Θυμάμαι κι ονειρεύομαι

8EAGENHS

Forum Leader
Θυμάμαι τα χρόνια τα παλιά, που έπαιζα με τον παππού μου αγωνία, μουτζούρη και ξερή και με συνέπαιρναν του κόσμου τα συναισθήματα και μετά για να μου γλυκάνει τον πόνο μου αγόραζε σοκολάτες και μικιμάους κι ένιωθα να τον αγαπώ πολύ.
Αργότερα θυμάμαι να συναγωνίζομαι το φίλο μου τον Χρήστο στο δρόμο των 100 και 200 μέτρων όπου πάντα σχεδόν έχανα και πάντα σκύλιαζα στην προπόνηση προσπαθώντας να τον φτάσω και μετά καθόμασταν στο ίδιο θρανίο και τις κυριακές βγαίναμε μαζί στο νυφοπάζαρο. Και θυμάμαι πόσο τον αγαπούσα για όλα αυτά που ήταν για μένα και για όλα αυτά που ήμουν εγώ γι' αυτόν.
Αρκετά αργότερα θυμάμαι να παίζω με το γιο μου ΜΟNOPOLY και να μη θέλει να τον αφήνω να κερδίζει κι έχανε και τσατιζόταν και μετά τον έπαιρνα αγκαλιά και τον κανάκευα για να "ηρεμήσει".
Τα ίδια θυμάμαι και με τα άλλα παιδιά στη γειτονιά όταν ήμουν πιτσιρικάς, με τους συμφοιτητές στη σχολή, με τους συναδέλφους στο στρατό κλπ κλπ.
Με λίγα λόγια, δεν παίζεις ένα παιχνίδι με κάποιον που αντιπαθείς, που μισείς που δεν γουστάρεις. Παίζεις με το φίλο, τον αδελφό, αυτόν που συμπαθείς και θέλεις για συντροφιά σου.
Και τώρα ονειρεύομαι, ένα Grepolis, (όπου Grepolis βλέπε όλα τα διαδικτυακά παιχνίδια "αντιπαλότητας" ) που όσο σκληρά κι αν παίξω, ο αντίπαλος θα αναγνωρίσει την ποιότητα του παιχνιδιού μου, θα αναγνωρίσει ότι κάπου έσφαλε και γι' αυτό ηττήθηκε, θα θελήσει να κάνουμε μαζί μια ανάλυση του γεγονότος που μας έφερε σε επαφή, θα δώσει χώρο για να τον πλησιάσω σαν κάτι έμψυχο και στην τελική, θα αναγνωρίσει τον άνθρωπο πίσω από μια άψυχη οθόνη, έναν άνθρωπο που έχει ανάγκη το παιχνίδι για τους δικούς του λόγους, έναν άνθρωπο που έχει ανάγκη να μοιράζεται την ψυχή του με άλλους ανθρώπους.
 

DeletedUser

Guest
ότι καλύτερο εχω διαβάσει εδώ μέσα... θα έλεγα ότι αποτελεί κατάθεση ψυχής αλλά καλύτερα να σωπάσω...

και το νου σας... ποτέ μα ποτέ μην μπλέξετε το παιχνίδι (γιατί παιχνίδι είναι) με τη ζωή σας... απολαύστε το και παρτε απ΄αυτό ότι καλύτερο μπορείτε...
 

DeletedUser

Guest
Μπηκα σε αυτο το φορουμ νομιζοντας οτι θα δω αλλη μια κατηγορια του "Τα Παντα Ολα" οπως τα "διλληματα","μετραμε μεχρι το 10.000"....κλπ κλπ......Και μολις αντιληφθηκα οτι δεν ηταν κατι τετοιο αλλα μια προσωπικη αναμνηση εμεινα αναυδος απο αυτα που διαβαζα.....


Φιλε μου δεν ξερω πως σου ηρθε να γραψεις αυτες τις προσωπικες σου εμπειριες αλλα ειναι πραγματικα μοναδικες και νομιζω οτι το καθε παιδι που συμμετεχει σ'αυτο το παιχνιδι εχει τις δικες του......

