Νήμα Ορθογραφίας

  • Δημιουργός θέματος Επίδαυρος
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser13859

Guest
σοστός, σωστός
αλήθια, αλήθεια
πολλύ ή πολή, πολύ ή πολλή
γνορίζω, γνωρίζω
κουρεύομε,
κουρεύομαι

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (Ενεστώτας: Παθητική κ' Ενεργητική Φωνή)
Στην παθητική φωνή οι καταλήξεις (εκτός του α' και β' πληθυντικού) είναι με -αι!! πχ κουρεύομαι, κουρεύεσαι, κουρεύεται, κουρευόμαστε, κουρεύεστε, κουρεύονται.
Στην ενεργητική φωνή ΠΟΤΕ δεν μπαίνει -αι: πχ κουρεύω, κουρεύεις, κουρεύει, κουρεύουμε, κουρεύετε, κουρέυουν.
 

DeletedUser13859

Guest
Η μέθοδος: οι νέοι μέθοδοι, οι νέες μέθοδοι
Η ψήφος: οι πολλοί ψήφοι, οι πολλές ψήφοι

Λάθη στα ονόματα
Μανόλης, Μανώλης ->
Και τα δύο είναι σωστά αλλά το Μανώλης είναι πιο σωστό.
Πάρης, Πάρις ->
Και τα δύο είναι σωστά αλλά το Πάρις είναι πιο σωστό.
Αγλαήα, Αγλαΐα
Αλήκη, Αλίκη


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea] Χρήση και ορθογραφία των χρόνων των ρημάτων σε "-άγω" και "-βάλλω":

Ήταν η εποχή που η εθνική ομάδα κ α τ ή γ ε νίκες στο διεθνές στερέωμα και σ ‘ αυτό είχε σ υ μ β ά λ ε ι η καλή προετοιμασία της. Και βεβαίως αυτό πρέπει να κάνεις προκειμένου να κ α τ ά γ ε ι ς νίκες εν γένει αλλά και προκειμένου να κ α τ α γ ά γ ε ι ς νίκη σε συγκεκριμένη περίπτωση. Πρέπει δηλαδή να α ν ά γ ε ι ς πάντα το θέμα της νίκης στην καλή προετοιμασία. Τώρα, το να α ν α γ ά γ ε ι ς το θέμα μιάς ήττας σε ατυχία είναι άλλης τάξεως και αναγκαστικά το υ π ά γ ε ι ς αλλού. Βέβαια μπορείς κάλλιστα να το υ π α γ ά γ ε ι ς σε συγκεκριμένη κατηγορία συνθηκών που έφταιξαν για την ήττα. Έχει εν γένει μεγάλη σημασία να μ ε τ ά γ ε ι το Χ κράτος κρατουμένους σε ασφαλείς φυλακές αλλά στην προκείμενη περίπτωση το να τους μ ε τ α γ ά γ ε ι εκεί ήταν απολύτως απαραίτητο. Είχαν α π α γ ά γ ε ι τον όμηρο μέρα μεσημέρι ενώ τα περιστατικά του παρελθόντος παρέπεμπαν σε περιπτώσεις κατά τις οποίες α π ή γ α ν ομήρους την νύχτα. Όταν κάποιος α π ά γ ε ι έναν όμηρο φροντίζει να τον «στεγάζει» σε ασφαλές κρησφύγετο. Το ότι α π ά γ ε ι κανείς έναν όμηρο σημαίνει ότι ενδεχομένως θα ζητήσει λύτρα. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έχουν σ υ ν α γ ά γ ε ι οι αρμόδιες αρχές από περιστατικά του παρελθόντος. Σ υ ν ά γ ο υ ν βέβαια το συμπέρασμα αυτό και από επι μέρους στοιχεία. Προκειμένου να σ υ ν α γ ά γ ο υ ν σίγουρα συμπεράσματα αντιλαμβάνεται κανείς ότι εξετάζεται πλήθος περιπτώσεων. Το εργοστάσιο π α ρ ή γ ε 60 τόνους τον χρόνο. Στο να συνεχίσει να π α ρ ά γ ε ι με τον ίδιο ρυθμό θα σ υ ν έ β α λ λ ε σημαντικά η καλή συντήρηση του εξοπλισμού. Και τούτο διότι σαφώς σ υ ν έ β α λ ε σε άλλες περιπτώσεις άλλων εργοστασίων. Βέβαια προκειμένου κάποια στιγμή στο μέλλον να π α ρ α γ ά γ ε ι σε συγκεκριμένο χρόνο μεγαλύτερο όγκο προϊόντων θα απαιτηθεί επι πλέον εξοπλισμός. Και εδώ θα σ υ μ β ά λ ε ι ουσιαστικά η ύπαρξη των απαιτούμενων κεφαλαίων για την συγκεκριμένη επένδυση, όπως αυτή η δυνατότητα σ υ μ β ά λ λ ε ι πάντα ουσιαστικά σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν α ν τ ι π α ρ α β ά λ ε ι κάποιος αυτές τις περιπτώσεις θα διαπιστώσει κοινά χαρακτηριστικά. Α ν τ ι π α ρ α β ά λ λ ε ι κανείς περιπτώσεις με την ελπίδα να διαπιστώσει συσχέτιση.
Η χώρα Χ δ ι ε ξ ή γ ε την εποχή εκείνη έναν αγώνα επιβίωσης. Κατόπιν, στα μετέπειτα χρόνια δ ι ε ξ ή γ α γ ε διαπραγματεύσεις για τους όρους του δανείου, ενώ τώρα δ ι ε ξ ά γ ε ι έρευνα για τις αιτίες της πτώχευσης. Η χώρα Ψ θα δ ι ε ξ α γ ά γ ε ι τώρα τον αγώνα τον καλό για την ανεξαρτησία της. Σε περίπτωση που ε ν α γ ά γ ε ι ς κάποιον για κάποια ζημιά που σου προξένησε, είναι σκόπιμο να ακολουθήσεις την συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθεί αυτός που ε ν ά γ ε ι τον προξενούντα την ζημιά σε τέτοιες περιπτώσεις. Τον Χ τον είχε τότε ε ν α γ ά γ ε ι ο Ψ ενώ τον Α τον ε ν ή γ α γ ε ο Β προ μηνός. Συνήθως, στο παρελθόν, ο παθών ε ν ή γ ε τον αντίδικο αμέσως, άνευ ετέρου. Η εταιρεία ε ι σ ή γ α γ ε το προϊόν Χ ενωρίς πέρυσι ενώ συνήθως καθυστερεί να το ε ι σ α γ ά γ ε ι. Το ε ι σ ά γ ε ι όποτε την βολεύει, με λίγα λόγια. Παλιά οι εταιρείες ε ι σ ή γ α ν εγκαίρως τα προϊόντα στην αγορά. Εφέτος επίσης θα τα ε ι σ α γ ά γ ο υ ν, ως φαίνεται, εγκαίρως. Παλιά η χώρα Χ ε ξ ή γ ε τα προϊόντα της στην Λατινική Αμερική ενώ τώρα τα ε ξ ά γ ε ι καί στην Κίνα. Έχει σκοπό να τα ε ξ α γ ά γ ε ι εφέτος καί στην Ευρώπη. Τα είχε ε ξ α γ ά γ ε ι κάποτε και στην Αφρική. Θα τα ε ξ α γ ά γ ε ι την κατάλληλη στιγμή. Η υπηρεσία τον π ρ ο ή γ α γ ε σε προϊστάμενο. Π ρ ο ά γ ε ι ς συνήθως τον καλύτερο. Θα τον π ρ ο α γ ά γ ε ι ς μόνο αν έχει καλές επιδόσεις στο έργο του. Παλιότερα π ρ ο ή γ α ν ανθρώπους με μηδαμινά προσόντα. Θα π ρ ο ά γ ε ι ς πάντα αυτούς/αυτές που το αξίζουν.

Πηγή: Γλωσσικό παρατηρητήριο.

[/8ea]
 

DeletedUser16462

Guest
Σας κατάπιε το λεξικόν ΤΟΥ ΜπαμπινιώΤΟΥ;
χαχαχα

Θα ήθελα να καταθέσω μία προσωπική μαρτυρία.
Είμαι ηλικιακά μικρότερος της συντριπτικής πλειοψηφίας εδώ μέσα, να το έχετε υπόψιν σας. Στο σχολείο, στο δημοτικό ιδιαίτερα που θέτονται τα θεμέλια της μάθησης, δεν έδινα καθόλου σημασία -κοινώς πήγαινα για τουρισμό- και άλλα παιδιά, τα οποία διάβαζαν και διάβαζαν και τους πίεζαν και τα σχετικά, εν τέλει δεν έμαθαν την ορθογραφία όπως εγώ. Και το εύλογο ερώτημα που γεννάται, είναι: Πως κατάφερα εγώ να μάθω άπταιστη ορθογραφία;
Όσο περίεργο και αν ακούγεται, μέσω του YouTube. Η αλήθεια είναι πως είμαι γλωσσοκοπάνα και δεν σταματάω να μιλάω. Έτσι, έχοντας ως δίοδο έκφρασης κάθε πιθανή ηλεκτρονική πλατφόρμα, γράφω εκεί. Ότι θέλω. Σημασία δεν έχει να γράψεις πράγματα με νόημα, σημασία έχει να γράφεις. Εγώ, επειδή έγραφα από το κινητό, οι λέξεις αυτόματα διορθώνονταν και έτσι κατέληξα να έχω γράψει εκατοντάδες χιλιάδες ελληνικές λέξεις, των οποίων η ορθή γραφή εγκαστάθηκε στο μυαλουδάκι μου. Πλέον, ακόμα και να μην ξέρω μία λέξη, κατά έναν πολύ περίεργο τρόπο θα γνωρίζω πως γράφεται επειδή κατά πάσα πιθανότητα θα γνωρίζω διάφορα άλλα παράγωγα/ομόρριζα. (Δεν έχω ιδέα περί κανόνων ορθογραφίας. Ότι ξέρω, το ξέρω από την εμπειρική μέθοδο.)
Ακόμη, ως προς τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου μου, αυτό οφείλετε καθαρά στην επικοινωνία μου με την Ομάδα Διαχείρισης. Ναί, καλά ακούσατε. Να γραφτεί στην ιστορία του Grepolis παρακαλώ. Η αλήθεια είναι ότι από μικρός είχα μία ροπή προς τις λέξεις, πάντα, όταν δεν ήξερα μία λέξη λ.χ. που την άκουγα στις ειδήσεις, κατευθείαν ρωτούσα τον πατέρα μου τι σημαίνει. Έτσι και στα μεταγενέστερα χρόνια μου τα εφηβικά, μέσα στο πλήθος των αιτημάτων μου στην Ο.Δ. , αν παρατηρήσει κανείς υπάρχουν δεκάδες αιτήματα τα οποία δεν έχουν νόημα και λογική. Με άλλα λόγια, δημιουργήθηκαν με σκοπό να ανοίξω συζήτηση. Και, όταν ανοίγω συζήτηση ηλεκτρονικά, επιδιώκω να γράφω όμορφα, προσεγμένα, σαν λόγιος, σαν διανοούμενος ('θα'θελες χρήστο.."). Και κάπως έτσι λοιπόν, αναζητούσα, ΚΆΘΕ ΛΈΞΗ που μου ερχόταν στο μυαλό, στην μηχανή συνωνύμων-αντωνύμων του Lexigram και έπειτα σύνθετα ένα ωραίο, (νόμιζα) κειμενάκι, με τα όσα ήθελα να γράψω, σε μία πιο "φιλολογική" έκδοση.
Εκεί όμως που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο εγκέφαλος του καθενός λειτουργεί διαφορικά. Κάποιος, για παράδειγμα, μπορεί να είναι ολότελα άσχετος με την ορθογραφία, ωστόσο, να είναι εξαιρετικός στην αριθμιτική και τα μαθηματικά ή τη φυσική. Χωρίς δυσλεξίες και διάφορα άλλα π.χ.σύνδρομα. Ενώ κάποιος άλλος, για παράδειγμα εγώ (ντρέπομαι που με θέτω ως παράδειγμα) κατέχω την ορθογραφία, χωρίς ποτέ να κόπιασα να τη μάθω. Τοιουτοτρόπως κατέχω και τα αγγλικά και τα ισπανικά. Τα μαθηματικά σταμάτησα να τα κοιτάω από τότε που ξεκινήσαν τα κλάσματα να μπαίνουν στο παιχνίδι....Την προπαίδεια δε, ακόμα να τη μάθω. (Την ξέρει κανείς άραγε;)
Αυτά.
 

DeletedUser16462

Guest
Αγλαήα, Αγλαΐα

Κοίτα, αρχικά, για να σε λένε Αγλαΐα, μένεις σε χωριό τύπου Βρυσούλες ξυλοκάστρου. Έχοντας αυτό ως δεδομένο, οι πιθανότητες να πήγες σχολείο είναι υπό του μηδενός. Το ίδιο τα αδέλφια, οι γονείς, και οι συγγενείς σου όλοι που μένουν στο ίδιο χωριό. Αβίαστα, λοιπόν, συνάγεται το συμπέρασμα ότι το Αγλαηα είναι το αναγκαστικό της όνομα!
Έτσι και το <<γιοργοσ>> έτσι και το <<αντονης>> έτσι και το <<γιανισ>> Μην μπερδεύεσαι. Σίγουρα, η Αγλαηα δεν έγραψε σωστά το όνομα της όχι λόγω του βαθμού δυσκολίας (με τις διαλυτικές άνω τελείες) αλλά λόγω απαιδευσίας. Όπως και τα αδέλφια της, ο γιοργοσ, ο αντονησ και ο γιανισ.

Ακόμη ένα σενάριο, και το λογικότερο, μιας και οι περισσότεροι έστω και από χωριό γνωρίζουν να γράφουν το όνομα τους, είναι επειδή το άτομο αυτό, η Αγλαΐα, δεν ήξερε πως να εισαγάγει τις διαλυτικαί τελείαι πάνω στο γιότα.
 
Κορυφή