρειαστεί (έχοντας κατά νου οτι θα πρέπει να έχει σπάσει η πόλη σου πρώτα απο ξηράς για να χάσεις τα μεταφορικά.Πράγμα που είναι εξαιρετικά δύσκολο).
Όσον αφορά το άγαλμα,το προτιμούσα και εγώ αλλά για κατάκτηση και όχι εξέγερση.Στην εξέγερση προτιμώ το 10% της άμυνας του Πύργου για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα περάσει ούτε μύγα μέσα.Και απο την στιγμή που το άγαλμα δεν μας δίνει +10% σε δύναμη στα μυθικά.....δεν το χτίζω.

Ευχαριστώ πολύ.
Η γνώμη σου μετράει.
 

DeletedUser

Guest
συμφωνω με ζιωγα το παζαρι πρεπει να ναι οσο γινεται μεγαλυτερο αν οχι στο φουλ.
θαυμα με παζαρι στο 5 απλά δε γινετε.
επισης δε γινετε να στελνεις υλες σε συμμαχο η εσενα με μικρο παζαρι.
(βεβαια αν εισαι σε μικρη συμμαχια που δεν παιζει θαυματα και εχεις λιγες πολεις ισως να μη σε νοιαζει ).

προτιμώ παντα πυργο (υπερβολη οτι ο πυργος δεν αφηνει να περασει τιποτα μεσα μαλλον δεν εχεις παιξει με μεγαλα η εναντιον σε μεγαλα account )

οσο αφορα το πανω θεμα με κερβερους ελπιζω να καταλαβες τι ενοουσα
bb from gamma
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12392

Guest
Εάν ήξερες απο "Ε" Κόσμο τα χούφταλα,θα καταλάβαινες αν έχω παίξει με μεγάλα "account" και ποιος είμαι.
Τέλως πάντων με τα θαύματα δεν τα πάω καλά,προτιμώ να χτίζω αποικιακά και στρατό καθότι δεν με ενδιαφέρει ο Achilleus κόσμος.
Παρόλα ταυτα δεν μου δίνεις κάποια καλλίτερη άμυνα απο ότι προτείνω για κόσμο εξέγερση και καλλίτερο χτίσιμο οπότε δεν θεωρώ οτι έχεις απαντήσει ακόμα.
Ναι κατάλαβα τι λές για τους κέρβερους και προφανώς δεν κατάλαβες εσύ κάτι.
Οτι η καλλίτερη άμυνα είναι η Κερβερούπολη και αυτό αποδεικνείεται με τα μαθηματικά.
Εάν θές όμως μπορείς να μου προτείνεις μια σύνθεση να αναλύσω για 1 ΠΟΛΗ ΜΕ ΠΛΗΘΥΣΜΟ 2565 με μεταφορικά ΧΩΡΙΣ ΘΕΙΚΕΣ για να κολλάει παντού.
Να κάνουμε πιο ολοκληρωμένη δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Εάν ήξερες απο "Ε" Κόσμο τα χούφταλα,θα καταλάβαινες αν έχω παίξει με μεγάλα "account" και ποιος είμαι.
Τέλως πάντων με τα θαύματα δεν τα πάω καλά,προτιμώ να χτίζω αποικιακά και στρατό καθότι δεν με ενδιαφέρει ο Achilleus κόσμος.
Παρόλα ταυτα δεν μου δίνεις κάποια καλλίτερη άμυνα απο ότι προτείνω για κόσμο εξέγερση και καλλίτερο χτίσιμο οπότε δεν θεωρώ οτι έχεις απαντήσει ακόμα.
Ναι κατάλαβα τι λές για τους κέρβερους και προφανώς δεν κατάλαβες εσύ κάτι.
Οτι η καλλίτερη άμυνα είναι η Κερβερούπολη και αυτό αποδεικνείεται με τα μαθηματικά.
Εάν θές όμως μπορείς να μου προτείνεις μια σύνθεση να αναλύσω για 1 ΠΟΛΗ ΜΕ ΠΛΗΘΥΣΜΟ 2565 με μεταφορικά ΧΩΡΙΣ ΘΕΙΚΕΣ για να κολλάει παντού.
Να κάνουμε πιο ολοκληρωμένη δουλειά.

ρωτωντας πια ειναι η καλυτερη αμυντικη πολη ειναι σαν να ρωτας ''το αβγο εκανε την κοτα η η κοτα το αβγο?'' ειναι ακυρο ερωτημα ολα εξαρτωνται απο τις εκαστοτε συνθηκες και ειναι σχετικα.να χτιζεις τετοιες αλλα οχι μονο τετοιες
οπως και πανω ειπα οτι θεωρητικα/μαθηματικα ειναι η καλυτερη πολη αλλα οχι τοσο πρακτικη.
παραδειγμα. σου κανω σημερα επιθεση χανεις 3 κερβερουπολεις αναπληρωνω επιθετικα ανετα σε 8μερες (εφοσον δεν εχω χασει πλοια) και σου ξανακανω επιθεση σε 8 μερες.
ποσες κερβερουπολεις(βαζεις32 κερβερους σε καθεμια) εχεις προλαβει να αναπληρωσεις σε 8 μερες???

****και μαντιχωρουπολεις ειναι οι καλυτερες επιθετικες αλλα κανεις δε μπορει να κανει επιθεση μονο με αυτες γιατι θελει τουλαχιστον 1 μηνα να φτιαξει τη1
δε θα επανερθω στο θεμα
καλη συνεχεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12392

Guest
Να κάνεις ένα κόπο να διαβάζεις πιο προσεκτικά.
SwvUK94.png

Οπότε είμαι έτοιμος νωρίτερα από εσένα νομίζω....
 

DeletedUser12392

Guest
Ιδού αγαπητέ.
32 Κέρβεροι 960 Τόξα και 120 γρήγορα μεταφορικά έχουμε ένα κόστος (πάντα με έρευνα Μαθημνατικά και στρατολόγηση)
Ξύλο (32*1125)+(960*108)+(120*720) =36000+103680+86400=226080
Πέτρα (32*1350)+(960*0)+(120*0) =43200+0+0=43200
Ασήμι (32*2700)+(960*67,5)+(120*360) =86400+64800+43200=194400
Εύνοια (32*230)+(960*0)+(120*0) =10240
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13634

Guest
για μενα η τερμα αμυντικη πολη ειναι
πυργος, τειχος 25, λουτρα, φαλαγγα-κριος-αροτρο
100 μεδουσες, 1000 ξιφομαχοι (αναλογια: 1 μεδουσα 10 ξιφομαχοι)
και θα εχετε και επιθεση γιατι η μεδουσα βγαζει 23,7 επιθεση ανα κατοικο, πιο δυνατη και απο τον μαντιχωρα που βγαζει 21
βεβαια για επιθεση ασφαλος και θα βαλεται μαντιχωρες διοτι πετανε δεν θελουν μεταφορικα που σου τρωνε πληθυσμο και υπαρχει κινδινος να βουλιαξουν απο διηρης
αλλα μπορειται τις μεδουσες να τις χρησιμοποιειτα για αποστολες νησιου και για φαρμες γιατι κουβαλανε πολλες υλες
 
Κορυφή