Πραγματικα φαινεται οτι αυτο το παιχνιδι δεν ειναι τοσο παγωμενο οσο αλλα διαδικτυακα και χαιρομαι που το ξεκινησα......
:d
 

DeletedUser

Guest
ενα θεμα που το σχολιασαν μολις 2 ατομα ενω ολοι επρεπε να αφησουν ενα σχολιο...
Νομιζω ειμαι απ τις τελευταιες γενιες που εζησε περισσοτερο εξω παρα μεσα στο σπιτι μπροστα απο μια οθονη τηλεορασης και ενα τηλεχειριστηριο... Θυμαμαι και εγω που επαιζα με τον δικο μου παππου κυριως μουτζουρη πολυ γελιο...αργοτερα τον κερδιζα χαχα..
Επισης επιτραπεζια παιχνιδια ηταν το φορτε μου πανε χρονια που επαιξα τελευταια φορα και στις φυλετικες και τωρα στο grepolis μπηκα για να γεμισω καποιες βαρετες νυχτες που δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα η δεν ειμαι με καποιον(ελα Αλεξη κοψε τα χαχανιτα,ναι την κοπελα μου εννοω και φυσικα τους φιλους μου)...πιστευω πραγματικα οτι δεν θα ειναι αλλο ενα παγωμενο παιχνιδι γιατι και τα υπολοιπα παιχνιδια ειχαν κατι κοινο μ αυτο...το επαιζαν ανθρωποι οι οποιοι ειναι πραγματικα και ζωντανα οντα....και οχι ενας αριθμος χ στρατιωτων και χ πλοιων....Ελπιζω με καποιους οταν το παιχνιδι θα εχει φουντωσει και οι συμμαχιες θα ειναι πιο δεμενες να παμε για κανενα ποτακι (για καμια 10αρια καραφακια ρακομελο οχι πολλα μωρε χαχα)
ποσταρω αργοπορημενα αλλα τωρα το πηρε το ματι μου
 

DeletedUser

Guest
μπραβο σασ παιδια ισωσ βρηκατε το νοημα τισ ζωησ γιατι δυστηχωσ απορω αν τα παδια μασ μεγαλωσουν με τετειεσ αναμνησεισ πιθανον να μεγαλοσουν με ενα pc αγκαλια !!!
 

DeletedUser

Guest
παιζει γερα αυτο φιλε μου...βλεπω την αδερφη μου ειναι πεμπτη δημοτικου και ειναι σε msn,εχει κινητο(δεν το χρησιμοποιει ακομη,παλι καλα) και γενικα οτι κανουν το κανουν μεσα στο σπιτι...θα χασουν και τα παιδικα τους χρονια σε λιγο καιρο και αντε να λενε για τις μελανιες που ειχαν αποκομισει απ το ταδε παιχνιδι θα λενε για το farmville και τα μωρα που μεγαλωναν στο internet
 

DeletedUser

Guest
Με λίγα λόγια, δεν παίζεις ένα παιχνίδι με κάποιον που αντιπαθείς, που μισείς που δεν γουστάρεις. Παίζεις με το φίλο, τον αδελφό, αυτόν που συμπαθείς και θέλεις για συντροφιά σου.

αυτα γιατι δεν τα ελεγες εχθες και στον
cuper.jpg
(HECTOR RAUL CUPER) να μας λυπηθει;:eek:

περα απο την πλακα εχεις δικαιο.ειναι ενα παιχνιδι.:)
 

DeletedUser

Guest
Θυμάμαι τα χρόνια τα παλιά, που έπαιζα με τον παππού μου αγωνία, μουτζούρη και ξερή και με συνέπαιρναν του κόσμου τα συναισθήματα και μετά για να μου γλυκάνει τον πόνο μου αγόραζε σοκολάτες και μικιμάους κι ένιωθα να τον αγαπώ πολύ.
Αργότερα θυμάμαι να συναγωνίζομαι το φίλο μου τον Χρήστο στο δρόμο των 100 και 200 μέτρων όπου πάντα σχεδόν έχανα και πάντα σκύλιαζα στην προπόνηση προσπαθώντας να τον φτάσω και μετά καθόμασταν στο ίδιο θρανίο και τις κυριακές βγαίναμε μαζί στο νυφοπάζαρο. Και θυμάμαι πόσο τον αγαπούσα για όλα αυτά που ήταν για μένα και για όλα αυτά που ήμουν εγώ γι' αυτόν.
Αρκετά αργότερα θυμάμαι να παίζω με το γιο μου ΜΟNOPOLY και να μη θέλει να τον αφήνω να κερδίζει κι έχανε και τσατιζόταν και μετά τον έπαιρνα αγκαλιά και τον κανάκευα για να "ηρεμήσει".
Τα ίδια θυμάμαι και με τα άλλα παιδιά στη γειτονιά όταν ήμουν πιτσιρικάς, με τους συμφοιτητές στη σχολή, με τους συναδέλφους στο στρατό κλπ κλπ.
Με λίγα λόγια, δεν παίζεις ένα παιχνίδι με κάποιον που αντιπαθείς, που μισείς που δεν γουστάρεις. Παίζεις με το φίλο, τον αδελφό, αυτόν που συμπαθείς και θέλεις για συντροφιά σου.
Και τώρα ονειρεύομαι, ένα Grepolis, (όπου Grepolis βλέπε όλα τα διαδικτυακά παιχνίδια "αντιπαλότητας" ) που όσο σκληρά κι αν παίξω, ο αντίπαλος θα αναγνωρίσει την ποιότητα του παιχνιδιού μου, θα αναγνωρίσει ότι κάπου έσφαλε και γι' αυτό ηττήθηκε, θα θελήσει να κάνουμε μαζί μια ανάλυση του γεγονότος που μας έφερε σε επαφή, θα δώσει χώρο για να τον πλησιάσω σαν κάτι έμψυχο και στην τελική, θα αναγνωρίσει τον άνθρωπο πίσω από μια άψυχη οθόνη, έναν άνθρωπο που έχει ανάγκη το παιχνίδι για τους δικούς του λόγους, έναν άνθρωπο που έχει ανάγκη να μοιράζεται την ψυχή του με άλλους ανθρώπους.


χαίρομαι ειλικρινά που το διάβασα, όσο περνάνε τα χρονια μπαίνουμε σε ένα τρυπάκι αντιπαλότητας, είναι οι αλλαγές του καιρού βλέπεις που μας κάνουν να ξεχνάμε.

Καλή σου συνεχεια φιλαράκι, μπράβο για το παραπάνω post!
 

DeletedUser

Guest
Γενικοτερα ζουμε σε μια εποχη που ο ανθρωπος κλεινετε περισσοτερο στον εαυτο του και προσπαθει να κατακτησει τα ονειρα του μην εχοντας ουτε καν τις κλασσικες αξιες...Και δυστυχως και σ'αυτο συμβαλει οτι οι νεες γενιες αποξενονωνται ολο και περισσοτερο και δεν κοινωνικοποιυνται οσο η δικη μας και ακομα πιο πολυ οι παλαιοτερες......Που μπορει να μην ειχαν την τεχνολογια μου εχουμε εμεις...Αλλα σεβονταν περισσοτερο τον αλλο......Και πανω απ'ολα διασκεδαζαν την ζωη τους...Δινοντας στο γελιο μεγαλη αξια...Οχι οπως στις μερες μας που η σοβαροφανεια φαινεται να εχει καλυψει τα παντα..Ακομα και παιχνιδια οπως αυτο...Ελπιζω το Grepolis να ειναι μια εξαιρεση.......
 

DeletedUser1087

Guest
Προσωπικά, ακόμα παίζω με φίλους και τη γυναίκα μου, επιτραπέζια παιχνίδια στρατηγικής και ανάπτυξης και πραγματικά με ευχαριστεί πολύ.
Ακονίζει το μυαλό, δοκιμάζει τις σχέσεις των συμπαικτών και δείχνει ένα κομμάτι του εαυτού του καθενός από μας.
Δεν παίζουμε για να τσακωθούμε αν και δεν λείπουν κάποιες στιγμές και οι εντάσεις.
Και έξω από το σπίτι, πηγαίνω για in-line skate με φίλους όπου δεν διαγωνιζόμαστε ποιος είναι ο καλύτερος. Απλά κάνουμε όλοι μαζί και μάλιστα ενθαρρύνουμε ο ένας τον άλλον και έτσι διασκεδάζουμε και γυμναζόμαστε.

