[ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ] Διαγωνισμός Στρατηγών: Ερωτήσεις επί των απαντήσεων.

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Εδώ μπορείτε να ζητήσετε λεπτομέρειες και επεξηγήσεις επί των απαντήσεων του διαγωνισμού ή να κάνετε κάποια συζήτηση.[/8EA]
 

DeletedUser4519

Guest
[8EA]Εδώ μπορείτε να ζητήσετε λεπτομέρειες και επεξηγήσεις επί των απαντήσεων του διαγωνισμού ή να κάνετε κάποια συζήτηση.[/8EA]


Θελουμε τον τροπο υπολογισμου των 20!!! θεικων

Και μια επεξηγηση για την ερωτηση 8 :)
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Βάσει του μαθηματικού τύπου υπολογισμού παραγωγής θεϊκής εύνοιας που βρίσκεται σ' αυτό το νήμα http://forum.gr.grepolis.com/showthread.php?5415-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%8A%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%82 έχουμε συνολικό ποσόν εύνοιας ανά θεό 1.235, το οποίο μεταφράζεται για κάθε θεό αντίστοιχα:
Δίας = 4 Ούριους ανέμους
Αθηνά = 6 Ηρωικές δυνάμεις και
Άδης = 10 Κράνη αφάνειας.
Όσο για τους συμβούλους, ο Διαχειριστής και ο Έμπορος είναι πέραν πάσης αμφιβολίας και το παιχνίδι των υπολογισμών παίζεται ανάμεσα σε Αρχιέρεια και Καπετάνιο. Οι δικοί μου υπολογισμοί που συμπεριλαμβάνουν το γρήγορο και τακτικό φάρμιγκ και την ταχεία μεταφορά υλών, φέρνουν τον καπετάνιο με κάποιο πλεονέκτημα έναντι της Αρχιέρειας. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
Σχετικα με τους πηγασους και την μετεωρολογια κ.τ.λ...
Εφωσων οι πηγασοι πανε πετοντας και η μετερεωλογια βοηθαει το πεζικο σου να παει 10% πιο γρηγορα και η χαρτογραφια τα πλοια σου πως βοηθανε να πανε πιο γρηγορα οι πηγασοι;;;
 

8EAGENHS

Forum Leader
Σχετικα με τους πηγασους και την μετεωρολογια κ.τ.λ...
Εφωσων οι πηγασοι πανε πετοντας και η μετερεωλογια βοηθαει το πεζικο σου να παει 10% πιο γρηγορα και η χαρτογραφια τα πλοια σου πως βοηθανε να πανε πιο γρηγορα οι πηγασοι;;;
[8EA]Το παιχνίδι δεν έχει επίσημο εγχειρίδιο λειτουργίας και στο χέρι του παίκτη είναι να ανακαλύψει τα μικρά του μυστικά. Η μετεωρολογία λοιπόν, επηρεάζει ΟΛΑ τα ιπτάμενα κι όχι μόνο σε κίνηση στο ίδιο νησί.[/8EA]
 

DeletedUser9693

Guest
Kαλησπερα απο εμενα,για την ερωτηση με τους πηγασους,για να καταλαβω σωστες πιανονται και οι δυο απαντησεις που δωσατε δηλαδη οτι φτανουν σε 1 ωρα και 48 λεπτα και σε 1 ωρα και 50 λεπτα...
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Στο θέμα των ορθών απαντήσεων έχω γράψει το εξής:
Σύμφωνα με το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού η ορθή απάντηση είναι -10% από τη Μετεωρολογία, άρα 108' ή 1:48'. Στην πραγματικότητα είναι 110' ή 1:50'. Μέσα σ' αυτό το χρονικό εύρος, όλες οι απαντήσεις θεωρούνται σωστές.
Πού είναι η ασάφεια;[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
αν και δεν έλαβα μέρος στον διαγωνισμό,οσον αφορα το ερώτημα 3.Αν δεν κατακτηθει η πόλη το αποικιακο δεν επιστρέφει πίσω;Υπάρχει μια ασάφεια πιστευω εκει.Αν κατακτηθει η πόλη σαφως και δεν επιστρέφει.Αν δεν κατακτηθει και δεν σκοντάψει σε άλλα καράβια τοτε επιστρέφει.
 

