ΒΙΒΛΙΑ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser9581
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser9581

Guest
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ;
 

DeletedUser9693

Guest
εγω προτεινω
1)Νορβηγικο δασος
2)firewall
3)πριν πεσει η παγωνια
4)ταξιδι στην ακρη της νυχτας

ολα τα παραπανω ειναι για μενα καλα βιβλια,και τα εχω διαβασει ολα αυτα
 

DeletedUser

Guest
Ο ΙΕΡΟΣΥΛΟΣ










Περιγραφή:
Μόσχα, 1936. Η Μεγάλη Εκκαθάριση του Στάλιν ξεκινά. Μια νεαρή γυναίκα βρίσκεται δολοφονημένη σε μια παροπλισμένη εκκλησία, με το ακρωτηριασμένο της σώμα εκτεθειμένο σε δημόσια θέα πάνω στην Αγία Τράπεζα.

Την υπόθεση καλείται να διερευνήσει ο αστυνόμος της Διεύθυνσης Ποινικών Ερευνών και Λοχαγός της Πολιτοφυλακής της Μόσχας, Αλεξέι Ντμιτρίεβιτς Κόρολεφ, ακριβώς τη στιγμή που έχει επιτέλους αρχίσει να απολαμβάνει τους καρπούς των πολύ καλών του επιδόσεων στην εξιχνίαση εγκλημάτων. Όταν όμως ανακαλύπτει ότι το θύμα είναι Αμερικανή πολίτης, στην έρευνά του παρεμβάλλεται η ΝιΚαΒεΝτέ, η σκληρή και τρομακτική μυστική αστυνομία της Ρωσίας. Το κάθε βήμα του Κόρολεφ ελέγχεται ασφυκτικά από τη ΝιΚαΒεΝτέ και η παραμικρή λάθος κίνηση μπορεί να τον στείλει στη Ζώνη - το σύστημα φυλακών και στρατοπέδων καταναγκαστικής εργασίας στην παγωμένη Σιβηρία, όπου καταλήγουν όλοι οι εχθροί, πραγματικοί και φανταστικοί, του Σοβιετικού Κράτους.

Αποφασισμένος να διαλευκάνει αυτό τον αποτρόπαιο φόνο και να φτάσει στη ρίζα της αλήθειας, ο Κόρολεφ εισχωρεί στο βασίλειο των Ληστών, των ανθρώπων που κινούν τα νήματα του υποκόσμου της Μόσχας. Καθώς όμως οι φόνοι πληθαίνουν και τα πτώματα συσσωρεύονται, ο Κόρολεφ αρχίζει να αναρωτιέται ποιους μπορεί πραγματικά να εμπιστευτεί και ποιοι, σ’ αυτή τη Ρωσία, όπου βασιλεύουν ο φόβος, η αβεβαιότητα και η πείνα, είναι οι πραγματικοί ένοχοι. Πολύ σύντομα ο Κόρολεφ θα ανακαλύψει ότι απειλούνται όχι μόνο οι ηθικές αρχές και τα πολιτικά του ιδανικά, αλλά και αυτή η ίδια η ζωή του...

"Ένα εξαιρετικό, οξυδερκές θρίλερ, με έναν υπέροχο κεντρικό ήρωα και μια αίσθηση του ιστορικού χώρου και χρόνου που ανταγωνίζεται μέχρι και τους μεγάλους Ρώσους δασκάλους. Θέλουμε κι άλλο!"

Ένα εξαιρετικο βιβλιο με πληθωρα ιστορικων και πολιτικων στοιχειων!πραγματικη απολαυση να το διαβασει καποιος!

http://www.youtube.com/watch?v=1H8gD4P9zXU&feature=player_embedded
 

DeletedUser9581

Guest
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ
 

DeletedUser18254

Guest
ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ - PRESSFIELD STEVEN
Επτά μέρες πολέμου και ζωής... Σε ένα στενό πέρασμα του όρους Καλλιδρομίου με τη θάλασσα, που λέγεται Θερμοπύλες, μακριά από τη γενέτειρά τους, στα 480 π.Χ., τριακόσιοι επίλεκτοι Σπαρτιάτες πολεμιστές απώθησαν τους χιλιάδες πολεμιστές του Πέρση εισβολέα και έδωσαν με γενναιότητα τη ζωή τους, υπηρετώντας με ανιδιοτέλεια τη δημοκρατία και την ελευθερία. Μια απλή επιγραφή σε επιτύμβια στήλη δείχνει το μέρος όπου είναι θαμμένοι. Ο Πρέσσφιλντ, που εμπνεύστηκε από εκείνη την επιτύμβια στήλη, έχει συνδυάσει με υπέροχο τρόπο τη γνώση με τη φαντασία. «Οι πύλες της φωτιάς», όπου ο αφηγητής είναι ο μόνος επιζών της επικής εκείνης μάχης, ένας βοηθητικός του σπαρτιάτικου πεζικού που βρέθηκε ημιθανής κάτω από ένα άρμα και πιάστηκε αιχμάλωτος, είναι μια εξαίσια περιγραφή της μύησης ενός ανθρώπου και γυναικών που χάρισαν στον πολιτισμό αυτή την αθανασία. Με αποκορύφωμα την επική μάχη, «Οι πύλες της φωτιάς» υφαίνουν ιστορία, μυστήριο και τραγικό έρωτα σε ένα λογοτεχνικό έργο που φέρνει την ομηρική παράδοση στον εικοστό πρώτο αιώνα.
Πηγή
 

DeletedUser18665

Guest
Παλικαρι μου επειδη εισαι και μικρος (γυρω στα 24, 8 χρονια μετα που μιλαμε) εγω θα σου προτεινω ενα εργο του Αισωπου να διαβασεις.....θα σου προκαλεσει ΑΜεση πορωση....

f614e1cf84
 
Κορυφή