Όσων αφορά λοιπόν τα παιχνίδια αντιπαλότητας... από τον μουντζούρη με τον παππού και τη μονοπολη μέχρι το Grepolis που παίζουμε τώρα.... όλα είναι ανταγωνιστικά...
Οι αυτόχθονες ιθαγενείς της Αυστραλίας πιστεύουν ότι όλα αυτά δεν είναι ωραία ομαδικά παιχνίδια, διότι δεν χαίρονται όλοι οι συμπαίκτες....
Σε έναν αγώνα δρόμου ας πούμε...... ένας θα νικήσει και θα χαρεί και όλοι οι υπόλοιποι θα χάσουν και άρα θα λυπηθούν.
Αυτοί θεωρούν ωραίο να τραγουδάνε όλοι μαζί και όχι να διαγωνίζονται ποιος τραγουδάει καλύτερα ;)

Οπότε είτε το θέλουμε είτε όχι ο ανταγωνισμός υπάρχει παντού στη ζωή μας και δυστυχώς έχει εισβάλει και στα παιχνίδια μας που θα έπρεπε να μας διασκεδάζουν.
Πολύ σωστά λεει ο Θεαγένης πως μόνο όταν ο νικητής τιμά τον ηττημένο και ο ηττημένος αναγνωρίζει την άξια του νικητή έχει μεγαλύτερη αξία και γλύκα η νίκη.
Το ήθος λοιπόν , του κάθε ανθρώπου και η αξιοπρέπεια του θα τον κρατήσει ώστε το παιχνίδι να παραμείνει διασκέδαση και ο ίδιος να κερδίσει αναγνώριση και να αναπτύσσει το πνεύμα του ή απλά να περνάει την ώρα του γνωρίζοντας καινούριους ανθρώπους.

Οι εποχές αλλάζουν..... οι αξίες των ανθρώπων όχι
Το θέμα λοιπόν είναι πως βλέπεις τη ζωή σου και πως αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο γύρω σου. :p
 

DeletedUser

Guest
συγκινιτικο...απλα παιδια μην μπλεκετε ποτε ενα game με τη ζωη σας...
 

DeletedUser1087

Guest
συγκινιτικο...απλα παιδια μην μπλεκετε ποτε ενα game με τη ζωη σας...

συνήθως γίνεται χωρίς να το θες... :p
και μαλιστα, ακόμα και μέσα απο ενα παιχνίδι, δείχνεις ποιος ειναι ο χαρακτηρας σου σε γενικές γραμμές :cool:
 

DeletedUser

Guest
Εννοειται μεσα απο ενα παιχνιδι μπορει να ανετα να αποκαλυφθει ο χαρακτηρας ενος ατομου...Πανω στην αγωνια του τι θα γινει και την πιεση...:cool:
 

DeletedUser

Guest
ρε σεις αμα εισαι απληστος σε ενα παιχνιδι στην κανονικη ζωη τι θα εισαι ανοιχτοχερης?η αμα εισαι φιλικο ατομο στην κανονικη σου ζωη θα εισαι ηλιθιος και κομπλεξαρα?εκτοςςς κι αν προσποιησε εκει κι αν εισαι μεγιστος μ... στην πραγματικη ζωη σου...
 

DeletedUser

Guest
Μπααααααα...Οσο και να προσπαθησεις να κρυψεις τον αληθινο σου χαρακτηρα καποια στιγμη θα αποκαλυφθει.........:d:d
 

DeletedUser1187

Guest
Γεια χαρά, γράφτηκα στο φόρουμ για να απαντήσω σε αυτό το θέμα, εξαιρετική προσέγγιση από τον φίλο που το άνοιξε, εντυπωσιακά τα σχόλια από όλους, πραγματικά δεν περίμενα κάτι τέτοιο σε forum από on line game, σε τέτοιο βαθμό που δεν έχω κάτι να πω, συχωρέστε την αδυναμία μου να προσεγγίσω.
 

DeletedUser

Guest
φιλε μου δεν χρειαζεται να πεις κατι...νομιζω ολοι πιασαμε το νοημα αυτου που ηθελες να μας περασεις...;);)
 
Κορυφή