DeletedUser6835

Guest
Αν φάει καταιγίδα της θάλασσας με τι ταχύτητα θα επιστρέψει.
αν θυμάμαι καλά.
 

8EAGENHS

Forum Leader
αν και δεν έλαβα μέρος στον διαγωνισμό,οσον αφορα το ερώτημα 3.Αν δεν κατακτηθει η πόλη το αποικιακο δεν επιστρέφει πίσω;Υπάρχει μια ασάφεια πιστευω εκει.Αν κατακτηθει η πόλη σαφως και δεν επιστρέφει.Αν δεν κατακτηθει και δεν σκοντάψει σε άλλα καράβια τοτε επιστρέφει.

[8EA]Οι περισσότερες (αν όχι όλες) ερωτήσεις τέθηκαν πιο πολύ για να γίνουν ευρύτερα γνωστά κάποια "μυστικά" του παιχνιδιού, τα οποία όταν συμβαίνουν φέρνουν σε αναστάτωση τους παίκτες οι οποίοι δεν τα γνωρίζουν. Έτσι λοιπόν η ουσία της ερώτησης εδώ είναι να δείξει ότι μπορεί μεν το αποικιακό να μην ξεκινά αν δεν έχει συνοδεία πολεμικά πλοία, αλλά κάλλιστα μπορεί να συνεχίσει την πορεία του και να πιάσει λιμάνι χωρίς αυτά. Έτσι λοιπόν οι πιθανότητες να επιστρέψει είναι απειροελάχιστες, ήγουν ή θα σπάσει πάνω σε άμυνες αντιπάλου ή θα κατακτηθεί η πόλη. Υπάρχει και μία σπάνια περίπτωση να μη συμβεί κάτι απ' αυτά, αν ο επίδοξος κατακτητής ξέχασε ότι δεν έχει αντίστοιχο επίπεδο πολιτισμού[/8EA]
 

-PNS-

Άρμα
...Υπάρχει και μία σπάνια περίπτωση να μη συμβεί κάτι απ' αυτά, αν ο επίδοξος κατακτητής ξέχασε ότι δεν έχει αντίστοιχο επίπεδο πολιτισμού

Αυτό δεν είναι τόσο σπάνιο Θεαγένη. Έχω δει πολλούς σε ομαδικές επιθέσεις να ποστάρουν αναφορές που να λένε ότι δεν είχαν τους απαραίτητους πόντους για να κατακτήσουν άλλη πόλη. Έμπειροι παίκτες που προφανώς το ήξεραν, αλλά απλά έκαναν επίδειξη δύναμης του στιλ, την γλίτωσε ο τάδε επειδή δεν είχα πόντους πολιτισμού, δεν θα είναι έτσι την άλλη φορά κτλ. Δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα μας βέβαια, αλλά επειδή νομίζω ότι είναι τραγικό να παίζει κανείς έτσι, επί την ευκαιρία το αναφέρω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

8EAGENHS

Forum Leader
[8EA]Πολύ σωστά κάνεις και το αναφέρεις και συμφωνώ. Σκέφτηκα πάρα πολύ πριν δώσω την ονομασία που έδωσα στον διαγωνισμό. Τελικά δεν αποδείχτηκα και τόσο λάθος. Υπό κανονικές συνθήκες όμως, δεν νομίζω να υπάρχει στρατηγός ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ που θα παίξει έτσι, αν δεν έχει κάτι πιο σοβαρό στο νου του.. [/8EA]
 

DeletedUser

Guest
καλησπέρα..
στην 3η ερώτηση:
3. Όταν η αποστολή του αποικιακού μου έχει ήδη διανύσει πορεία 2 ωρών, που είναι το μισό της συνολικής διαδρομής, δεχθεί καταιγίδα στη θάλασσα και χάσει όλους τους φάρους, πόσην ώρα θα κάνει να επιστρέψει στην πόλη μου;
πιστεύω πως η σωστή απάντηση είναι στην κρίση του καθενός καθώς δεν γνωρίζουμε αν υπάρχουν πλοία (όχι μεταφορικά) στο λιμάνι. Αν υπάρχουν , ναι θα βυθιστεί.. αν δεν υπάρχουν για ποιο λόγο να βυθιστεί?? επομένως θα κάνει 2 ώρες να γυρίσει.. απλά δε θα κάτσει στην πόλη.
Από όσο γνωρίζω το αποικιακό δε θα κάτσει στην πόλη χωρις πολεμικά πλοία ακόμα και άδεια να είναι... η μόνη περίπτωση που ξέρω ότι θα κάτσει χωρίς πλ9οία είναι αν υπάρχουν πυρπολικά της πόλης που μετα πάνε με το μέρος του κατακτητή...
 

8EAGENHS

Forum Leader
αν δεν υπάρχουν για ποιο λόγο να βυθιστεί?
[8EA]Αν δεν υπάρχουν πλοία να το σπάσουν, η πόλη θα κατακτηθεί. (με το σύστημα πολιορκίας με το που πιάνει λιμάνι ξεκινά η πολιορκία και με το σύστημα εξέγερσης με το που πιάνει λιμάνι η πόλη αλλάζει χέρια).[/8EA]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
[8EA] Έτσι λοιπόν οι πιθανότητες να επιστρέψει είναι απειροελάχιστες, ήγουν ή θα σπάσει πάνω σε άμυνες αντιπάλου ή θα κατακτηθεί η πόλη. Υπάρχει και μία σπάνια περίπτωση να μη συμβεί κάτι απ' αυτά, αν ο επίδοξος κατακτητής ξέχασε ότι δεν έχει αντίστοιχο επίπεδο πολιτισμού[/8EA]
Βάσει των παραπάνω που αναφέρεις μηπως θα ηταν ορθότερο ως απάντηση η φράση 'θα επιστρέψει σε 6 ωρες', παρά το απόλυτο'δεν θα γυρίσει-επιστρέψει' το οποιο τέθηκε ως σωστη απάντηση αλλα τελικά δεν ισχύει λόγω και κάποιων σπάνιων παραμέτρων;
 

DeletedUser

Guest
επισης υπηρχαν και καποιες ερωτησεις παγιδες , μια χαρα , μονο το τετραστιχο με δυσκολεψε

μηπως ξερεις κανεις που εχουν ανακοινωθει οι νικητες?
 

DeletedUser

Guest
Νομιζω πως δεν εχουν ανακοινωθει ακομα...

Εγω θελω να ρωτησω για την ερωτηση με τον λογαριασμο του φιλου μου. Εγω εβαλα πως ειναι λαθος να μπεις στον λογαριασμο του... Πιανετε; Γιατι δεν πιστευω πως ειναι λαθος να προχωρας κτιρια να κανεις φαρμινγκ και επιθεσεις ;)
 

DeletedUser

Guest
Η αιτια λεει το γιατι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

8EAGENHS

Forum Leader


Εγω θελω να ρωτησω για την ερωτηση με τον λογαριασμο του φιλου μου. Εγω εβαλα πως ειναι λαθος να μπεις στον λογαριασμο του... Πιανετε; Γιατι δεν πιστευω πως ειναι λαθος να προχωρας κτιρια να κανεις φαρμινγκ και επιθεσεις ;)
[8EA]Έχω δώσει τις ορθές απαντήσεις. Και φυσικά είναι λάθος να μπεις σε λογαριασμό άλλου παίκτη. Όποιοι απάντησαν σ' αυτήν την ερώτηση μονολεκτικά "ΟΛΕΣ" ή περιφραστικά απολύτως αρνητικά, έχουν δώσει τη σωστή απάντηση.
Όσο για τους νικητές, θα δυσκολευτούμε λίγο, γιατί ουδείς υπήρξε με 8 ορθές απαντήσεις.
Λίγη υπομονή λοιπόν.[/8EA]
 

DeletedUser

Guest
α οκ (για τους νικητες)

απλα θελω να ρωτησω και κατι ακομα ,

στην απαντηση μου στην ερωτηση " αν δεχτω καταιγιδα και σπασουν ολοι οι φαροι , ποση ωρα θα κανει το αποικιακο να επιστρεψει?"

λεω "στην απιθανη περιπτωση που το αποικιακο δεν σπασει , θα γυρισει σε 6 ωρες" αυτο πιανεται ως λαθος?
 
Κορυφή