Δημοσκόπηση για κάθε νέο κόσμο

TZAGKARAKIS

Ξιφομάχος
Πιστεύω είναι μία καλή ιδέα, κάθε φορά που είναι να βγει νέος κόσμος, να δημιουργείται μία δημοσκόπηση (σαν αυτή που έγινε, όταν βγήκε ο κόσμος Vyllis) και να επιλέγουν οι παίκτες τα στοιχεία του κάθε κόσμου.

Πιστεύω με αυτό τον τρόπο θα προσελκύσετε τόσο καινούργιους όσο και παλιούς παίκτες (που έχουν σταματήσει, είτε παίζουν ακόμα) να ενεργοποιηθούν για 2 λόγους:

1. Γιατί κάποιοι είναι παίκτες εξέγερσης και κάποιοι πολιορκίας, που σημαίνει ότι ο καθένας θα ψηφίζει το σύστημα που θέλει, εάν θέλει να παίξει, άρα θα υπάρχει συμμετοχή για το τι σύστημα θα είναι, διότι αυτό είναι το βασικό στοιχείο.

2. Γιατί υπάρχουν παίκτες και κυρίως συμμαχίες που για να μπουν σε κόσμους θέλουν συγκεκριμένα στοιχεία για να τον τρέξουν. Για παράδειγμα μία συμμαχία, μπορεί να θέλει μόνο σαν στοιχεία κόσμου, όριο συμμαχίας 60 μέλη, τελικό στάδιο Θαύματα και ταχύτητα 4. Και πάλι εδώ θα υπάρξει αρκετή συμμετοχή διότι θα κριθούν τα υπόλοιπα στοιχεία του κόσμου.

Με αυτό τον τρόπο λοιπόν θα παίζουν περισσότεροι παίκτες, γιατί θα γουστάρουν τους καινούργιους κόσμους, επειδή θα τους φτιάχνουν/επιλέγουν οι ίδιοι και γενικότερα πιστεύω είναι και πιο σωστό από το να αποφασίζει μόνη της η Inno τι στοιχεία να έχει κάθε καινούργιος κόσμος χωρίς την γνώμη των παικτών που τους τρέχουν, αλλά και των παικτών που βάζουν ένα ποσό χρημάτων στο παιχνίδι, για να έχουν χρυσό και να γίνεται πιο εύκολο το παιχνίδι τους.
 

2goodforyou

Οπλίτης
Εγώ γενικότερα αυτό που ήθελα είναι να υπάρχει μια ποικιλία.Τι εννοώ με αυτό.Να μην ανοίγουν 5 σερί κόσμοι κυριαρχίας.Να μην ανοίγουν 5 σερί κόσμοι με ναούς κτλ.

Αν δεν κάνω λάθος όλο το 2019 άνοιξε ένας κόσμος με θαύματα που είχε να κάνει με πολιορκία.Αν υποθέσουμε ότι ανοίγει 1 κόσμος κάθε μήνα εγώ θα πρότεινα να ανοίγουν κάθε χρόνο 4 κόσμοι με θαύματα, 4 με κυριαρχία, 4 με ναούς.(2 κόσμοι εξέγερση ανά σύστημα 2 κόσμοι με πολιορκία).
 

TZAGKARAKIS

Ξιφομάχος
Και αυτό, δηλαδή πρέπει να υπάρχει μία ισσοροπία όσο αφορά τα τελικά στάδια και τα συστήματα κατάκτησης, αλλά και τα υπόλοιπα παίζουν μεγάλο ρόλο, όπως για παράδειγμα την ταχύτητα, αν υπάρχει ηθικό, με πόσες πόλεις να ξεκινάς, όριο μελών μίας συμμαχίας και πολλά άλλα.

Εγώ την είπα την γνώμη μου, θεωρώ το πιο σωστό είναι να γίνονται δημοσκοπήσεις κάθε φορά που είναι να βγει κόσμος και να αποφασίζουν οι παίκτες τα στοιχεία του κόσμου ή τουλάχιστον αν δεν το θέλει αυτό η Inno, να παίρνει μία γνώμη για τις προτιμήσεις των παικτών μέσω της δημοσκόπησης και να πράττει ανάλογα.
 

2goodforyou

Οπλίτης
Αυτό θα μπορούσε να συμβεί.Βέβαια όσο αφορά κόσμους με ναούς δεν νομίζω ότι μπορεί να ανοίξει κόσμος με περισσότερα από 30 μέλη.
Όσοι έχουν παίξει αυτό το σύστημα νομίζω γνωρίζουν τους λόγους.
 

DeletedUser18028

Guest
Αυτό Μανώλη πιστεύω δεν γίνεται, γιατι δεν θα είναι αντικειμενικό θα φτιαχτούν ακόμα 500 νέα ακκάουντ μόνο και μόνο για βάζουν ψήφους στη ψηφοφορία.
Επειδή νομίζω έτσι έγινε και στον Βύλλις...

Αποψή μου..
 
Και αυτό, δηλαδή πρέπει να υπάρχει μία ισσοροπία όσο αφορά τα τελικά στάδια και τα συστήματα κατάκτησης, αλλά και τα υπόλοιπα παίζουν μεγάλο ρόλο, όπως για παράδειγμα την ταχύτητα, αν υπάρχει ηθικό, με πόσες πόλεις να ξεκινάς, όριο μελών μίας συμμαχίας και πολλά άλλα.

Εγώ την είπα την γνώμη μου, θεωρώ το πιο σωστό είναι να γίνονται δημοσκοπήσεις κάθε φορά που είναι να βγει κόσμος και να αποφασίζουν οι παίκτες τα στοιχεία του κόσμου ή τουλάχιστον αν δεν το θέλει αυτό η Inno, να παίρνει μία γνώμη για τις προτιμήσεις των παικτών μέσω της δημοσκόπησης και να πράττει ανάλογα.
Αμα γινοντε δημοσκοπησεις για καθε κοσμο που βγενει δεν προκειτε να ξαναβγει κοσμος με ταχυτητα μικροτερη απο 6. Το να γινοντε 1-2 φορες τον χρονο ειναι οκ πιστευω.
 

TZAGKARAKIS

Ξιφομάχος
Αν είναι ένα θέμα αυτό μπορεί η Inno απλά να δίνει διαφορετικές επιλογές στα στοιχεία και περιορισμένα. Για παράδειγμα σε έναν κόσμο μπορεί να βάλει επιλογές ταχύτητας 3,4,6 και σε έναν άλλο 1,2,4 που λέει ο λόγος.

Γενικά πιστεύω είναι μία καλή ιδέα αλλά έχει πολλά αναπάντητα ερωτήματα/προβληματάκια, για τα οποία υπάρχει λύση πιστεύω όπως αυτό που ανέφερε ο Τηλέμαχος ότι θα βγαίνουν συνέχεια κόσμοι ταχύτητας 6 αν έχει αυτή την επιλογή.
 

Sakontios

Οπλίτης
ας κοιταξει να φτιαξει τους σερβερς της η ιννο πρωτα και αρχιζουμε να ψηφιζουμε για την ταχυτητα μετα. Δεν ειναι κακο να ακουει η ιννο την κοινοτητα για τετοια θεματα και ειδικα η ομαδα διαχείρισης πρέπει να κάνει κινήσεις για να βελτιώση την επικοινωνία της με τους παίχτες. Αλλά το να αφήνουμε σε ψηφοφορίες όλους τους κόσμους είναι υπερβολικό, θα μπορούσαν να φτιάξουν μια κατηγορία "κόσμοι κοινότητας" και 1/3 να κόσμους που θα βγάζουν να βγαίνει μέσα από ψηφοφορία.
 

TiMazZ

Εκσφενδονιστής
Τελευταια φορα που βγηκε ψηφοφορια, δημιουργηθηκαν καμια 50αρια ακκ για να βγει εξεγερση αντι για πολιορκεια..
Καλη ιδεα η ψηφοφορια, αλλα οπως τα παντα στο παιχνιδι, θα υπαρχει μια μικρη παρτιδα ανθρωπων που θα χαλαμε οτι μας δινετε..
Νομιζω το καλυτερο που διαβασα πιο πανω, ειναι 2 πολιορκειες απο καθε endgame και 2 εξεγερσεις απο καθε endgame. (οταν βρουν τροπο να κανουν εξεγερση ολυμπο)

Ετσι θα καθονται και οι παικτες παραπανω στους κοσμους, γιατι θα ξερουν οτι θαυματα πολιορκεια πχ θα βγαινει μια φορα στους 6μηνες
 

Sakontios

Οπλίτης
Μιας και βγάζετε συνέχεια 3 ταχύτητα, θα έλεγα να βγάζετε 1-2 6αρηδες (πολιορκια/εξεγερση) μαξ το χρόνο. Και οι υπόλοιποι να μοιράζονται σε αργους (ταχ. 1-2) / γρηγορους ( ταχ. 3-4).

Ετσι ικανοποιούνται και όσοι θέλουν γρήγορους με έναν 6αρη και κάποιον 3-4 στη συνέχεια και αυτοί που θέλουν πιο αργούς μιας και θα έχουν να επιλέξουν από ταχύτητες 1-2-3 ανάλογα με το πότε θέλουν να μπουν. Με το σκεπτικό ότι ο μέσος παίχτης θα παίζει 2 κόσμους το χρόνο και αυτοί που έχουν περισσότερο χρόνο θα μπορούν να επιλέξουν από πολλούς διαφορετικούς να συνδιάσουν.
 

TZAGKARAKIS

Ξιφομάχος
Προσωπική μου γνώμη υπάρχουν 3 κατηγορίες ταχυτήτων κόσμου:

1. Αργοί: Ταχύτητα 1 και 2
2. Κανονικοί: Ταχύτητα 3
3. Γρήγοροι: Ταχύτητα 4,5,6

Εγώ προσωπικά προτιμάω κόσμους με ταχύτητα 3 και πάνω, υπάρχουν και άλλοι που τους αρέσουν οι κόσμοι με ταχύτητα 3 και κάτω, οπότε πιστεύω είναι σχετικό και αντικειμενικό αυτό το θέμα, διότι ο καθένας προτιμάει αυτό που του αρέσει περισσότερο.

* Κόσμοι με ταχύτητα 4 τους θεωρώ κανονικούς προς γρήγορους, δεν είναι 100% γρήγοροι σαν την ταχύτητα 6 για παράδειγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser18665

Guest
Μπας και πάρουν βραβείο αυτοί που δεν φτάνουν πάνω από 30 πόλεις.:cool:
Πες το εξω απο τα δοντια ρε παλικαρι..... μπας και παρουν βραβειο κατι παικτες οπως ο worldmaster το σουφοπαιδο με 30 πολεις στους 3 μηνες.......
c260c5cb36
 
Κορυφή