Διήρεις & Πλοία-Φάροι vs Τριήρεις

  • Δημιουργός θέματος konstbac
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Ο οδηγός αυτός βρίσκεται εδώ και εγώ απλά πήρα την πρωτοβουλία να τον μεταφράσω γιατί μου φαίνετε πολύ χρήσιμος.

======================================================================================

bireme_90x90.jpg
attack_ship_90x90.jpg
VS.
trireme_90x90.jpg


Εδώ βρίσκεται μία σύγκριση μονάδων θαλάσσης.

Και εδώ οι ανταγωνιστές μας! Στην νότια πλευρά του σταδίου είναι οι Διήρεις με τα Πλοία-Φάρους. Στα βόρεια οι ισχυρές Τριήρεις.

Τώρα οι κατηγορίες σήμερα είναι: Επίθεση, Άμυνα, Ταχύτητα, Πόροι και Χρόνος. Για να τα συγκρίνουμε ισότιμα με μονάδες φάρμας, πρέπει να έχουμε όλοι ίσες μονάδες Χώρου Φάρμας. Για αυτό, οι ανταγωνιστές θα είναι 5 Διήρεις και 4 Πλοία-Φάροι (80 Χώροι Φάρμας-ΧΦ όλα μαζί) και 5 Τριήρεις (5 x 16 = 80).

Πρώτος Διαγωνισμός: Επίθεση
5 x 24 Διήρεις + 4 x 200 Φάροι = 920 επίθεση
5 x 180 Τριήρεις = 900 επίθεση

Αν και δεν συνιστώ τη χρησιμοποίηση Διηρών σε επιθέσεις, Δ & Φ νικάν.
_________________________________
Δεύτερος Διαγωνισμός: Άμυνα
5 x 160 Διήρεις + 4 x 60 Φάροι = 1040 Άμυνα
5 x 250 Triremes = 1250 Άμυνα

Τριήρεις νικάν. 1-1
______________________________________
Τρίτος Διαγωνισμός: Ταχύτητα
Διήρεις (15) + Φάροι (13) σημαίνει ότι πάμε με τους Φάρους που είναι πιο αργοί = 13
Διήρεις = 9

Διήρεις και Φάροι νικάν
____________________________________________
Τέταρτος Διαγωνισμός: Πόροι
5 Διήρεις (4000 ξύλο, 3500 πέτρα, 900 ασήμι)+ 4 Φάροι(5200 ξύλο, 1200 πέτρα, 3200 ασήμι) = 9200 ξύλο, 4700 πέτρα, 4100 ασήμι
5 Τριήρεις = 10000 ξύλο, 6500 πέτρα, 4500 ασήμι

Δ & Φ νικάν πάλι.
______________________________
Πέμπτος Διαγωνισμός: Χρόνος
5 Διήρεις (12:12:30) + 4 Φάροι (14:12:20) = 26:24:50
5 Διήρεις = 31:04:30 (στον άλφα οι χρόνοι που είναι x1)

Πάλι, Δ & Φ νικάν
_____________________________________

Καλώς, λοιπόν δείτε το έτσι. Μπορείτε να κάνετε 5 Διήρεις και 4 Φάρους σε 5 ώρες λιγότερες από ότι 5 Τριήρεις με την ίδια ποσότητα ΧΦ και λιγότερους πόρους. Αν στείλετε Τριήρεις σε επίθεση, δεν έχετε καθόλου άμυνα στην πόλη. Όμως αν στείλετε 4 Φάρους έχετε ακόμη 5 Διήρεις.

Γενικά, αν μείνετε με τις Διήρεις και τους Φάρους, έχουν το ίδιο ΧΦ με τις Τριήρεις και είναι δυνατότερα στις επιθέσεις.
 

DeletedUser177

Guest
ωραιος και αναλυτικος οδηγος...;)

μεσα στην πορεια του παιχνιδιου κατεληξα και εγω στο ιδιο αποτελεσμα...
 

DeletedUser

Guest
σωστος οδηγος οντως,γενικα το αγγλικο forum εχει ωραιους θησαυρους
 

DeletedUser

Guest
το ξέρω, για αυτό όποτε βρίσκω λίγο χρόνο θα τους μεταφράζω, γιατί είναι πραγματικά κρίμα να πάνε αναξιοποίητοι..
 

DeletedUser

Guest
Οντως πολυ ενδιαφερον το θεματακι σου...Αλλα αυτα να τα πεις στον τυπο που ειχε ξεκλειδωσει τριηρεις και ειχε αφησει τις διηρεις να καθονται στην ακαδημια...Και δυστυχως τον κατεκτησα...Ημαρτονννννν...:(:(:confused:
 

DeletedUser

Guest
χαχα τι να πει κανείς. ευχαριστώ πάντως για τα καλά σας λόγια :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή