Κυριαρχία στο κόσμο Zakro

MedusaGR

Οπλίτης
Ο κόσμος απότι φαίνεται πάει για άμεσο κλείσιμο λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος από τους παίκτες οι οποίοι όλο και μειώνονται. Ποιες είναι οι προοπτικές αυτού του κόσμου απ'τη στιγμή που απ'ότι φαίνεται δεν υπάρχει περίπτωση να φτάση η εποχη των θαυμάτων, πρωτοφανές γεγονός για τα δεδομένα του ελληνικόυ grepolis. Για αυτό θα ήθελα να προτείνω αν θα μπορούσε έστω και δοκιμαστικά να εφαρμοστεί το πλάνο της Κυριααρχίας στον κόσμο όπως αναφέρεται στο Blog https://devblog.grepolis.com/?p=2308 και https://gr.forum.grepolis.com/index.php?threads/Νέο-τελικό-στάδιο-Κυριαρχία.10028/ . Μια τέτοια αλλαγή θα δώσει νέο ενδιαφέρον στον κόσμο κι θα αναζωπυρωθούν οι μάχες.


Δεν ξέρω αν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι συμπαίκτες , θεωρώ είναι κρίμα να πάει χαμένος ο χρόνος και ο κόπος που έχουμε αφιερώσει απτη στιγμή που αρκετοί από εμάς έχουμε τη διάθεση να κάνουμε 5 πράγματα παραπάνω σε αυτό το κόσμο. Feel free να μοιραστείτε τις απόψεις σας για το θέμα έχω θέσει τον ίδιο προβληματισμό και στην υποστήριξη.
 

DeletedUser17253

Guest
Δηλαδή δεν πρόκειται να ξεκινήσει η εποχή των θαυμάτων βεβιασμένα πριν κλείσει ο κόσμος απλά θα μείνει χωρίς νικητή;
Αν είναι έτσι τότε αυτό που λες είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά δύσκολα για 50% των πόλεων πρέπει να πέσει αυτό το ποσοστό.
 

MedusaGR

Οπλίτης
Άμα διαβάσεις προσεκτικά το πλάνο της Κυριαρχίας γράφει για μείωση του ποσοστού. Αυτή τη στιγμή ο κόσμος αριθμεί λιγότερα από 900 άτομα και 14 μηνες για εποχή θαύματων, οπότε ναι είναι δύσκολο να επιτευχθεί αυτός ο στόχος των εκατομμυρίων. Πρακτικά θα μείνουμε πρώτα λιγότερα από 300 άτομα να κοιταζόμαστε πριν κλείσει ο κόσμος
smiley_emoticons_panik4.gif
 

DeletedUser15664

Guest
Καλημέρα και από εμένα

Αυτό που βλέπω εγώ σαν παλιός παίκτης είναι μία τάση συμμαχιών για μαζική αποχώρηση απο τους κόσμους όταν το παιχνίδι δεν τους βγαίνει. Όπως όλοι καταλαβαίνουμε κάτι τέτοιο δημιουργεί πρόβλημα σε όλους τους υπόλοιπους που θέλουμε να παίξουμε.

Επίσης τείνει να γίνει, αν μου επιτρέπεται η έκφραση, "εκβιασμός" του στυλ ότι αν μας βαράτε εμείς θα τα παρατήσουμε και θα κλείσει ο κόσμος. Αυτό είναι ένα πρόβλημα το οποίο θα πρέπει να δει η διαχείριση και να βρεθεί μία λύση γιατί πολύ φοβάμαι ότι από τώρα και στο εξής θα αποτελεί μόνιμο πρόβλημα.

Είναι κρίμα να πηγαίνει στράφι ο κόπος μας και απλά στο τέλος να κλείνει ένας κόσμος τόσο νωρίς. Ίσως σε τέτοιες περιπτώσεις να εξετάζαμε το ενδεχόμενο να άνοιγαν τα θαύματα νωρίτερα, να τελείωνε ο κόσμος και να πηγαίναμε στον επόμενο.

Είναι πρωτοφανές να μπαίνουμε σε έναν κόσμο και αντί να παίζουμε να "φοβόμαστε" να παίξουμε όπως ξέρουμε μη τυχόν και πατήσουν διαγραφή οι αντίπαλοι.

Θα πρότεινα αφού τοποθετηθούν και οι υπόλοιποι παίκτες του κόσμου να δει το θέμα και η διαχείριση και ίσως να το μεταφέρει στους αρμόδιους και να βρεθεί μία λύση.

Ευχαριστώ
 

DeletedUser14217

Guest
Καλησπερα και απο εμενα
μετα απο διαδρομη τοσων ετων μεσα σε αυτο το παιχνιδι και βλεπωντας παρα πολλα και διαβαζωντας αλλα τοσα και παρακολουθωντας την εξελιξη του παιχνιδιου ανα κοσμο ερχομαι στην θεση να αναρωτηθω?Τελικα αξιζει να ασχολουμαστε τοσες ωρες σπαταλωντας χρονο και χρημα για ενα παιχνιδι που μας αρεσει?Και η ερωτηση μου εχει να κανει με το γεγονος οτι νιωθουμε απροστατευτοι απο την διαχειριστικη ομαδα του παιχνιδιου σε πολλα παρα πολλα σημεια.Καταλαβενω απολυτα την διαθεση της ομαδας διαχειρισης να λυσει τα οποια προβλημτα ανακυπτουν σε καθε κοσμο στο παιχνιδι ,ομως η διαθεση φτανει να προστατευσει τους παικτες και το ιδιο το προιον?Οπως ανεφερε πιο πανω και ο seatleon παρατηρειται πλεον εντονα το φαινομενο καθε κοσμος να φτανει με πολυ μεγαλη προσπαθεια απο λιγους στο τελος του(αν φτανει) καθως σε καποιοιυς δεν αρεσει να χανουν,οκ και εμενα δεν μ αρεσει να χανω αλλα δεν θα καταστρεψω το ιδιο το παιχνιδι αν δεν μου βγαινει,απο τη στιγμη που παικτες δεν σεβονται το ιδιο το παιχνιδι πρεπει το ιδιο το παιχνιδι και η ομαδα διαχειρισης να θεσπισει ορια και κανονες,δεν γινεται οι ιδιοι και οι ιδιοι χρηστες σε καθε κοσμο να κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα και να εχουν μονιμη ασυλια!Ας μπει ενας κανονας χρονικης παραμονης εστω στο παιχνιδι των χρηστων,ας μπει ενας κανονας κατι με καποιο τροπο οποιος βγαινει ετσιθελικα απο το παιχνιδι ωστε να χαλασει το παιχνιδι να εχει ενα πεναλτι να μην μπορει αμεσα να μπει σε κοσμο ,ας βρεθει καποια λυση - κανονας στην τελικη να προστατευονται οι χρηστες που θελουν και γουσταρουν με την παρεα τους - ομαδα να παιξουν .Δεν γινεται να κηνυγαμε το παιχνιδι σε καθε κοσμο για να μπορεσουμε να παιξουμε και να χαρουμε το παιχνιδι ,μπαινουμε σε ενα κοσμο και θελουμε να παιξουμε μεχρι τελος .Αλωστε αυτο δεν ειναι και το σλογκαν το promo του παιχνιδιου.Δημιουργησε την αυτοκρατορια σου κερδισε μαχες φτασε στην απολυτη κυριαρχια ,πως θα γινει ολο αυτο οταν το ιδιο το παιχνιδι επιτρεπει στον καθε χρηστη να το καταστρεφει?Βαζουμε τα χρηματα μας στο παιχνιδι βαζουμε τον ελευθερο χρονο μας, σε αυτο το παιχνιδι αναπτυσωνται φιλιες ,παρεες ομορφες, δημιουργειτα μια ευγενης αμιλα ,ενας ομορφος ανταγωνισμος μην το αφηνετε να καταστραφει δειτε συνιολικα για ολους τους κοσμους και οχι μονο για τον ΖΑΚΡΟΣ.Τωρα οσο αφορα τον κοσμο που παιζουμε διαφαινετα ξεκαθαρα πια οτι ο κοσμος οδευει ταχεως σε κλεισιμο πριν καν φτασει στο οριο της δημιουργιας των θαυματων ,φανταζομαι οτι αυτο δεν τιμα κανενα μας απο οσους ειμαστε εδω αλλα και οσους επαιξαν εδω και μαλιστα μελη της διαχειριστικης ομαδας που και αυτοι πατησαν επανεκινηση (αν ειναι δυνατον ,ανθρωποι που διαχειριζονται το παιχνιδι και το πρωοθουν να το καταστρεφουν δινωντας αυτο το παραδειγμα)οποτε δειτε τι μπορει να γινει τι μπορει να αλαξει να μεινει ο κοσμος ενεργος - ανοικτος ωστε να φτασει σε ενα τελος οπως εχουν φτασει ολοι οι προηγουμενοι.Εν αναγκη ανοιξτε καποια μπονους να ανεβει ο κοσμος μια ταχυτητα πανω αφηστε τις προσκλησεις ανοιχτες καντε κατι ,δειτε τον κοσμο ειναι αμαρτια να χαλαμε τοσο χρονο να διαθετουμε τοσο χρημα και τοσο κοπο και να πηγαινει στραφι.Προσωπικα παιζω πολλα χρονια εχω μια καλη παρεα που μπαινουμε μαζι και παιζουμε μεχρι τελους τους κοσμους ,αυτη η κατασταση ομως μας ωθει να μεταβουμε σε ξενους σερβερ παρολο που δεν το θελουμε να συμβει θα συμβει, οπως εχουν κανει και τοσοι αλλοι ελληνες χρηστες!Φανταζομαι δεν ειναι αυτο που θελετε ουτε εσεις ουτε εμεις,θελουμε ενα παιχνιδι σωστο αξιοκρατικο με κανονες και να προστατευει τους παικτες του δινωντας του κινητρο να παιξουν να χασουν η να κερδισουν αλλα πανω απο ολα να παιξουν.
 

Ellippo

Μέδουσα
Καλησπέρα σε όλους .

Θα ήθελα και εγώ να πω κάποια πράγματα για το θέμα αυτό . Αρχικά , αυτό το φαινόμενο παρατηρείται τελευταία και σε άλλους κόσμους του ελληνικού Grepolis και θα συνεχίζει να εμφανίζεται για τους λόγους που προαναφέρθηκαν . Το νέο σύστημα της ''Κυριαρχίας'' σίγουρα θα προσφέρει στο παιχνίδι ένα διαφορετικό χαρακτήρα και ίσως κινητοποιήσει περισσότερα άτομα να μένουν στους κόσμους για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα , παρόλα αυτά επειδή πρόκειται για ραγδαία αλλαγή στο πως θα εξελιχθεί ένας κόσμος δεν θα είναι εφικτό να προστεθεί στους ήδη ανοικτούς κόσμους , αλλά να ξεκινήσει να εφαρμόζεται σε νέους . Καλώς ή κακώς δεν μπορεί να γίνει αλλιώς γιατί παίζει ρόλο το πως είναι προγραμματισμένος από πριν ένας κόσμος δίχως τον μηχανισμό αυτόν . Για αυτό στο μέλλον όσοι κόσμοι έχουν το νέο αυτό σύστημα θα το αναφέρουν στην περιγραφή ( και πολύ πιθανό είναι από τα σχόλια που έχω διαβάσει να μην υπάρχουν καν θαύματα σε αυτούς τους κόσμους ) .

Επίσης , οι κοινότητες του Grepolis σε άλλες χώρες είναι πολύ διαφορετικές μπορώ να πω παίζοντας σε Αμερικάνικους κόσμους εδώ και 8 μήνες . Καταρχάς , οι παίκτες έχουν την δυνατότητα να πουν την άποψη τους στο τι είδους κόσμο θέλουν να ανοίξει ( πολιορκία - εξέγερση , αργούς-γρήγορους , με-χωρίς ηθικό , με-χωρίς μπόνους νύχτας ) . Με αυτόν τον τρόπο οι κόσμοι που ανοίγουν είναι στα μέτρα των ενεργών παικτών που έχουν όρεξη εκείνη την εποχή και έχουν πολύ περισσότερο κόσμο . Εκτός από αυτό , οι μαζικές επανεκκινήσεις είναι πολύ λιγότερες και οι υπέρ που δημιουργούνται πολύ μικρότερες από αυτές που κάνουμε στους ελληνικούς ( οι οποίες περιέχουν αρκετές φορές όλες τις συμμαχίες του σέρβερ σπασμένες σε δύο ομάδες που εάν μια από τις συμμαχίες αυτές καταρρεύσει , καταρρέει και όλη η υπέρ της ) . Για αυτό βλέπω και μόνος μου πολλούς Έλληνες παίκτες να πηγαίνουν σε ξένους κόσμους όπου η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη .

Η ομάδα διαχείρισης παρόλο που δεν έχει την δυνατότητα να παρέμβει στους κανονισμούς και τις γενικές αποφάσεις της Inno μπορεί κάλλιστα να αναφέρει τα όσα γίνονται στους σέρβερ μας τον τελευταίο καιρό ώστε να βρεθεί μια αποτελεσματική λύση ώστε να μην νεκρώσει εντελώς το παιχνίδι . Για παράδειγμα , μετά το πέρας των 3 πρώτων μηνών σε κάποιον κόσμο να προσαρμόζονται τα εκατομμύρια που χρειάζονται για την εκκίνηση των θαυμάτων ανάλογα με τους ενεργούς παίκτες μετά από εκείνο το σημείο . Και ανά κάποιο χρονικό διάστημα να γίνεται μια αναπροσαρμογή των πόντων αυτών ώστε να μην γίνεται το παιχνίδι βαρετό με χτίσιμο που διαρκεί πολλούς μήνες για τους παίκτες και τα θαύματα να ξεκινούν γρήγορα . Επίσης , φυσικά αυτό που κάνουν σε άλλες κοινότητες μπορεί να εφαρμοστεί και εδώ , να λέμε δηλαδή τι είδους κόσμο θέλουμε ώστε να ανοίγουν κόσμοι ανάλογα με τις προτιμήσεις των παικτών . Η δικαιολογία των διαχειριστών όταν είχα προτείνει στο παρελθόν αυτήν την ιδέα ήταν πως οι κόσμοι είναι προσχεδιασμένοι και δεν γίνεται να προσαρμόζονται ανάλογα με τις προτιμήσεις των παικτών . Στην Αμερική παρόλα αυτά ο ίδιος ο Community Manager ανοίγει συζητήσεις για να προταθούν οι προτιμήσεις των παικτών και φυσικά εφαρμόζονται στον νέο κόσμο που ανοίγει λίγες μέρες μετά ( προς διαχειριστές : δείτε το ανάλογο θέμα εδώ - https://us.forum.grepolis.com/index.php?threads/new-world.11903/ ) .

Αυτά από εμένα , φυσικά συμφωνώ με όσα προαναφέρθηκαν και καλό είναι να δημιουργούμε τέτοια θέματα στο φόρουμ ( άλλωστε για αυτό υπάρχει ) ώστε να κινητοποιήσουμε τους διαχειριστές να κάνουν περισσότερες προσπάθειες να βελτιώσουν το ελληνικό Grepolis .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser17122

Guest
συμφωνω με ολους τους προλαλλησαντες, ειδικα η προταση του πορτο περι πεναλτυ με βρισκει απολυτα συμφωνη!!!!
 

DeletedUser15207

Guest
Δεν νομίζω ότι μπορεί να κλείσει ο κόσμος πριν τα θαυματα γιατί εγώ π.χ που παίζω στον παγκόσμιο server και συγκεκριμένα στον zz7 είμαστε 250 παίκτες συνολικα και θέλουμε ακόμα 11 μήνες περίπου για τα θαύματα και από ότι μάθαμε από την διαχείριση μας είπαν ότι θα κλείσει αφού τελειώσουν
 

DeletedUser10348

Guest
Θα πω μια άποψη που την έχω απο την αρχη που επαιζα το game. Την διατυπώνω εδώ μονο και μόνο επειδή γνωρίζω τα παιδιά απο τους Τίτανες! (Αρτεμης, porto, Stella κτλπ)
Δεν θα μακρηγορήσω, θα πω μια μονο πρόταση.
Μέγιστος αριθμός συμμαχιας 50 άτομα.
Κατάργηση της επιλογής συνθήκης ειρήνης (πολεμικο game ειναι)
Αποκλειστικότητα παικτών-συμμαχιών. Δλδ, οταν ενας παίκτης μπαίνει σε μια συμμαχία, δεν μπορεί να ξαναβγεί παρα μόνο εαν διαλυθεί η συμμαχια, ή διαγραφη-επανεκκίνηση ή πυξίδα.
Ετσι ολοι θα εχουν με ολους πολεμο και ο καλύτερος θα νικήσει.Ο λογος που πολλοι το παρατάνε είναι η προσάρτηση όλων των παικτών στους πιο δυνατους και ετσι γίνεται όχλος και οχι συμμαχια. Εκτιμώ με αυτες τις προτάσεις θα γίνουν μεγαλες μαχες και θα υπάρχει μεγάλη ανταγωνιστικότητα σε πλαίσιο συμμαχία vs συμμαχια τοσο στον ιδιο κόσμο όσο και σε νέους κοσμους απο νικητήριες συμμαχίες...


VIVA TITANES!!!!!!!
 
Κορυφή