Θεόσταλτος

DeletedUser

Guest
Κατα την γνωμη μου,οι θεοσταλτοι θα πρεπει να χρησιμοποιουνται περισσοτερο επιθετικα παρα αμυντικα.Λογου χαρη,αν δεχεται καποιος επιθεσεις με αποικιακο σε μια πολη της οποιας ο πληθυσμος αποτελειτε απο επιθετικες μοναδες,θα μπορουσε γρηγορα με λιγο κοστος να παραγει θεοσταλτους οι οποιοι θα μπορουσαν να αυξησουν την δυναμη σε περιπτωση επιθετικου dodge.Οσο αναφορα την αμυνα,αν παρατηρησετε ο θεοσταλτος χρειαζεται περιπου 2χ χρονο σε συγκριση με την δημιουργια ενος ξιφομαχου,κατι που μειωνει ακομα περισσοτερο αυτη την νεα μοναδα.Τελος για το κοστος,πιστευω πως η κατανωληση υλων συμφερει περισσοτερο απο την καταναλωση ευνοιας.Συνηθως,τα ξορκια εχουν ενα καθοριστικο ρολο και σε περιπτωσεις αμυνας αλλα και σε περιπτωσεις επιθεσεις οποτε η δαπανη της στην κατασκευη θεοσταλτων θα ηταν ακρως περιττη.Στην τελικη,αν δεν υπαρχουν υλες,ή θα κανεις γρηγορα καποιες λεηλασιες απο τα αγροτικα ή θα καλεσεις κανα εμπορο ή θα ζητησεις απο τους συμμαχους να σου στειλουν οποτε θα γινει αμεση αναπληρωση σε αντιθεση με την ευνοια η οποια δεν σου προσφερει τροπους γρηγορης αναπληρωσης της.
 

DeletedUser9454

Guest
ΟΙ ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ?ΟΧΙ ΤΙΠΟΤ'ΑΛΛΟ, ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ.
 

DeletedUser

Guest
Ναι.Η πολεμικη μοναδα "Θεοσταλτος" ,προστεθηκε και θα παραμεινει και μετα τις γιορτες,κανονικα...
 

DeletedUser3137

Guest
Εμένα μου αρέσει σαν μονάδα.

Διάβασα όλα τα αρνητικά και συμφωνώ μαζί σας, αλα έχει και ένα μεγάλο πλεονέκτημα... Την ταχύτητα κατασκευής. Έχεις π.χ. 500 εύνοια σε ποσειδώνα. Βάζεις να χτίζονται 33 μονάδες. Μετά αλλάζεις την θεότητα σε Ήρα και χτίζεις άλλους 33 κ. ο. κ.
Έτσι άν 'εχεις 30άρι στρατώνα και άυξηση πλυθησμού μπορείς μέσα σε 2 μέρες να φτιάξεις μια πόλη γεμάτη θεόσταλτους, ενω σε αντίθετη περίπτωση θα ήθελες μιάμιση με 2 βδομάδες. (μιλάω για ταχύτητα κόσμου Α και που δεν επιτρέπει την μείωση χρονου κατασκευης στρατιωτών με νομίσματα)

Μπορώ να βρώ τη χρησιμότητά τους μονο για
Επιθέσεις σε στόχο πάνω σε νησι όπου δεν χρειάζονται μεταφορικά
Αν έχεις χάσει επιθετικό στρατό σε πόλη με αποικιακό και θες γρήγορα να χτίσεις κάτι για να ξαναεπιτεθείς
Γενικά όπου χρειάζεται γρήγορα να γίνει κάτι.

Συμφωνω οτι δεν συμφέρει σε σύγκριση με τον τακτικό στρατο, αλλα είναι και αυτό μια επιλογή στο grepolis. Καλύτερα να έχεις επιλογές και να μην χρειάζονται παρα να μην έχεις καθόλου. Απλά σκέφτηκα να το γράψω γιατι κάτι θετικό πρέπει να δουμε σε αυτ
 

DeletedUser

Guest
εμενα καλοι μου φαινονται δεν χρειαζονται υλες και ειναι αρκετα δυνατοι αλλα θελουν 3 ελευθερους πολιτες
 

DeletedUser

Guest
Άμα "τρώγανε" έναν πληθυσμό ή έστω δυο θα ήταν άριστο υποκατάστατο των αλόγων.
 

DeletedUser

Guest
Μέτρια προς το κακό ως μονάδα. Αρχικά καταλαμβάνει 3 θέσεις στην φάρμα. Αυτό αυτομάτως σημαίνει πως συγκριτικά με τις υπόλοιπες επιθετικές-αμυντικές μονάδες του παιχνιδιού, έχει μειονεκτική θεση.

Ανά 1 μονάδα ελεύθερου πληθυσμού:

Θεόσταλτος: Άμυνα σε κρουστικα: 6.66
Άμυνα σε διατρητικά: 6.66
Άμυνα σε εκηβόλα: 6.66

Τοξότης: Άμυνα σε κρουστικα: 6
Άμυνα σε διατρητικά: 25
Άμυνα σε εκηβόλα: 12

Ξιφομάχος: Άμυνα σε κρουστικα: 14
Άμυνα σε διατρητικά: 8
Άμυνα σε εκηβόλα: 30

Παραπάνω είδαμε την αμυντική φύση του θεόσταλτους σε σύγκριση με τις λοιπές αμυντικές μονάδες του παιχνιδιού ( Δεν παραθέτονται οι οπλίτες και τα άρματα ως μεικτές μονάδες. Επίσης, αποφεύγεται σύγκριση με θεϊκές μονάδες.) Παρακάτω θα δούμε την επιθετική του φύση.

Θεόσταλτος: Κρουστικό όπλο: 11.66

Εκσφενδονιστής: Εκηβόλο όπλο: 23

Ιππέας: Κρουστικό όπλο: 18.33

Πάλι βλέπουμε πως όλες οι μονάδες υπερτερούν ΚΑΙ στην επίθεση απο τους θεόσταλτους.

Κλείνοντας, θα αναφέρουμε ένα τελευταιο αρνητικό των θεόσταλτων που δυσχαιρένει την ήδη μειονεκτική του θέση. Μεταφορά υλών.

Θεόσταλτος: 5 ύλες ανά μονάδα

Ιππεάς: 72 ύλες ανά μονάδα

Εκσφενδονιστης: 8 ύλες ανά μονάδα

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω να είναι σωστή η έρευνά μου. Για τυχόν λάθη, παρακαλώ διορθώστε με.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser11877

Guest
Κατα την ταπεινη μου αποψη οι θεοσταλτοι ειναι η πιο μαπα μοναδα στην ιστορια του grepolis.Και ο λογος ειναι απλος:δεν μπορουν να χαρακτηριστουν ως αμυντικη μοναδα μιας και 1 ξιφομαχος ειναι καλυτερος ακομα και εναντι σε διατριτηκα σε σχεση με τον θεοσταλτο,αλλα ουτε και σαν επιθετικη μοναδα μιας και εχουμε τον ιππεα ο οποιος ειναι σαφως καλυτερος ως κρουστικο οπλο....επισης κουβαλουν ελαχιστες υλες οπωτε δεν μπορουν να χρησιμευσουν για φαρμινγκ.Εχουν το πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζονται υλες αλλα η ευνοια που χρειαζονται ειναι πολυ πολυτιμη για να παει χαμενη σε τετοιου ειδους μοναδες.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη,οποιος θελει μπορει φυσικα να βγαλει ακομα και θεοσταλτουπολη,αλλα εγω δεν προκειται να μπω στον κοπο να ξοδεψω εστω και 15 ευνοια για να βγαλω μια μονοδα σαν τον θεοσταλτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser12392

Guest
Ο ρόλος που εξυπηρετούν οι Θεόσταλτοι είναι ένας και μοναδικός.
Σε νέες πόλεις που χρειάζονται χτίσιμο, να μην χαλάς ύλες για να χτίσεις την πόλη παρά μόνο εύνοια για να κάνεις άμυνες πάντα όμως αρχικές άμυνες..και για κατάκτηση ολίγων αγροτικών.
Απο και πέρα υπήρχε και ένα bug με δαύτους το οποίο έχει ευτυχώς διορθωθεί και δεν χρειάζεται καν να αναφέρω τι ήταν.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

DeletedUser

Guest
Πιστευω ο ρολος του θεοσταλτου ειναι για εκτατες αναγκες.ΠΧ. εχεις φουλ ευνοια και εχεις εισερχομενη επιθεση βαζεις μια αυξηση και πατα τους θεοσταλτους και πες λιγο 1-2 επιταχυνσης και τσουπ βγηκανε και ετσι αυξανεις τις πιθανοτητες να μην βγαινεις τοσο συχνα σε εξεγερσεις αν παιζει καποιος σε κοσμος με το νεο συστημα κατακτησεις.Ειναι μια μοναδα εκτατης αναγκης.Ως επιθετικο δεν αξηζει και τοσο γιατι ειναι αρκετα μικρη η ζημια που κανει ως προς τον πλυθησμο που τρωει σαν μοναδα.
 

DeletedUser

Guest
εγω πιστευω οτι δεν συμφερουν κα8ολου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Χωρίς αμφιβολία είναι η πιο ανούσια μονάδα του παιχνιδιού.
 

DeletedUser

Guest
εγω πιστευω οτι δεν συμφερουν κα8ολου
ΈΛα ρε kostaskour! που χάθηκες ρε ψυχή..[art]
Προειδοποίηση!
Το spam δεν επιτρέπεται στο κεντρικό φόρουμ.
Απαντήσεις που δεν έχουν άμεση σχέση με τον τίτλο του θέματος και δεν προσφέρουν κάτι στο νήμα, θεωρούνται spam.
*ΑΡΤΕΜΙΔΑ*[/art]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13436

Guest
εγω πιστευω οτι ειναι χρησιμοι μονο σε περιπτωση ελειψης υλων
 

DeletedUser6835

Guest
Ισως η μεγαλύτερα νουμπιά που έχετε βάλει στο παιχνίδι ....
Προτείνω η να το βγάλετε η να αλλάξετε τα χαρακτηριστικά του
δηλαδή να αυξήσετε την ευνοια και μειώσετε τον πλυθησμό που απαιτεί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή