ΕΙΔΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα σε όλους!

Έψαξα (πιστεύω) αρκετά και δεν βρηκα κάποιο thread που να καταπιάνεται αποκλειστικά με τα ειδικά κτίρια.
Ποιο ειδικό κτίριο λοιπόν προτείνεται εσείς ,από την δεξιά τετράδα, ανάλαγα με τον τύπο πόλης;;
(Απ' όσο έχω διαβάσει όσον αφορά την αριστερή τετράδα, οι περισσότεροι προτιμούν θερμά λουτρά λόγω πληθυσμού)
Το Μαντείο αφορά μόνο την συγκεκριμένη πόλη ή όλες τις πόλεις σου;;
Αξίζει ο πύργος όσον αφορά την άμυνα; Έκανα κάποιες δοκιμές στον προσομειωτή και δεν έμεινα αρκετά ικανοποιημένος.
Μήπως καλύτερα άγαλμα θεού για πιο γρήγορη παραγωγή μυθικών δυνάμεων (λόγω πιο γρήγορης παραγωγής εύνοιας);;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Όλα τα κτήρια αφορούν μόνον τις πόλεις στις οποίες είναι κτισμένα.
Οι περισσότεροι φτιάχνουν Λουτρά, θα βρεθούν όμως και μερικοί που θα επιμείνουν στο θέατρο.
Το +10% που σου δίνει ο πύργος στην άμυνα και που αφορά μονάδες ξηράς και θάλασσας αν δεν σε καλύπτει, μπορείς να προχωρήσεις στην κατασκευή αγάλματος. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
[8EA]Όλα τα κτήρια αφορούν μόνον τις πόλεις στις οποίες είναι κτισμένα.
Οι περισσότεροι φτιάχνουν Λουτρά, θα βρεθούν όμως και μερικοί που θα επιμείνουν στο θέατρο.
Το +10% που σου δίνει ο πύργος στην άμυνα και που αφορά μονάδες ξηράς και θάλασσας αν δεν σε καλύπτει, μπορείς να προχωρήσεις στην κατασκευή αγάλματος. [/8EA]

Το άγαλμα δεν θα το συνιστούσα σε άτομα που έχουν πάνω απο 4 πόλεις , διοτι άν 2 πόλεις έχουν τον ίδιο Θεό η εύνεια προσθέτετε (σκεφτείτε και το ενδεχόμενο να λαμβάνετε κάθε ώρα 50-60 εύνεια απο όλους τους Θεους) τότε το άγαλμα θα ήταν άχρηστο ...

εγώ ακολουθώ 1 τακτική στοις 3-4 πρώτες πόλεις βάζω πύργο + θερμα λουτρα αλλα οταν αποκτήσω και άλλες πόλεις δεν θα γίνει και κάτι αν χάσω 1 οπότε δεν θα βάλω πυργο και θερμα λουτρα (καλυτερη πολη ος άμυνα) αλλα θα την κάνω επιθετική με άλλα είδους κτίρια )
 

DeletedUser10869

Guest
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΛΟΥΤΡΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ 5 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΣ.
ΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ :
ΜΗΚΤΗ ΠΟΛΗ (ΣΤΡΑΤΟΣ-ΣΤΟΛΟΣ) ΠΥΡΓΟΣ-ΦΑΡΟΣ
ΦΑΡΟΥΠΟΛΗ : ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ-ΦΑΡΟΣ
ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΗ: ΘΕΑΤΡΟ-ΜΑΝΤΕΙΟ
this is grepolis :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9087

Guest
ολα τα παραπανω ειναι συναρτηση , απο το χωρο που βρισκεται μια πολη......πχ...εστω οτι ο λογαριασμος ειναι σε ενα σταυροδρομι, δεν θυσιαζεις την αμυνα βαζεις πυργο.
μια πολη ασφαλη βαζεις ενα φαρο να κερδιζεις το 10% σε ταχυτητα.....κλπ..κλπ.....το ιδιο για θεατρο, βιβλιοθηκη....
ολα εξαρτωνται απο το σημειο που βρισκεται το χωριο και τι πιθανοτητες εχει να αλλαξει η θαλασσα.......
επιπλεον τα θερμα λουτρα σε συνδιασμο με πολη των 9000-9500 ποντων , δινει αρκετα ικανοποιητικο αριθμο αμυντικων η επιθετικων μοναδων.......αλλα δεν κερδιζεις βραβειο απο την μελωδια......;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Το άγαλμα δεν θα το συνιστούσα σε άτομα που έχουν πάνω απο 4 πόλεις , διοτι άν 2 πόλεις έχουν τον ίδιο Θεό η εύνεια προσθέτετε (σκεφτείτε και το ενδεχόμενο να λαμβάνετε κάθε ώρα 50-60 εύνεια απο όλους τους Θεους) τότε το άγαλμα θα ήταν άχρηστο ...
η εύνοια δεν προσθέτεται. . . . 2 25άρηδες ναοί ίδιου θεού δίνουν 21 εύνοια την ώρα σε κόσμο με ταχύτητα 3, αν είχες και άγαλμα θα ήταν 2 περίπου εύνοια περισσότεροι. . όχι και λίγο να βρίσκεσαι σε συμμαχία και πρέπει να σκας συνεχώς ξόρκια. . .
 

DeletedUser

Guest
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΛΟΥΤΡΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ 5 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΣ.
ΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ.
this is grepolis :p

ΌΛΕΣ οι πόλεις πρέπει να έχουν φάρμα 40.και τα λουτρά, αν έχεις άροτρο σου δίνουν 320 πληθυσμό, λίγο είναι? έλεος. . .
και επίσης: το μαντείο δεν εμποδίζει κανέναν να δει τί έχεις μέσα, απλώς λαμβάνεις αναφορά ότι σε κατασκόπευσαν, ψιλοαχρηστο είναι,
τρίτον:βιβλιοθήκη και φάρος μαζί δεν γίνεται.
 

DeletedUser11549

Guest
ΌΛΕΣ οι πόλεις πρέπει να έχουν φάρμα 40.και τα λουτρά, αν έχεις άροτρο σου δίνουν 320 πληθυσμό, λίγο είναι? έλεος. . .
και επίσης: το μαντείο δεν εμποδίζει κανέναν να δει τί έχεις μέσα, απλώς λαμβάνεις αναφορά ότι σε κατασκόπευσαν, ψιλοαχρηστο είναι,
τρίτον:βιβλιοθήκη και φάρος μαζί δεν γίνεται.

Συμφωνώ απόλυτα...
 

DeletedUser

Guest
Πιστεύω πως ο πύργος σου δίνει πολύ μικρή προστασία. Καλύτερο είναι το μαντείο που ξέρεις αν σε κατασκοπεύουν
 

DeletedUser9717

Guest
καλησπερα.σε αυτο το παιχνιδι κερδιζει οποιος ειναι συνεχεια μεσα και φυσικα εαν εχεις καλη ομαδα.εαν δεν εισαι on οτι κτιρια και να εχεις οσες μοναδες,την πολη η πολεις θα χασεις.οποτε θα σκεφτεις κτιρια που θα σε βοηθησουν να αναπτυχθεις κι οχι αμυντικα-παθητικα.κατα τη γνωμη μου το ενα ειναι τα λουτρα(περισσοτερες μοναδες)και το αλλο αγαλμα(παραγωγη ευνοιας)περισσοτερες μυθικες(μαντιχωρες-πηγασοι).ευχαριστω.καλη συνεχεια.
 

DeletedUser

Guest
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ Ο ΠΥΡΓΟΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΟΤΑΝ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΜΥΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ, ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΠΟΛΗ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΙΗΡΟΥΠΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΥΡΓΟΣ.
ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟ ΞΕΡΩ !
 
Κορυφή