Η κοινοτητα πεθαινει

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser14106
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser14106

Guest
Ειναι γνωστο οτι η κοινοτητα αργοπεθαινει τον τελευταιο καιρο...ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι παιχτες αγκου αγκου και θα σου κανω θα σου ρανω απειλες και υφακι τυπου ξερεις ποιος ειμαι εγω εχουν κατακλεισει τους σερβερ με αποτελεσμα να πνιγουν καθε τι καλο ή εντιμο εδω μεσα.πολλοι θα πουν ευθυνονται οι πιτσιρικαδες αλλοι θα πουν τα μποτ αλλοι οι πολλαπλοι και θα συνεχισει αυτος ο φαυλος κυκλος που δεν οδηγει πουθενα...τελικα τι θα γινει?ιδεες δεν υπαρχουν σιγα σιγα παιχτες τα παρατανε ενας χαμος στην κοινοτητα φιλοι γινονται εχθροι εν μια νυκτι και το αντιστροφο φυσικα...εχουν χαθει ολες οι αξιες...τελικα ισως οι προδωσια,ο φθονος,η χαιρεκακια και η μνησικακια να μας διεπουν οχι μονο στην αληθινη ζωη αλλα και στο παιχνιδι...μαλιστα στο παιχνιδι μερικοι βγαζουν εναν εαυτο που αγεται και φερεται λες και ειναι ο απολυτος κυριαρχος και καποιος του εχει πει εξοντωσε τους ολους και φτασε στη κορυφη...παιδιαστικο αλλα αυτη ειναι η νοοτροπια...αλλο ενα κειμενο που ισως να ασχοληθει καποιος μαζι του ισως οχι...αλλα η καταληξη γνωστη...πισω στο χρονοντουλαπο της ιστοριας...


αυτα τα λιγα απο εναν πιτσιρικα που ισως θελει κατι διαφορετικο απο αυτο που βλεπει...αλλα ευτυχως ακομα βλεπει...δεν εχει τυφλωθει απο ολα αυτα που γινονται γυρω του...ή μαλλον δεν εθελοτυφλει οπως κανουν οι παλαιοτεροι του...


ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

DeletedUser14906

Guest
Σωστότατος σε ό,τι γράφεις παραπάνω αλλά ένα έχω να σου πω η ποικιλία παιχτών χάνεται λόγω των μποτ και των αμέτρητων χρημάτων που μπαίνουν από κάποιους παίχτες και έτσι είναι πάντα πρώτοι και πουλάνε μαγκιά(όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι από αυτούς. Τέλος το παιχνίδι έχει ξεμείνει από ιδέες και όσο καλό και αν είναι ένα παιχνίδι αν παραμένει το ίδιο κάποια στιγμή θα αρχίζει να αργοπέθαινει όπως αναφέρεις παραπάνω.

Αυτά από εμένα.
 

DeletedUser11929

Guest
Πολυ σωστο!! Εχουν μεινει να παιζουν οι ιδιοι και οι ιδιοι παιχτες.Το παιχνιδι γινεται βαρετο σιγα σιγα,κατα εμε δεν εχει καμια σχεση με πριν απο 2-3 χρονια.Κατι πρεπει να αλλαξει.Τα μποτ,καταστρεφουν τα παιχνιδια,ετσι γινεται και εδω.Αυτοι που εχουν τα μποτ το παιζουν και καποιοι και ουσιαστικα εκει ειναι που λες ως εδω..Ελπιζω να βρουν κατι καινουργιο,να αλλαξει γενικα ο τροπος παιχνιδιου ή κατι δεν ξερω.Σιγουρα δεν παει αλλο νομιζω
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
[zar]Αν σας αρέσει το παιχνίδι κάντε "σοβαρές" προτάσεις που πιστεύετε ότι θα βελτιώσουν το παιχνίδι ή θα διορθώσουν πολλά πράγματα.[/zar]
 

DeletedUser14106

Guest
προτασεις?

για παμε λιγακι αρχιζω εγω με 10 βασικες που τις ζητανε ολοι

-μονιμο αποκλεισμο απο ολους τους κοσμους στους χρηστες μποτ.
-αυστηροποιηση ποινων για παραβιασεις κανονισμων(μιλαω για ολα.1ο παραπτωμα 5ημερο μπαν δευτερο 15 μερες 3ο μονιμο.)
-μειωση της τυχης απο 30* στο 20%
-περισσοτερα μπονους ειδικα στους ελληνικους που ειναι αργοι κοσμοι πχ.ενα 20% παραγωγη υλων ή 20% ταχυτητα στρατου ή στρατολογησεις θα ηταν οτι πρεπει
-ανανεωση της ΟΔ καθε 1 χρονο
-απαγορευση χρησης παιχνιδιου σε ηλικιακα μικροτερους απο 14 χρονων
-να γινουν σεμιναρια εκμαθησης του παιχνιδιου απο ατομα που το ξερουν οπως λιγοι και σε ολες τις πτυχες του (βλ. θεαγενης σε ιδια δηλωση του)
-αυξηση των μπονους που δινει σε καποιον το γεγονος να βρισκεται σε μια συμμαχια9πχ.στα 10 μελη αυξηση 20% υλων,στα 20 μειωση χρονου στατολογησης κλπ.)
-οι αποστολες νησιων να εμπλουτιστουν και με αμοιβες οπως μαντιχωρες ή μυθικα
-ενταξη 2-3 νεων μοναδων στο παιχνιδι εκ των οποιοων 1-2 ιπταμενα
 

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
[zar]Μ'αρέσει που έβαλα και εισαγωγικά για να τονίσω τη σημασία μιας σοβαρής πρότασης.
Μπορώ να πω ότι μου έδωσες ένα πολύ καλό πάτημα ώστε να ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα.
Λυπάμαι που το λέω αλλά όσα αναφέρεις μόνο σαβαρές προτάσεις δεν είναι. Αναφέρεις σκόρπιες ιδέες χωρίς να τις εξηγείς, χωρίς να λες σε τι μπορεί να οφελήσει η συγκεκριμένη αλλαγή, χωρίς να λες επί της ουσίας τίποτα.
Από την στιγμή που θες να βελτιώσεις το προϊόν που χρησιμοποιείς οφείλεις με σοβαρότητα να αναφέρεις και να αναλύσεις όλες τις ιδέες σου. Ποιο είναι το πρόβλημα που έχεις εντοπίσει, τι θες να βελτιώσεις, τι θες να αλλάξεις, τι θες να προσθέσεις, για ποιους λόγους θεωρείς ότι αυτό είναι ωφέλιμο κλπ κλπ αυτά είναι μερικά από τα πράγματα τα οποία οφείλεις να εξηγείς όταν προτείνεις κάτι, ώστε να βοηθάς και αυτούς που θα τις διαβάσουν να αποκτήσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Πάμε τώρα σε αυτά που αναφέρεις. Διαβάζοντας τις "προτάσεις" σου, εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι αναφέρονται σε 2 εντελώς ξεχωριστές κατηγορίες: στις λειτουργίες και αποφάσεις της εταιρείας, και στο παιχνίδι.
Μου προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι κάνεις προτάσεις για το πώς θα έπρεπε να λειτουργεί η ιδιοκτήτρια εταιρεία στο προϊόν που προωθεί, από την στιγμή που κανένα μέλος της κοινότητας δεν έρχεται σε επαφή μαζί της ή δεν γνωρίζει το τρόπο λειτουργίας της
Πιο συγκεκριμένα ζητάς
1) μονιμο αποκλεισμο απο ολους τους κοσμους στους χρηστες μποτ.
2) αυστηροποιηση ποινων για παραβιασεις κανονισμων(μιλαω για ολα.1ο παραπτωμα 5ημερο μπαν δευτερο 15 μερες 3ο μονιμο.)
3) απαγορευση χρησης παιχνιδιου σε ηλικιακα μικροτερους απο 14 χρονων
Πρέπει να καταλάβεις κάτι. Η εταιρεία έχει δημιουργήσει και παρέχει ένα προϊόν. Σε αυτό το προϊόν έχει θεσπίσει κάποιους όρους και προϋποθέσεις ώστε το κάθε άτομο που επιθυμεί να το χρησιμοποιήσει οφείλει αρχικά να τους αποδέχεται. Αυτοί οι όροι και οι κανόνες μοναδικός υπεύθυνος για να τους αλλάξει ή να τους τροποποιήσει είναι αποκλειστικά η ίδια η εταιρεία. Η εταιρεία είναι υπεύθυνη να εξασφαλίζει την ποιότητα του προϊόντος της και σε τι άτομα απευθύνεται. Σε αυτό όποιος διαφωνεί απλά δεν χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο προϊόν.

Ζητάς επίσης "ανανεωση της ΟΔ καθε 1 χρονο". Επειδή ανήκω στην Ομάδα Διαχείρισης πολύ καιρό πλέον, θα αναφέρω κάποια πράγματα για να σε διαφωτίσω. Αρκετά συχνά βγαίνουν ανακοινώσεις όπου η Ομάδα Διαχείρισης ζητά νέους εθελοντές διαχειριστές. Παρόλο που στις προϋποθέσεις αναφέρεται ότι ένας διαχειριστής πρέπει να μην έχει τιμωρηθεί για παράβαση των κανόνων το 90% των αιτήσεων αποτελείται από άτομα που έχουν παραβιάσει τους κανόνες. Πώς η εταιρεία θα εμπιστευτεί τα εργαλεία της σε άτομα τα οποία στο παρελθόν έχουν τιμωρηθεί; Αν η εταιρεία δεχόταν διαχειριστή παίκτη ο οποίος έχει παρανομήσει αυτομάτως δεν θα έλεγες ότι υπάρχει αδικία; Αυτό δεν θα έβλαπτε την αξιοπιστία της εταιρείας;
Θα ήταν πραγματικά ευτύχημα η Ομάδα Διαχείρισης να είχε τη δυνατότητα να ανανεώνεται σε τέτοιο βαθμό, αλλά αυτό προϋποθέτει και παίκτες με συνείδηση των κανόνων του παιχνιδιού.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες προτάσεις σου, σου εξήγησα ότι οφείλουν να είναι πιο λεπτομερείς. Γι'αυτό το λόγο το φόρουμ διαθέτει ολόκληρη κατηγορία ώστε οι παίκτες ελεύθερα να αναπτύσσουν τις ιδέες τους και να τις συζητούν.

Μερικές επισημάνσεις όμως.
Για το θέμα της τύχης η ίδια εταιρεία άνοιξε συζήτηση αν πρέπει να αλλάξει. Δυστυχώς όπως φαίνεται λίγους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα καθώς ελάχιστοι έχουν σχολιάσει ή έχουν διαβάσει το θέμα.
Για το θέμα της εκμάθησης του παιχνιδιού. Η εταιρεία είχε ανακοινώσει ότι θα πραγματοποιήσει αλλαγές στο αρχικό στάδιο του παιχνιδιού όπως επίσης και στα αγροτικά χωριά. Όπως πάλι φαίνεται ελάχιστοι παίκτες είδαν την ανακοίνωση και κανείς δεν μπήκε στο κόπο να σχολιάσει.

[/zar]
 

stapet

Οπλίτης
και εγω με την σειρα μου πιστευω οτι πρεπει να υπαρξει πιο μεγαλη αυστηροτητα στις ποινες, καθως για παραδειγμα τα οφελη απο συνεχομενη χρηση μποτ επι 10 ημερες υπερτερουν κατα πολυ την αντιστοιχη ποινη για την πρωτη φορα που ειναι 3 ημερες ανοιχτου
οσον αφορα τις μοναδες η μονη ιδεα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ενα ειδος δουρειου ιππου ο οποιος ομως θα λειτουργει μονο οταν εχει προηγηθει ενας ορισμενος αριθμος επιθεσεων και εφοσον καταφεραν οι αμυνομενοι να αποκρουσουν τις επιθεσεις με συνολικα τοσο σε θαλασσα οσο και σε ξηρα λιγοτερες μοναδες απο τις επιτιθεμενες(πληθυσμιακα να το παμε καλυτερα δηλαδη ενας φαρος μετριεται για 10 μοναδες οχι 1)
επιπλεον πιστευω οτι θα ηταν καλο να υπαρξει μια παγκοσμια κλαση δυναμεων κατα την οποια θα συγκρουονταν ομαδες απο διαφορες χωρες, για να το εξηγησω καλυτερα εναν παγκοσμιο πολεμο σε ενα διεθνη σερβερ του grepolis κατα τον οποιο για παραδειγμα θα επιτρεπονταν 24 χωρες(οσες εχουν τους δικους τους σερβερ) και καθε χωρα θα εστελνε απο 100 ατομα τα οποια ομως θα αναδεικνυοταν απο εναν πολεμο σε εναν εσωτερικο σερβερ
επειδη μπορει να φανει λιγο πολυπλοκο παρακατω το εξηγω με παραδειγματα

εχουμε 5 χωρες τις : ΑΑ, ΒΒ, ΓΓ, ΔΔ, ΕΕ
απο καθε χωρα επιτρεπονται 50-100 παικτες(νομιζω το ιδανικο θα ειναι 75, για το παραδειγμα μου θα χρησιμοποιησω τον αριθμο 75)
οι παικτες για την ΑΑ χωρα θα αποτελουνται απο την νικητηρια συμμαχια(50 μελη) σε εναν νεο κοσμο του ΑΑ σερβερ ο οποιος θα λειτουργει με ταχυτητα μοναδων εμποριου κτλ την ιδια με αυτη στον σερβερ για τον παγκοσμιο πολεμο
ετσι μετα απο 6-10-20 μηνες(εξαρταται απο την ταχυτητα του κοσμου) θα εχουμε μια νικητηρια(με τον ορο αυτο εννοω την συμμαχια που θα παρει κορωνα και μονο αυτη) συμμαχια απο τον ΑΑ, μια απο τον ΒΒ, ΓΓ, ΔΔ, ΕΕ
συνολικα 5 συμμαχιες απο 50 μελη
αυτες οι συμμαχιες θα εχουν το δικαιωμα εντος 10 ημερων πχ να διαλεξουν ακομα 25 μελη απο ολο τον σερβερ της εθνικοτητας τους και να παρουσιασουν τα ονοματα στην ομαδα διαχειρησης η οποια με την σειρα της θα τα στειλει στα κεντρικα για να μαζευτουν τα ονοματα των 5 ομαδων
επειτα θα ανοιξει μετα απο ενα διαστημα(μικρο κατα προτιμηση για να μην χαθουν οι παικτες μεταξυ τους) ο παγκοσμιος σερβερ στον οποιο θα εχουν προσβαση αυτοι οι 50-75 απο καθε ομαδα
στον σερβερ αυτο πιστευω θα πρεπει να ισχυουν οι εξης κανονισμοι
απαγορευονται επισημες συμμαχιες(ανεπισημες επιτρεπονται)
νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο να μην υπαρχουν τα ανοιχτα παρα μονο τα κλειστα αρκει να αυξηθει το διαστημα ποινης
πχ την πρωτη φορα να φαει κλειστο για 10 ημερες την δευτερη για 20 την τριτη μονιμο
και το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου, να μην υπαρχει ηθικο

1ο EDIT: νομιζω οτι τα 100 ατομα ειναι λιγα αλλα αυτο θα το κρινουν νομιζω τα κεντρικα
και ας μην ξεγελιομαστε μια τετοια τακτικη και κινηση θα απεφερε τρελα κερδη στην εταιρεια καθως οι ομαδες που θα συμμετειχαν σε αυτο τον κοσμο θα περιελαμβαναν ατομα που βαζουν πολλα χρηματα στο παιχνιδι
και η πιεση που θα ασκουνταν σε ορισμενους θα τους αναγκαζε να βαλουν ακομα περισσοτερα

2ο EDIT: αν υπαρχει καποιο επισημο θεμα που αναρταμε προτασεις να μου το πειτε να το ανεβασω εκει
πανω να ψαξω αλλα δεν ξερω καν αν υπαρχει

3ο EDIT: πολλες επεξεργασιες μου φαινεται κανω
τελοσπαντων
καντε μια συνδεση/εγγραφη στο φορουμ και εκφραστε την αποψη σας αρκει να ειναι τεκμηριωμενη, μονο καλο θα κανετε
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser13963

Guest
Συμφωνω με τον Stapet καθως ολο ιδια και τα ιδια λογικο καποιοι να τα βαρεθουν...Ετσι το παιχνιδι θα αποκτήσει μεγαλυτερο ενδιαφερον και πλεον οι παιχτες θα εχουν μεγαλυτερο κινητρο για να κερδισουν τον κοσμο,αυτο εννοειται με την σειρα του φερνει και τεραστια εσοδα στην εταιρια.

Απλα θα πω την γνωμη μου για τα 75 ατομα.Καλο θα ηταν να πηγαινουν τα ατομα οπως ειπε ο Stapet της νικητριας συμμαχιας με την κορωνα (δλδ 40 παιχτες) και μετα να ειναι σε σειρα οι 20 καλυτεροι επιτηθεμενοι και οι 20 καλυτεροι αμυνομενοι δλδ θα εχουμε 80 ατομα.Και εννοω οι 20 καλυτεροι χωρις να μετραω τα μελη της νικητριας συμμαχιας.
 

DeletedUser9454

Guest
Καλημέρα κι από μένα..Κατανοώ τα περί κανόνων, και γι' αυτό θα επεκταθώ μόνο σε θέματα που αφορούν καθαρά το παιχνίδι.
1) ΧΡΥΣΟΣ. Τελευταία παρατηρώ όλο και καλύτερες εκδηλώσεις μπονους στο παιχνίδι (πρόσφατο παράδειγμα οι τοξότες). Αυτόματα όμως γίνεται εξεραιτικά άδικο για όσους δεν παίζουν με χρυσό...Όποιος θέλει να χώνει, δικαίωμά του, αλλά σε τέτοιες οεριπτώσεις καλό θα ήταν η εταιρία να άφηνε 1 κομμάτι ανέγγιχτο.. Θα μου πεις, εταιρία είναι και περιμένει να βγάλει. Θα απαντήσω σαν manager που είμαι (όχι του παιχνιδιού, επαγγελματικά), αναφέροντας το παράδειγμα της coca cola (υπάρχει γραμμένο σε επιστημονικά βιβλία και μπορείτε να το τσεκάρετε). Η εν λόγω εταιρία λοιπόν, αποφάσισε να ρίξει την τιμή του προιόντος κατά πολύ. Αποτέλεσμα ήταν η μείωση του ΚΕΡΔΟΥΣ αλλά μακροπρόθεσμα, η αύξηση του ΜΕΡΙΔΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ... Όπερ εστί, η απληστία, δεν είναι πάντα καλό, ούτε έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα..Αν οι παίκτες δουν ότι κάπου δεν επηρρεάζει ο χρυσός, θα επανέλθουν..
2) ΜΑΧΕΣ..Περισσότερα γραφικά στο θέμα των μαχών, θα ήταν ένα πιο ελκυστικό πακέτο για το χρήστη, ο οποίος θα ήθελε όχι απλά να παίζει, αλλά και να πολεμάει.. Μία ανανέωση των μονάδων ή και των θεών (ανανέωση όχι προσθήκη) θα βοηθούσε εξίσου στο να κινήσει το ενδιαφέρον νέων χρηστών.
3) ΜΠΟΝΟΥΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΟΛΗΣ. Είτε όταν κάποιος ξεκινάει το παιχνίδι ή όταν προέρχεται από "πυξίδα" θα ήταν πιο ενδιαφέρον για εκείνον να είχε γρηγορότερους ρυθμούς ανάπτυξης της πρώτης πόλης του (χωρίς να παίζει με χρυσό).. Π.χ. αύξηση διορίας αυξημένης παραγωγής υλών, μείωση χρόνου κατασκευής και συχνότερες αποστολές.
4) ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ. Για να τερματίσεις το επίπεδο ενός ήρωα μπορεί να σου πάρει κι ένα χρόνο. Θα ήταν πιο ενδιαφέρον αν μπορούσες να λαμβάνεις περισσότερα νομίσματα είτε με τη χρήση συχνότερων αποστολών, ή οι αποστολές να δίνουν περισσότερα νομίσματα.

Αυτά από μένα. Συγνώμη αν σας κούρασα. Κι ότι και να λέτε για το Grepolis, μας έχει κρατήσει συντροφιά αρκετές μέρες κι έχουμε γνωρίσει διάφορους ανθρώπους..Καλή συνέχεια σε όλους.
Φιλικά
Γιάννης
 
Κορυφή