[ΕΡΩΤΗΣΗ] Αγορά χρυσών νομισμάτων και βέλτιστη χρήση τους

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser18150
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser18150

Guest
Καλησπέρα σας!

Καθώς είμαι καινούρια στο παιχνίδι θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι ο βέλτιστη χρήση των χρυσών νομισμάτων αν αποφασίσει κάποιος να τα αγοράσει.

Π.Χ. Καλύτερα είναι να τα ξοδέψεις για άμεση ολοκλήρωση στα κτίρια όταν χτίζονται; Καλύτερα είναι να αγοράζεις στην αρχή της πόλης σου πρώτες ύλες; Να ξεκλειδώνεις νέους ήρωες; Κάτι άλλο;

Γενικά πώς είναι καλύτερο να τα ξοδέψεις ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!
 

DeletedUser18028

Guest
Καλησπέρα Αναστασία, οι διαχειριστές βοηθάνε πολυ!!
 

DeletedUser18150

Guest
Καλησπέρα Αναστασία, οι διαχειριστές βοηθάνε πολυ!!

worldmaster σε ευχαριστώ πολύ. Έχω σκοπό να πάρω όλους τους διαχειριστές. Κάποια άλλη καλή χρήση των νομισμάτων μετά ; Εννοώ αφού πάρω όλες τις υπηρεσίες των συμβούλων.
 

DeletedUser17035

Guest
προσωπικα νομιζω η καλυτερη επενδυση που θα μπορουσες να κανεις αυτη την στιγμη για να αποδοσεις δεν ειναι να χρησιμοποιησεις λεφτα παρα το να μαθεις πολυ καλα τις βασικες λειτουργιες του παιχνιδιου με το να ρωτας και να δοκιμαζεις πραγματα,θεωρω πως η χρηση πριμιουμ σε πολυ αρχικο επιπεδο απλα θα παει τζαμπα λογω των πολλαπλων σφαλματων που θα κανεις,υπομονη και μπες δυναμικα στον επομενο κοσμο,αλλωστε γιατι να ριξεις λεφτα για ενα κοσμο που εχει προχωρησει ηδη αρκετα? σε καθε περιπτωση θα εισαι πολυ πολυ πισω
 

DeletedUser17035

Guest
γενικα δεν με χαλαει να εξηγω το γκειμ μπορεις να πρ#ξε*ς εμενα στον λινδος αμα δεν εχεις καποιον να ρωτησεις απλα θα απανταω σε ακυρες ωρες
 
ο χρυσος χρησιμιποιειται με 3 τροπους απο 3 διαφορετικου ειδους παιχτες
οι παιχτες που δεν εχουν πολυ εμπειρια η που εχουν παρα πολυ εμπειρια χρησιμοποιουν τον χρυσο
1. εαν σε βγαλουν σε εξεγερση , καποιοι και προκειται να δεχτεις πολλα πεζικα υποστηριξη , δινεις χρυσο για αμεση ολοκληρωση τοιχους
2. εαν εβγαλες καποιον εξεγερση και σε αποκρουσε για λιγο , δινεις χρυσο για αμεση ολοκληρωση αποικιακου και ξαναπροσπαθεις
3. ενεργοποιεις τους διχειριστες
-----------------------------------------------
εαν θελεις να παρεις το βραβειο νικητη
χρησιμοποιεις το χρυσο , παντου , σε καθε πιθανο συνδιασμο
οποιος και εαν ειναι απεναντι σου , θα χασει αυτος τη πολη του και εσυ το χρυσο σου
--------------------------------------------
η τριτη κατηγορια παιχτων ειναι οι ονομαζωμενοι σπουδαιοι παιχτες ,
γνωριζουν πολυ καλα γρεπολις αλλα δεν ξερουν
πως
εαν χρησιμοποιησουν 1000 ευρω για χρυσο θα χασουν απο καποιον που θα βαλει 2 000 ευρω
εαν βαλουν 10 000 ευρω στο παιχνιδι για αγορα χρυσου , ο κοσμος θα κλεισει σε 3 μηνες , αφου οι αλλοι αυτης της κατηγοριας θα το αντιληφθουν
-----------------
διαλεξε σε ποια κατηγορια εισαι , εαν δεν εισαι σε καμια , τοτε εχεις προσωπικοτητα και κατεχεις μια κατηγορια μονη σου !
 

DeletedUser18150

Guest
Λοιπόν παιδιά είσασταν κατατοπιστικότατοι !!!!! Θα μπω στον νέο κόσμο, για αυτό θέλω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ !!!!
πχ. ερωτηση 1: ΘΕΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. Τι είναι ; πως τις κερδίζεις ; Που χρησιμεύουν ;
ερώτηση 2: Νέος κόσμος-νέα πόλη, με τι κτίρια ξεκινάμε να φουλάρουμε; Για αμυντική πόλη για αρχή!
 

DeletedUser17035

Guest
σε καλυπτω σε πμ ...για οσα παιδια κοιτανε τωρα το φορουμ και εχουν παρομοιες ερωτησεις,καλο ειναι να πατε να ριξετε μια ματια στο wiki πρωτου απευθυνθειτε καπου για βοηθεια :)
 
αγαπητη αναστασια
, εαν δεν εισαι ετοιμη να βαλεις πιο πολυ χρυσο απο αυτον που βαζει ο αντιπαλλος σου , μην βαλεις καθολου
σε καθε κοσμο μπαινουν 10 ατομα , οι υπολοιποι ειμαστε εδω , ωστε αυτα τα 10 ατομα να ξεγελιουνται και να βαζουν σε αμεσες ολοκληρωσεις στρατου χρυσο ,,

μπε μπε μπε , μας μεγαλωνουν , ωστε να μας φανε το πασχα

τα 10 ατομα απλα βαζουν 75 ευρω /φορα και αγοραζουν προβατα για σουβλα
οσα περισσοτερα χρηματα δωσουν , τοσο περισσοτερο φαι θα φανε
*καποια προβατα ειναι απειρα και καποια εμπειρα και πηδουν να γλιτωσουν , μπαινουν σε συμμαχιες,βαζουν σφηνες,ανταλλαγες πολεων , ωρες ατελειωτες παιχνιδιου ....
ειτε εμπειρο προβατο ειτε απειρο προβατο εισαι , η καταληξη ειναι παντα η ιδια
Ποτε στην ιστορια , προβατο , δεν εφαγε ανθρωπο
οποτε καλο θα ειναι να παιξεις καποιο παιχνιδι στρατηγικης , οχι γρεπολις
εαν
παρολα αυτα , θες να δοκιμασεις να παιξεις γρεπολις , καλη διασκεδαση , αγορασε μια σοδα και δωστην στο ατομο που θα σε φαει ,
καλο φαγωμα !
----------------------
κρα κρα κρα προς γρεπολις
 

Ellippo

Μέδουσα
Καλησπέρα.

Προς τον κύριο ποσειδωνας.junior. Θα ήθελα να πω αρχικά πως μεγαλοποιείς τα πράγματα ενώ ταυτόχρονα δεν έχεις την απαραίτητα εμπειρία όπως φαίνεται από τα λεγόμενα σου για να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη και να κράζεις το παιχνίδι σε νήμα στο οποίο μία νέα παίκτρια προσπαθεί να το καταλάβει καλύτερα.

Δεν αντιλέγω στο ότι ο χρυσός είναι ένα κομμάτι του παιχνιδιού που βοηθάει ιδιαίτερα στην ανάπτυξη κάποιου. Παρόλα αυτά, η λογική του ότι δεν αξίζει να παίζεις γιατί όσο χρυσό και να βάλεις αν κάποιος βάλει τον διπλασίο θα σε κερδίσει δεν έχει καμία απολύτως βάση. Καταρχήν, εδώ και χρόνια δεν έχω χρησιμοποιήσει χρυσό για κάτι άλλο εκτός απο διαχειριστές και αν εξαιρέσεις σπάνιες φορές σε κάποιο πολύ καλό event και έχω αντιμετωπίσει παίκτες ξοδεύουν αρκετό χρυσό καθημερινά, και μάλιστα τους αντιμετώπισα με επιτυχία. Όταν γνωρίζεις το παιχνίδι καλά, πως να κολλάς επιθέσεις υποστηρίξεις, να στήνεσαι στον χάρτη με τον κατάλληλο τρόπο, να χτίζεις τις πόλεις σου σωστά ανάλογα με το είδος τους και όταν βρίσκεσαι σε μια συμμαχία που λειτουργεί ομαδικά δεν έχεις να φοβηθείς κανέναν παίκτη όσο χρυσό και αν χρησιμοποιεί.

Έχω συναντήσει παίκτες που έχουν βάλει τεράστια ποσά σε μηνιαία βάση, ποσά που ένας εργαζόμενος μπορεί να χρειαστεί 2 και 3 μήνες για να τα αποκτήσει, παρόλα αυτά πολλοί από αυτούς κατέληξαν να γίνονται φαντάσματα αντί να κερδίζουν τον κόσμο όπως αναφέρεις. Εκτός αυτού, υπάρχουν παίκτες οι οποίοι σε κάθε κόσμο προσφέρουν τις ύλες τους για χρυσό σε παίκτες που αγοράζουν αρκετό με αποτέλεσμα εάν δεν έχουν σκοπό να παίξουν εκεί να βγαίνουν κερδισμένοι με 10-20 χιλιάδες χρυσό την φορά ( το έχω δει να συμβαίνει πολλές φορές και σε ελληνικούς κόσμους και σε κόσμους του εξωτερικού από παίκτες που λόγο της οικονομικής τους κατάστασης δεν έχουν περίσσευμα για το παιχνίδι αλλά μαζεύουν χρυσό έτσι, και ξοδεύουν όσο χρειάζονται χωρίς να έχουν βάλει ούτε ένα ευρώ ).

Τέλος να σου πω ότι παίκτης που τερμάτισε πρώτος μαχητής και κυρίαρχος κόσμου σε προηγούμενο σέρβερ ο οποίος ήταν και είναι πολύ καλός φίλος και σύμμαχος, έπαιζε μέχρι τις 110 πόλεις χώρις διαχειριστή και χωρίς την 5αδα γενικότερα γιατί πολύ απλά δεν είχε χρήματα να βάλει στο παιχνίδι. Δεν τον σταμάτησε αυτό όμως από το να μάθει να κάνει εξαιρετικά κολλήματα, να δουλεύει ομαδικά να φτιάχνει τις πόλεις του όπως πρέπει και να καταφέρει στην πορεία να τερματίσει πρώτος μαχητής και πρώτος στην κατατάξη και να πάρει την κορώνα ( στην πορεία έβαλε διαχειριστές γιατί μπήκε στο παιχνίδι το εμπόριο χρυσού που τότε ακόμα δεν είχε πλήρως ενταχθεί , παλί χωρίς δικά του χρήματα ). Οπότε μην μου λες ότι κερδίζει μόνο όποιος πληρώνει. Πρωτού να κάτσεις να κράξεις, θα σου πρότεινα να μάθεις να παίζεις σωστά και μετά να συζητήσεις τέτοια θέματα αν τα θεωρείς ακόμα πρόβλημα.

Αν επίσης θέλεις βοηθεία εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, μην διστάζετε να ρωτάτε δεν είναι κακό.

Αυτά από εμένα, καλη συνέχεια σε όλους!
 

DeletedUser17818

Guest
Καλησπέρα.

Προς τον κύριο ποσειδωνας.junior. Θα ήθελα να πω αρχικά πως μεγαλοποιείς τα πράγματα ενώ ταυτόχρονα δεν έχεις την απαραίτητα εμπειρία όπως φαίνεται από τα λεγόμενα σου για να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη και να κράζεις το παιχνίδι σε νήμα στο οποίο μία νέα παίκτρια προσπαθεί να το καταλάβει καλύτερα.

Δεν αντιλέγω στο ότι ο χρυσός είναι ένα κομμάτι του παιχνιδιού που βοηθάει ιδιαίτερα στην ανάπτυξη κάποιου. Παρόλα αυτά, η λογική του ότι δεν αξίζει να παίζεις γιατί όσο χρυσό και να βάλεις αν κάποιος βάλει τον διπλασίο θα σε κερδίσει δεν έχει καμία απολύτως βάση. Καταρχήν, εδώ και χρόνια δεν έχω χρησιμοποιήσει χρυσό για κάτι άλλο εκτός απο διαχειριστές και αν εξαιρέσεις σπάνιες φορές σε κάποιο πολύ καλό event και έχω αντιμετωπίσει παίκτες ξοδεύουν αρκετό χρυσό καθημερινά, και μάλιστα τους αντιμετώπισα με επιτυχία. Όταν γνωρίζεις το παιχνίδι καλά, πως να κολλάς επιθέσεις υποστηρίξεις, να στήνεσαι στον χάρτη με τον κατάλληλο τρόπο, να χτίζεις τις πόλεις σου σωστά ανάλογα με το είδος τους και όταν βρίσκεσαι σε μια συμμαχία που λειτουργεί ομαδικά δεν έχεις να φοβηθείς κανέναν παίκτη όσο χρυσό και αν χρησιμοποιεί.

Έχω συναντήσει παίκτες που έχουν βάλει τεράστια ποσά σε μηνιαία βάση, ποσά που ένας εργαζόμενος μπορεί να χρειαστεί 2 και 3 μήνες για να τα αποκτήσει, παρόλα αυτά πολλοί από αυτούς κατέληξαν να γίνονται φαντάσματα αντί να κερδίζουν τον κόσμο όπως αναφέρεις. Εκτός αυτού, υπάρχουν παίκτες οι οποίοι σε κάθε κόσμο προσφέρουν τις ύλες τους για χρυσό σε παίκτες που αγοράζουν αρκετό με αποτέλεσμα εάν δεν έχουν σκοπό να παίξουν εκεί να βγαίνουν κερδισμένοι με 10-20 χιλιάδες χρυσό την φορά ( το έχω δει να συμβαίνει πολλές φορές και σε ελληνικούς κόσμους και σε κόσμους του εξωτερικού από παίκτες που λόγο της οικονομικής τους κατάστασης δεν έχουν περίσσευμα για το παιχνίδι αλλά μαζεύουν χρυσό έτσι, και ξοδεύουν όσο χρειάζονται χωρίς να έχουν βάλει ούτε ένα ευρώ ).

Τέλος να σου πω ότι παίκτης που τερμάτισε πρώτος μαχητής και κυρίαρχος κόσμου σε προηγούμενο σέρβερ ο οποίος ήταν και είναι πολύ καλός φίλος και σύμμαχος, έπαιζε μέχρι τις 110 πόλεις χώρις διαχειριστή και χωρίς την 5αδα γενικότερα γιατί πολύ απλά δεν είχε χρήματα να βάλει στο παιχνίδι. Δεν τον σταμάτησε αυτό όμως από το να μάθει να κάνει εξαιρετικά κολλήματα, να δουλεύει ομαδικά να φτιάχνει τις πόλεις του όπως πρέπει και να καταφέρει στην πορεία να τερματίσει πρώτος μαχητής και πρώτος στην κατατάξη και να πάρει την κορώνα ( στην πορεία έβαλε διαχειριστές γιατί μπήκε στο παιχνίδι το εμπόριο χρυσού που τότε ακόμα δεν είχε πλήρως ενταχθεί , παλί χωρίς δικά του χρήματα ). Οπότε μην μου λες ότι κερδίζει μόνο όποιος πληρώνει. Πρωτού να κάτσεις να κράξεις, θα σου πρότεινα να μάθεις να παίζεις σωστά και μετά να συζητήσεις τέτοια θέματα αν τα θεωρείς ακόμα πρόβλημα.

Αν επίσης θέλεις βοηθεία εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, μην διστάζετε να ρωτάτε δεν είναι κακό.

Αυτά από εμένα, καλη συνέχεια σε όλους!


ΠΗΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ ΠΑΙΚΤΗ ΤΟΥ ΓΡΕΠΟΛΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΛΥΨΕΣ ΟΛΟΥΣ ΠΛΗΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ.

ΕΛΛΙΠΟ ΗΣΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!


Ένα επαναλαμβανόμενο ψέμα, γίνεται αλήθεια.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν, 1870-1924, Σοβιετικός ηγέτης





 
κρα κρα κρα , προς γρεπολισ .
ο χρυσος κερδιζει κοσμους , δεν ειναι στρατηγικο παιχνιδι πλεον αλλα καζινο με δωρεαν μπουφε ( παιχτες με μη χρυσο )
χτιστε συμμαχιες επι μηνες , εγω με την χρυσοπαρεα μου σας διαλυω τα παντα σε λιγες ωρες
κρα κρα κρα !!!! , προς γρεπολισ
 
αγαπητε ellippo ,
σεβομαι αυτα που λες , αλλα στο επιπεδο σκεψης στο οποιο σημερα εσυ βρισκεσαι ημουν εγω πριν απο 5 χρονια ,
τοτε δεχτηκα επιθεση απο 1 ατομο το οποιο το αποκρουσα ,
μετα δεχτηκα ομαδικη απο 7 ατομα , τα οποια και αποκρουσα ,
δυστυχως εγω εφτιαχνα 450 διηρια σε 3 μερες - αυτοι 330 φαρους σε μιση ωρα
επειδη λατρευα το παιχνιδι ( εθισμος ) συνεχιζα να παιζω και το χαιρομουν ,
μετα εκαναν ομαδικη στη συμμαχια μου , ... εκεινο το διαστημα αποχωρησε απ το γρεπολις η διαθεση μου να διασκεδασω σε ενα παιχνιδι
γιατι η αντιπαλη ομαδα χρησιμοποιησε εκτος απο τον χρυσο σε μαζικη χρηση , μποτ επιθεσης , το οποιο η διαχειριση το επετρεψε .
κρα κρα κρα τωρα κραζω το γρεπολις-καζινο και το κανω και με ακριβεια λεπτων του δευτερολεπτου !
 

Ellippo

Μέδουσα
Προς τον ποσειδωνας.junior

Το πόσο καιρό έχεις επαφή με το παιχνίδι δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο με το πόσο καλά κατανοείς κάποια πράγματα, ξέρω άτομα που παίζουν όσο καιρό και εγώ ή και περισσότερο αλλά παραμένουν ανεπίδεκτοι μαθήσεως και συνεχίζουν να κάνουν τα ίδια "λάθη". Οπότε τα πριν 5 χρόνια που μου λες δεν μου λέει τίποτα, και εγώ παίζω αρκετά χρόνια το παιχνίδι αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ ως επιχείρημα γιατί έχω συναντήσει άτομα που ξεκίνησαν πολύ μετά από εμένα αλλά επειδή είμαι πάντα ανοικτός για συζήτηση βελτίωσα τον τρόπο σκέψης μου στο παιχνίδι από αυτούς.

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι η απόκρουση ενός παίκτη ή επτά παικτών δεν πρόκειται για κάποιου είδους τραγική απειλή... Φυσικά και υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί κατά την διάρκεια προσπάθειας σε σπάσιμο κατάκτησης μια πόλη να γεμίσει 2 και 3 και 4 φορές με χρυσό ή με ενίσχυση από event και σε μένα δεν μοιάζει καθόλου αφύσικο πλέον γιατί όπως σου είπα ο χρύσος είναι μέρος του παιχνιδιού. Και δυστυχώς η εταιρεία δεν θα τον βγάλει ή περιορίσει επειδή το είπε ένας ποσειδωνας.junior ή ένας Ellippo ή ένας οποισδήποτε. Οπότε αντί να χάνεις πολύτιμο χρόνο να κράζεις όσο αφορά αυτό το θέμα, μπορείς να τον αξιοποιήσεις με διαφορετικό τρόπο.

Και ναι ωραία υπάρχουν παντού παίκτες που χρησιμοποιούν πολύ χρυσό, αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι όσο χρυσό και να βάζει ο άλλος εάν εσύ ξέρεις να παίζεις και να κολλάς άψογα με συντονιστή δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Όσο αφορά τα μποτ, έχοντας γνώση περί τίνος πρόκειται αρκετά καλά, να σου πω ότι τα κολλήματα που κάνουν τα μποτ, τα κάνει και ένας παίκτης που γνωρίζει καλά τον συντονιστή οπότε το σύστημα της εταιρείας συχνά δεν μπορεί να ξεχωρίσει τι είναι μποτ και τι είναι συντονιστής για αυτό πολλές φορές έχει τύχει να πέσει μπαν σε παίκτη που έκανε υπερβολικά γρήγορες κινήσεις και το σύστημα εντόπισε χρήση προγράμματος για αυτοματοποιημένες κινήσεις και έπεσε 3ήμερο ανοικτό. Τα μποτ αναγνωρίζονται ξεκάθαρα από το σύστημα όταν οι κίνησεις που τίθενται να κάνουν και να κολλήσουν σε ένα διάστημα 15 δευτερολέπτων από 3-4 διαφορετικές πόλεις που είναι κάτι που δεν μπορεί να κάνει εύκολα το ανθρώπινο χέρι τότε πέφτει καθαρό μπαν για μποτ όσο αφορά τις κινήσεις πάντα. Γιατί αν μιλήσουμε για το φαρμάρισμα το μπαν είναι 100 φορές πιο εύκολο να πέσει. Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εξασκηθείς καλύτερα στα κολλήματα σου και δεν έχεις κανέναν μποτάκια να φοβηθείς. Η διαχείριση από την άλλη δεν επιτρέπει κανένα μποτ, το σύστημα της εταιρείας ελέγχει και αν αυτό υποδεικνύει μπαν τότε το ρίχνουν αλλιώς από μόνοι τους σε αυτό το κομμάτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Άρα το κράξιμο σου αυτό, πάει στην εταιρεία, όχι στην ΟΔ.

Τελός, για να κράξεις το παιχνίδι καλό θα ήταν να γνωρίζεις όλες τις όψεις του και σε όλη του την έκταση, μπορεί όταν καταφέρεις να παίξει σωστά και να αντιμετωπίσεις όλα αυτά που θεωρείς προβλήματα στο παιχνίδι και κερδίσεις κάποιον κόσμο να το δεις διαφορετικά το πράγμα. Καλή συνέχεια!
 
Ολοι οι γρεπολιτες κανουμε το ιδιο λαθος , νομιζουμε πως εμεις ειμαστε εμπειροι και ενας που κραζει ειναι απειρος η υποεμπειρος
α. γνωριζω πως η εταιρια γρεπολις ειναι δυσκολο να πιασει τα μποτ , αφου ενας προγραμματιστης παντα ειναι πιο μπροστα απ εναν δημιουργο
β. γνωριζω πως η καθε εταιρια εχει αποκλειστικο αντικειμενο το κερδος
γ. επισεις εχω φτασει σε ενα επιπεδο οπου δεν παιζω γρεπολις αλλα προσπαθω να διορθωσω το γρεπολις , το εαν τα καταφερω η οχι αυτο θα αποδειχτει στο τελος
δ. κρα κρα κρα , καζινο το γρεπολις , βαλε πολλα λεφτα , πιο πολλα απ τον φιλο αντιπαλλο και νικησε τους ολους !!
, το βραβειο ισως αργησει λιγες μερες να αποσταλει ( προς εταιρια )
κρα κρα κρα
 
Κορυφή