[ΕΡΩΤΗΣΗ] Υπολογισμός χρόνου ανα στρατευμα, στόλο

four horsemen

Μινώταυρος
Προσπάθησα να υπολογίσω τον χρόνο που κάνει μια διήρη να πάει από μία πόλη σε μία άλλη στο ίδιο νησί με βάση τον χρόνο που κάνει ένα αποικιακό να πάει.
Αν θεωρήσουμε ότι το αποικιακό εχει ταχύτητα 9 και κάνει 0:11:06 για να φτάσει στην πόλη τότε η διήρη που εχει ταχυτητα 45 θα έπρεπε να φτάσει 5 φορές πιο γρήγορα απο το αποικιακό. Παρόλα αυτά η διήρη φτάνει σε 0:06:13.
Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτο?
 

DeletedUser17035

Guest
υπαρχει μια στανταρ καθυστερηση οσο κοντα και να ειναι ο στοχος με την μοναδα επιλογης υποθετω για να υπαρχουνε περιθωρεια αντιδρασης
 

DeletedUser16462

Guest
Καλό ερώτημα και πολύ καλή παρατήρηση.

Υπάρχει αλγόριθμος πίσω απ' αυτό υψηλής συνθετότητας ο οποίος , αρχίζει να λειτουργεί απ' την στιγμή που η απόσταση είναι υπερβολικά μικρή. (Συνήθως και αν ενθυμούμαι ορθώς, σε ακτίνα μέχρι 2 πόλεων απ΄την δική σου)
Αυτός ο αλγρόριθμος λοιπόν επηρεάζει τους χρόνους όταν οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές. Δεν γνωρίζω το "σκεπτικό" του αλγορίθμου αλλά έχω την εντύπωση πως για να μην είναι δυνατό , για παράδειγμα ένα αποικιακό με φάρο , αταλάντη 20 και ξόρκι καλό να φτάσει σε 1-2 λεπτά.
Οι διήρεις χάνουν την αξία τους σε χρόνο. Αλλά για να γίνω και πιο ρεαλιστικός, αδελφέ μου, μέχρι να σαλπάρει και να πιάσει μαξ ταχύτης το πλοίο θέλει κάποια ώρα , όπως και να προσδέσει στο λιμάνι του αντιπάλου. Άρα , μέχρι να ξεκινήσει και μέχρι να παρκάρει , εδώ έγκειτα το ζήτημα και το πρόβλημα της αργοπορίας. Ενώ δηλάδη στο ενδιάμεσο πάει σφαίρα , το ξεκίνα - κατεβαζε άκγυρες , καθυστερεί.
 
Κορυφή