Διαχειριση και επιχειρηση

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser14106
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser14106

Guest
Οπως ολοι σας εχετε δει(εσεις οι 30-40 που κοιτατε ακομα φορουμ) τον τελευταιο καιρο η ΟΔ δεχεται αρκετες ''επιθεσεις'' ή κατακρισεις λογω της εξουσιας που ασκει...φασιστικη ή μη οπως ειχε πει και ο θεαγενης ειναι αποδεκτη απο την εταιρεια.εξ ου και ο τιτλος του θεματος!η εταιρεια ειναι μια επιχειρηση η οποια αποσκοπει το κερδος με οσο το δυνατον πιο νομιμο τροπο...η νομοθεσια δεν την πιανει απο τη στιγμη που εχει ορισει οτι η εργασια ειναι εθελοντικη και απλα δινει ενα ποσο χρυσου στον καθε διαχειριστη αναλογα με τη θεση του (αλλο παιρνει ο community manager και αλλο ο forum moderator).επισης για να μπει καποιος στην ΟΔ πρεπει να υπογραψει καποια χαρτια με φυσικη παρουσια μπροστα σε εκρποσωπους της inno games κατι τετοιο φυσικα προϋποθετει να ειναι καποιος ανω των 18 και αν πληρει καποια προσοντα που τα γραφει η αιτηση για να γινεις διαχειριστης.με λιγα λογια λοιπον η ΟΔ ειναι ο εκρποσωπος της εταιρειας εδω μεσα.η εταιρεια οπως προειπα εχει σκοπο τη μεγιστοποιηση των κερδων της σε οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο.ειπαν λοιπον στους ψυχολογους τους πως θα το πετυχουμε αυτο?απλα με το να δημιουργησουμε ανταγωνισμο μεταξυ των παιχτων σας παραθετω απο κατω κατι που εχουν γραψει ψυχολογοι (ο όρος ανταγωνισμός χρησιμοποιείται κυρίως για να περιγράψει τον προσωπικό αγώνα ενός ατόμου μεταξύ περισσοτέρων για την διάκριση, την επικράτηση ή την επίτευξη κάποιου σκοπού ζημιώνοντας ίσως με την προσπάθεια του τα συμφέροντα των άλλων).τι μας λεει αυτο?μας λεει οτι απλα με τον ανταγωνισμο καταφερνουν να δημιουργησουν ζηλεια μεταξυ των παιχτων ωστε καποιοι οι οποιοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωσουν ωστε να κερδισουν.ομως επειδη η εταιρια δεν θελει να επικρατησουν ουτε οι μεν ουτε οι δε φροντιζει να διατηρει ισορροπιες σε αυτην τη παλη μετακυ των 2 στρατοπεδων δηλαδη η ΟΔ μπορει να εξυπηρετησει καποιον περισσοτερο μια φορα και καποιον λιγοτερο(το θετω εντελως γενικα για να μην δωσω λαβη να ξαναφαω αποκλεισμο) και δεν μιλαω μονο σε θεματα ανταποκρισης αιτησεων αποριων κλπ...επισης η ΟΔ εχει ''φιλους'' μεσα σε συμμαχιες οι οποιοι φροντισουν να δυναμιτιζουν ακομα περισσοτερο το ολο σκηνικο με αποτελεσμα να γινεται απλα μια συνεχης κοντρο μεταξυ παιχτων και πολλες φορες οτι σπαει δεν ραγιζει οποτε εχουμε παιζτες ικανους και σοβαρους που ειναι φτιαγμενοι να ειναι αρχηγοι να παλευουν μεταξυ τους σε κλιμακες συμμαχιων ή ακομα και υπερσυμμαχιων για χρονια...οποτε παιδια καθιστε μαζευτειτε ολοι και σκευτειτε τι θα γινει!ουτε ομαδικες διαγραφες ουτε να παρατησουμε το παιχνιδι ουτε τιποτα απλα παιξτε χωρις να ριχνετε τοσα λευτα!ξερω παιχτες που ριχνουν 100-200 ευρω την εβδομαδα και δεν ειναι 1-2 ειναι τουλαχιστον 30-40 ατομα οποτε υπολογιστε (30*500=1500) 1500 ευρω απο εναν σερβερ τον μηνα μονο και μονο απο 30-40 ατομα για σκευτειτε ποσοι βαζουν πρεμιουμ ποσοι χτιζουν πολεις επιθετικες και αμυντικες σε 2-3 ωρες?υπολογιστε λιγακι και θα δειτε οτι η εταιρεια βγαζει οσα δεν βγαζει μια ολοκληρη συμμαχια σε 10 χρονια...(μια συμμαχια εχει ας πουμε 100 ατομα να πουμε οτι ο καθε ενας παιρνει 1500 ευρω το μηνα μας κανει 150.000 ευρω*12=1.800.000) οποτε αν σκευτουμε ποσο χρυσο ειδαμε να πευτει σοτν αθηνα τις πρωτες 10 μερες που παιχτες εκαναν 4-5 πολεις 10.000 ποντων σε 4-5 μερες μιλαμε για πανω απο 100 ευρω τον παιχτη και δεν ηταν λιγοι μιλαμε για πανω απο 50 ατομα...οποτε μιλαμε για πανω απο 25000-30000 ευρω μολις τη πρωτη βδομαδα που ανοιξε ο κοσμος(αξια χρυσου σε πρεμιουμ να σηκωνεις επιθετικες και αμυντικες τσακα τσακα κλπ...)!την εταιρεια την συμφερουν τα μποτακια και ολα αυτα αφου οταν ο αλλος ειναι πρωτος και βαζει και χρυσο τα εχει καλα με την εταιρεια αρκει να μην μειωθει τζιρος της οποτε εκει θα δειτε οι ριζες που βγαζουν μερικοι να ξυλωνωνται

κραξτε οσο θελετε πειτε με ασχετο πειτε ανιδεο πειτε μου οτι δεν ξερω να γραφω πειτε μου οτι θελετε αλλα παιδια ΞΥΠΝΗΣΤΕ!και αν ειναι να γινει κατι ας γινει ομαδικα οχι 10-20 συμμαχιες απο ολο το σερβερ!σκευτειτε τι εχετε να χωρισετε μεταξυ σας ολοι οσοι εχετε κοντρες!το παιχνιδι δεν εχει πια τους παιχτες που ειχε?γιατι?αναρωτηθειτε?το τελος ειναι κοντα ποσοι θα μεινουν στο τελος?ποιοι θα μεινουν?εχουμε δει τι εχει γινει τοσα χρονια!μην εθελοτυφλειτε και λετε α αυτος ειναι ενας τρελαρας και λεει οτι του κατεβει και πηγαινετε μετα μεσα στη συμμαχια σας και λετε α ποσες πολεις πηραμε σημερα?10??μονο??παω να ριξω καμια 20.000 χρυσο να παρουμε αυριο 20...


οποτε ξυπνηστε και μην τα βαζετε με την ΟΔ ειναι σαν την εφορια σε κανεναν δεν αρεσει ομως τη δουλεια τους τη κανουν και τον ''μισθο'' τους τον παιρνουν οποτε τι τους νοιαζει?


σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας παρακαλω την ΟΔ να μου πει αν παραβιασα καποιον κανονισμο...και οο αφορα οτι σας κατηγορω χωρις στοιχεια εγω δεν κατηγορω κανεναν δημοκρατια εχουμε την αποψη μου λεω και δεν προσβαλω κανεναν ουτε ονοματα εθιξα ουτε τιποτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13572

Guest
Εξαιρετική τοποθέτηση! Ακριβώς όπως τα παρουσιάζεις είναι. Δυστυχώς το πρόβλημα όμως είναι μεγαλύτερου βεληνεκούς! Ακόμη και οικογένειες έχουν διαλυθεί ελέω Grepolis!
 

DeletedUser13883

Guest
Αρχικά,πρέπει να τονίσω ότι κάποιες από τις επισημάνσεις σου ήταν αρκετά εύστοχες.Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για το premium και τις λειτουργίες του.Πληρώνουν την InnoGames για να αποσκοπήσουν ορισμένα προνόμια.Με αποτέλεσμα οι παίκτες που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο ή ξοδεύουν απειροελάχιστα χρήματα για το Grepolis να εξολοθρεύονται.Επίσης είναι γεγονός ότι κάποιοι δαπανούν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΣΑ όπως 100€ και 200€ στο παιχνίδι για να γίνουν οι απόλυτοι νικητές και δεν έχουν καμία προσωπική ζωή.Εδώ είμαι απόλυτα αντίθετος.Είναι ανεπίτρεπτο να χαραμίζουν την ζωή τουςστα παιχνίδια και να σπαταλούν τα χρήματα τους στο Grepolis.
 

DeletedUser14106

Guest
καλος ή κακος ειμαι ενας παιχτης ο οποιος το παιχνιδι το πληρωνει...(100-200 ευρω δεν ειναι πολλα για να γινεις κυριαρχος).λοιπον το κειμενο ειναι κυριως για τις σχεσεις ΟΔ και εταιρειας που πιστευω οτι οι κυριοι της ΟΔ εξυπηρετουν και ιδια συμφεροντα...τι να σας πω επι τουτου...ελπιζω οτι οταν ξυπνησουν να μην ειναι πια αργα...λοιπον απο εμενα την αγαπη μου και τα φιλια μου...επειδη οι ιμμορταλ αρμυ αποδειχτηκαν πολυ παιχταραδες αποφασισα να την κανω και εγω...(μονιμο εφαγα γατακια μην ξεχνατε 2 ατομα σας καναμε να τρεχετε!!6,5 ωρες πολεμο αντεξαμε...και οχι πολλες...85 πολεις εναντιων ποσων...800+)ΠΟΛΕΜΙΣΤΑΡΑΔΕΣ οχι αστεια...λοιπονχαρηκα που σας γνωρισα ολους και τον βελοντιμ την αρχηγαρα και τον ραζιελ με τις γατουλες(ξερεις εσυ) και γενικα ολα τα παιδια που μου χαρισαν απιθανες στιγμες χαρας εδω μεσα!αλυγιστοι ή νεα αρχη οπως και να σας πω το ιδιο ειναι χαρηκα που σας γνωρισα και εσας παιδια...διονυση αν δεις ποτε το μηνυμα αυτο δεν σου κρυβω οτι θα σε ηθελα στη συμμαχια μου...λακεδαιμων εξαιρετικα παιδια και πολυ καλη συνεργασια αρκετο καιρο...και μην νομιζεις γερο πως σε ξεχασα!και εσυ πλακα εχεις και εισαι σοφος παππουλης...ελεκτροκλας τρομερο παιδι ρισπεκτ οπως και σε πολλα παιδια απο κουκλακια και απο πηγασους!σας ευχαριστω ολους για τα παντα και τους εχθρους και τους φιλους...καλα περασαμε...μπιλαγκ σε περιμενω να βγουμε διπλα διπλα...θα γινουν επικες μαχες στις πολεις σου...χεχεχεχε!!


παω σοτνγ ερμανικο γιατι ο ελληνικος απλα δεν εχει μελλον...θα τα πουμε εκει για οποιον θελει


*tarantino*
 

DeletedUser11752

Guest
Εξαιρετική τοποθέτηση! Ακριβώς όπως τα παρουσιάζεις είναι. Δυστυχώς το πρόβλημα όμως είναι μεγαλύτερου βεληνεκούς! Ακόμη και οικογένειες έχουν διαλυθεί ελέω Grepolis!
ΑΞΙΖΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ;;;ΠΟΥ ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΝ ΕΝΝΟΩ..ΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΜΑΣ;;ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΛΕΦΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ!ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΠΕΦΤΕΙ ΟΛΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΑΔΕΡΦΕ!!!!
 

DeletedUser

Guest
Εννοειται οτι το φταιξιμο βαραινει τον καθε εναν απο μας προσωπικα
Η εταιρια ,οπως και καθε εταιρια,σου προσφερει ενα προιον και σε προτρεπει να το <<αγορασεις>>
το αν θα το κανεις ειναι δικαιωμα σου γιατι εσυ θα πρεπει να σκεφτεις αν και ποσο το χρειαζεσαι και αν η καθημερινες σου παγιες αναγκες σου επιτρεπουν μια τετοια αγορα
Στην προκειμενη περιπτωση η εταιρια διαφημιζει το προιον της βασιζομενη στην υποσυνείδητη αναγκη που εχουμε ολοι να αποδειξουμε οτι ειμαστε ανταγωνιστικοι οτι μπορουμε να επικρατησουμε εναντι αλλων οτι ανηκουμε στην κατηγορια των καλυτερων κλπ
Ψυχολογια πωλησεων λεγεται και καπου εκει μπαινει το πριμιουμ
Ξεχναμε ομως πολλοι απο μας βολικοτατα θα ελεγα οτι το πως θα διαχειριστει ο καθενας απο μας αυτη την υποσυνειδητη ή συνειδητη πολλες φορες αναγκη αυτοεπιβεβαιωσης εστω και μεσα απο ενα παιχνιδι ειναι και παλι αυστηρα προσωπικο ζητημα
Η καθε εταιρια ειναι απροσωπος οργανισμος που ο πρωταρχικος σκοπος της ειναι το κερδος
εμεις αποφασιζουμε και επιλεγουμε να αγορασουμε ή οχι το προιον της αρα η ευθυνη βαραινει εμας
οσο για τα μελη της ΟΔ που <<κατηγορουνται >>οτι εξηπηρετουν συμφεροντα της εταιριας οπως εγραψε ενα παιδι πιο πανω
δεν καταλαβαινω την κατηγορια ειλικρινα
ειναι υπαλληλοι της εταιριας οποτε και ειναι υποχρεωμενοι να ακολουθουν τη γραμμη που εχει χαραξει η εταιρια
αν δεν το κανουν απλα θα πρεπει ή να αποχωρησουν ή να τους διωξει η εταιρια
απλα τα πραγματα
αλλωστε απ'οτι εχω διαβασει κατα καιρους το ουσιαστικο κατηγορω των παικτων εναντι της ΟΔ βασιζεται στην υποψια περι ευνοιοκρατιας
και σε αυτο ομως φταιει η εταιρια με τη μυστικοτητα και τη μυστικοπαθεια που τη διακατεχει σε συγκεκριμενους τομεις
οποτε...ας αφησουμε τις κατηγοριες και ας πραξει ο καθενας απο μας αυτο που θεωρει σωστο για τον εαυτο του χωρις να ψαχνει για φαντασματα
 

8EAGENHS

Forum Leader
οσο για τα μελη της ΟΔ που <<κατηγορουνται >>οτι εξηπηρετουν συμφεροντα της εταιριας οπως εγραψε ενα παιδι πιο πανω
δεν καταλαβαινω την κατηγορια ειλικρινα
ειναι υπαλληλοι της εταιριας οποτε και ειναι υποχρεωμενοι να ακολουθουν τη γραμμη που εχει χαραξει η εταιρια
αν δεν το κανουν απλα θα πρεπει ή να αποχωρησουν ή να τους διωξει η εταιρια
απλα τα πραγματα
[8ea]Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχει έστω αυτό το μικρό ποσοστό παικτών που έχει κατανοήσει την λειτουργία της αλυσίδας "Εταιρεία-ΟΔ-παίκτες". Μακάρι αυτή η γνώση ή η κατανόηση ν' απλωθεί όσο γίνεται στην κοινότητα. [/8ea]
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser14106

Guest
[8ea]Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχει έστω αυτό το μικρό ποσοστό παικτών που έχει κατανοήσει την λειτουργία της αλυσίδας "Εταιρεία-ΟΔ-παίκτες". Μακάρι αυτή η γνώση ή η κατανόηση ν' απλωθεί όσο γίνεται στην κοινόηττα. [/8ea]

ε ψιτ εσυ ψηλε...να σου πω διαβασες τι λεω ή δεν μπηκες καν στον κοπο?διαβασε λιγο τι λεω και θα δεις πως εσυ και βορτεξ επαναλαμβανετε αυτα που λεω...οποτε μην πας τωρα να το παιξεις αθοος και νηπτω τας χειρας μου γιατι και εσεις εκει πανω εχετε κανει ουκ ολιγες αυθερεσιες...
 

DeletedUser13883

Guest
Άρα εδώ έχουν τεθεί θέματα για πράξεις παικτών και από την άλλη πλευρά για τις "αυθαιρεσίες" της ΟΔ.Αν είναι έτσι λοιπόν γιατί γράφουνε μόνο παίκτες και ΕΝΑΣ από την ΟΔ(8EAGENHS) και οι υπόλοιποι αμέτοχοι.Δεν λέω μπορεί να έχουν πιεστικό πρόγραμμα αλλά θα πρέπει να αφιερώσουν απειροελάχιστο χρόνο και σε αυτού του είδους να νήματα.Δεν τους ενδιαφέρει η γνώμη του "λαού";Έχουν εξασφαλισμένη θέση και δεν νοιάζονται; ή απλά θεωρούν γελοία αυτά τα θέματα;Ερώτηση κάνω είπα ότι μπορεί να είναι και λόγω πιεστικής καθημερινής ρουτίνας δεν ξέρω εικασίας κάνω.Προσωπικά πιστεύω για να δυναμωθεί αυτή η αλυσίδα μεταξύ InnoGames-ΟΔ-Παίκτες θα πρέπει να βρούμε ΟΛΟΙ μαζοί τι φταίει.Δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε και 100% σίγουροι για αυτά που μας λέει η ΟΔ.Δεν είμαστε μέλη της και δεν ξέρουμε αν λέει αλήθειες.Παρόλα αυτά για να στέκεται στην εξουσία λέει κάτι αυτό.Η ΟΔ είναι αναγκασμένη να κάνει ότι λέει η εταιρία και να τα μεταφέρει σε εμάς ή και να υπακούει τις εντολές της.Άρα πρέπει να τα έχουμε με την Εταιρία και όχι με την ΟΔ.Παράπονο προς την διαχείριση είναι το περιβόητο χρυσό για το οποίο θα κάνω θέμα παρακάτω.Πάμε τώρα στην ΟΔ.Αν ήταν δυνατόν κάποιο απλό και καλύτερα αρχάριο μέλος να παρακολουθεί και να καταγράφει την εργασία της ΟΔ μια φορά τον Μήνα πιστεύω θα έλυνε πολλά προβλήματα.Κατόπιν θα έπρεπε να γράψει ένα Άρθρο και να μας μιλάει για το έργο της.Δεν ξέρω ίσως έτσι θα υπήρχε καλύτερη σχέση ΟΔ-Παίκτες.Παρά αυτά αρκεί να σκεφτούμε ότι η ΟΔ αποτελείται από πολλά μέλη είναι δύσκολο να είναι ΟΛΟΙ "Σκάρτοι" γιατί η εξουσία δεν είναι συγκεντρωτική σε ένα πρόσωπο!Επίσης αρέσουν και στην Εταιρία όπως είπε και ο θεαγένης άρα αυτό είναι ένα άλλο θετικό προς αυτήν.Τέλος είδα ότι μπορεί να φταίνε και οι Παίκτες.Οι παίκτες τσιμπάνε σε όσα αρνητικά σχόλια ακούγονται από μερικούς μερικούς που τους συμφέρει να κακολογούν την ΟΔ.Είχα επηρεαστεί προσωπικά από τα σχόλια αυτά αλλά ύστερα από ομιλία μου με μέλος της ΟΔ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν συμβαίνουν παραποντιές.Άρα οι παίκτες είναι θύματα και άλλοι θύτες.Επίσης είναι υποχρέωση του καθενός να ξοδεύει χρήμα σε παιχνίδια και θέα ουσία από την ζωή του ΆΣΧΕΤΑ αν είμαι απολύτως αντίθετος με αυτήν την κατάσταση.Αν κάποιος δεν θέλει να παίζει γιατί θεωρεί ότι συμβαίνουν αυθαιρεσίες ας μην παίξει επιλογή του!Όποιος συνεχίζει συμβιβάζεται,δεν κάνει τον ηλίθιο και κάνει τις επαναστάσεις του εκεί που επιβάλετε.


Πάμε στο Premium:
Καλά κάνει η εταιρία και δίνει προνόμια σε αυτούς που την πληρώνει.Έχει κοιτάξει όμως αν μετά η μάχη είναι ίση και αν από ηθικής πλευράς είναι σωστή η εταιρία.Όταν ο Καπετάνιος δίνει 20% στην ισχύ των πλοίων φανταστείτε μαζί με τον Κρυό και τον ουράνιο άνεμο που φτάνει η ισχύς αυτή.ΑΔΙΚΟ.Θα χάνω στρατό εγώ γιατί ο άλλος έχει χρήμα και ο ισχυρός που κατέχει χρήμα επιβιώνει.Τα άλλα είναι για γρήγορη ανάπτυξη δεν θεωρώ ότι "βλάπτουν" το παιχνίδι.

Από ηθική πλευρά δεν θα μιλήσω για ενήλικες καθώς πιστεύω έχουν την ωριμότητα να διαχειριστούν τα χρήματα τους.Αλλά οι ανήλικες;Φίλους έχω που κρυφά από τους κηδεμόνες τους δαπανούν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά χρημάτων για την ηλικία τους.Δεν λέω ευθύνονται και οι γονείς που είναι έμμεσα στην ζωή των παιδιών τους αλλά και η εταιρία τι κάνει για αυτό.Είναι σαν το στοίχημα από το pc που παίζουν χαρτιά,αθλητικά στοιχήματα μέχρι που τα χάνουν όλα.Εδώ έρχεται και ο εθισμός που προέρχεται αφού η φύση του παιχνιδιού είναι τέτοια.Προσωπικά έχω δεχθεί επιθέσεις 3 το βράδυ από ειδοποιήσεις στο κινητό.Τι θα κάνω θα σηκωθώ;Δεν είστε καλά σιγά ένα παιχνίδι είναι.Το καλοκαίρι ναι θα σηκωθώ και θα μπω είμαι σε διακοπές αλλά τον χειμώνα που "δουλεύω" δεν υπάρχει περίπτωση.



Θα κλείσω λέγοντας ότι ας φτιάξει η εταιρία τα 2 που προανέφερα και ας φροντίσει μετά για την ΟΔ και τις "αυθαιρεσίες" της και ας ευαιστητοποιηθούνε και λίγο οι γονείς που αφήνουν ανεξέλεγκτα τα παιδιά τους στον Internet.Η λύση δεν είναι να ρίχνουμε όλες τις ευθύνες στην ΟΔ περισσότερο θα έπρεπε στην Εταιρία που αφήνει κάποια πράγματα ανοιχτά.Είμαι μαθητής και βλέπω όλους τους φίλους μου κολλημένους στο Fb ΕΛΕΟΣ.Ένα παιχνίδι είναι ας ηρεμήσουμε να σταματήσουμε να θέλουμε να γινόμαστε οι καλύτεροι και ας γράψουμε και λίγο αυτούς που λένε και σχολιάζουν κακά πράγματα για την ΟΔ και θα δούμε τελικά ποιος φταίει για αυτήν την κατάσταση.Σίγουρα ΟΛΟΙ έχουμε ένα μερίδιο ευθύνης και δεν πέφτει όλο το βάρος σε έναν.


Με μεγάλη εκτίμηση προς όλους
Χρήστος.
 

DeletedUser14106

Guest
Άρα εδώ έχουν τεθεί θέματα για πράξεις παικτών και από την άλλη πλευρά για τις "αυθαιρεσίες" της ΟΔ.Αν είναι έτσι λοιπόν γιατί γράφουνε μόνο παίκτες και ΕΝΑΣ από την ΟΔ(8EAGENHS) και οι υπόλοιποι αμέτοχοι.Δεν λέω μπορεί να έχουν πιεστικό πρόγραμμα αλλά θα πρέπει να αφιερώσουν απειροελάχιστο χρόνο και σε αυτού του είδους να νήματα.Δεν τους ενδιαφέρει η γνώμη του "λαού";Έχουν εξασφαλισμένη θέση και δεν νοιάζονται; ή απλά θεωρούν γελοία αυτά τα θέματα;Ερώτηση κάνω είπα ότι μπορεί να είναι και λόγω πιεστικής καθημερινής ρουτίνας δεν ξέρω εικασίας κάνω.Προσωπικά πιστεύω για να δυναμωθεί αυτή η αλυσίδα μεταξύ InnoGames-ΟΔ-Παίκτες θα πρέπει να βρούμε ΟΛΟΙ μαζοί τι φταίει.Δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε και 100% σίγουροι για αυτά που μας λέει η ΟΔ.Δεν είμαστε μέλη της και δεν ξέρουμε αν λέει αλήθειες.Παρόλα αυτά για να στέκεται στην εξουσία λέει κάτι αυτό.Η ΟΔ είναι αναγκασμένη να κάνει ότι λέει η εταιρία και να τα μεταφέρει σε εμάς ή και να υπακούει τις εντολές της.Άρα πρέπει να τα έχουμε με την Εταιρία και όχι με την ΟΔ.Παράπονο προς την διαχείριση είναι το περιβόητο χρυσό για το οποίο θα κάνω θέμα παρακάτω.Πάμε τώρα στην ΟΔ.Αν ήταν δυνατόν κάποιο απλό και καλύτερα αρχάριο μέλος να παρακολουθεί και να καταγράφει την εργασία της ΟΔ μια φορά τον Μήνα πιστεύω θα έλυνε πολλά προβλήματα.Κατόπιν θα έπρεπε να γράψει ένα Άρθρο και να μας μιλάει για το έργο της.Δεν ξέρω ίσως έτσι θα υπήρχε καλύτερη σχέση ΟΔ-Παίκτες.Παρά αυτά αρκεί να σκεφτούμε ότι η ΟΔ αποτελείται από πολλά μέλη είναι δύσκολο να είναι ΟΛΟΙ "Σκάρτοι" γιατί η εξουσία δεν είναι συγκεντρωτική σε ένα πρόσωπο!Επίσης αρέσουν και στην Εταιρία όπως είπε και ο θεαγένης άρα αυτό είναι ένα άλλο θετικό προς αυτήν.Τέλος είδα ότι μπορεί να φταίνε και οι Παίκτες.Οι παίκτες τσιμπάνε σε όσα αρνητικά σχόλια ακούγονται από μερικούς μερικούς που τους συμφέρει να κακολογούν την ΟΔ.Είχα επηρεαστεί προσωπικά από τα σχόλια αυτά αλλά ύστερα από ομιλία μου με μέλος της ΟΔ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν συμβαίνουν παραποντιές.Άρα οι παίκτες είναι θύματα και άλλοι θύτες.Επίσης είναι υποχρέωση του καθενός να ξοδεύει χρήμα σε παιχνίδια και θέα ουσία από την ζωή του ΆΣΧΕΤΑ αν είμαι απολύτως αντίθετος με αυτήν την κατάσταση.Αν κάποιος δεν θέλει να παίζει γιατί θεωρεί ότι συμβαίνουν αυθαιρεσίες ας μην παίξει επιλογή του!Όποιος συνεχίζει συμβιβάζεται,δεν κάνει τον ηλίθιο και κάνει τις επαναστάσεις του εκεί που επιβάλετε.


Πάμε στο Premium:
Καλά κάνει η εταιρία και δίνει προνόμια σε αυτούς που την πληρώνει.Έχει κοιτάξει όμως αν μετά η μάχη είναι ίση και αν από ηθικής πλευράς είναι σωστή η εταιρία.Όταν ο Καπετάνιος δίνει 20% στην ισχύ των πλοίων φανταστείτε μαζί με τον Κρυό και τον ουράνιο άνεμο που φτάνει η ισχύς αυτή.ΑΔΙΚΟ.Θα χάνω στρατό εγώ γιατί ο άλλος έχει χρήμα και ο ισχυρός που κατέχει χρήμα επιβιώνει.Τα άλλα είναι για γρήγορη ανάπτυξη δεν θεωρώ ότι "βλάπτουν" το παιχνίδι.

Από ηθική πλευρά δεν θα μιλήσω για ενήλικες καθώς πιστεύω έχουν την ωριμότητα να διαχειριστούν τα χρήματα τους.Αλλά οι ανήλικες;Φίλους έχω που κρυφά από τους κηδεμόνες τους δαπανούν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά χρημάτων για την ηλικία τους.Δεν λέω ευθύνονται και οι γονείς που είναι έμμεσα στην ζωή των παιδιών τους αλλά και η εταιρία τι κάνει για αυτό.Είναι σαν το στοίχημα από το pc που παίζουν χαρτιά,αθλητικά στοιχήματα μέχρι που τα χάνουν όλα.Εδώ έρχεται και ο εθισμός που προέρχεται αφού η φύση του παιχνιδιού είναι τέτοια.Προσωπικά έχω δεχθεί επιθέσεις 3 το βράδυ από ειδοποιήσεις στο κινητό.Τι θα κάνω θα σηκωθώ;Δεν είστε καλά σιγά ένα παιχνίδι είναι.Το καλοκαίρι ναι θα σηκωθώ και θα μπω είμαι σε διακοπές αλλά τον χειμώνα που "δουλεύω" δεν υπάρχει περίπτωση.



Θα κλείσω λέγοντας ότι ας φτιάξει η εταιρία τα 2 που προανέφερα και ας φροντίσει μετά για την ΟΔ και τις "αυθαιρεσίες" της και ας ευαιστητοποιηθούνε και λίγο οι γονείς που αφήνουν ανεξέλεγκτα τα παιδιά τους στον Internet.Η λύση δεν είναι να ρίχνουμε όλες τις ευθύνες στην ΟΔ περισσότερο θα έπρεπε στην Εταιρία που αφήνει κάποια πράγματα ανοιχτά.Είμαι μαθητής και βλέπω όλους τους φίλους μου κολλημένους στο Fb ΕΛΕΟΣ.Ένα παιχνίδι είναι ας ηρεμήσουμε να σταματήσουμε να θέλουμε να γινόμαστε οι καλύτεροι και ας γράψουμε και λίγο αυτούς που λένε και σχολιάζουν κακά πράγματα για την ΟΔ και θα δούμε τελικά ποιος φταίει για αυτήν την κατάσταση.Σίγουρα ΟΛΟΙ έχουμε ένα μερίδιο ευθύνης και δεν πέφτει όλο το βάρος σε έναν.


Με μεγάλη εκτίμηση προς όλους
Χρήστος.


σε πολλα πραγματα εισαι λαθος οπως πχ. αυτο που λες για το χρυσο και το μπονους αν θες λεω αν θες βαζεις στο παιχνιδι 15 ευρω το διμηνο και εισαι υπερκαλυμενος...αλλα παμε στο διαταυτα!η εταιρεια βλεπει νουμερα και αν της αρεσουν κραταει την ΟΔ αν οχι την αλλαζει...για αυτο προτιμησα να παω να δωσω τα λεφτακια μου σε αλλον σερβερ και οχι σοτν ελληνικο...ειπα κατι πριν αν πεσουν οι τζιροι θα δουμε αλλαγες οχι μονο ως προς την ΟΔ αλλα και τον τροπο που μας συμπεριφερεται η εταιρεια.το λαθος ειναι των παιχτων και της εταιρειας η ΟΔ ειναι απλα ανθρωποι σαν εμας και εγω αν ημουν εκει περα τα ιδια και χειροτερα μην σου πω θα εκανα...αλλα τουλαχιστον εναγνωριζω κατι στην εταιρεια ωρες ωρες ειναι πολυ δικαια..και τους βγαζω το καπελο σε αυτο.οσο για αυτο που λες για τα λευτα και για τους ανηλικους που τα ξοδευουν ο καθενας κανει τα κουμαντα του ξερω παιδια στην ηλικια των 12 που βγαζουν πακετο τσιγαρα τη μερα...κανε 3,50 που κανει το πακετο Χ 20 μερες να δεις τι βγαζει και ελα μετα να μου πεις για τεραστια ποσα...μου φαινεται δεν βγαινεις απο το σπιτι σου πολυ...εχω φιλαρακι μισφιτη της 7 αμα ξερεις που ριχνει καθε βδομαδα 25 ευρω για καπνογονα δυναμιτακια κριτιδες εισιτηρια κλπ...για σκεψου λιγο
 

DeletedUser13883

Guest
Να ήξερες φίλε μου τι έχω κάνει.Άσε δεν είναι της παρούσης.Είμαι 15 ετών και έχω κάνει.......ΤΑ ΠΑΝΤΑ ως ένα μέτρο που αρμόζει για την ηλικία μου δεν μεθάω και όλας ! μόνο τσιγάρο δεν δοκιμάζω και αυτό γιατί δεν είμαι ανόητος.Θα σου πω λοιπόν.Όταν βλέπω φίλους μου να παίζουν άλλα παιχνίδια δεν λέω γιατί δεν μου το επιτρέπουν οι κανόνες να έχουν ξοδέψει 2.000€ σε pay safe card τι μου λες ότι δεν βγαίνω από το σπίτι μου.ΑΥΤΟ ΕΊΝΑΙ ΕΦΙΣΜΌΣ.Απλά αδερφέ εγώ τα καλοκαιράκια πάω στην οικοδομή με τον Πατέρα μου και εκεί βλέπω πως βγαίνει το μεροκάματο και γιαυτό και τα 40€ που έχω ρίξει συνολικά στα 3 σπαστά χρόνια που παίζω και αυτά τα σκέφτομαι γιατί άλλοι δεν έχουν ούτε από αυτά.Και με μπαφιάριδες έχω κάνει παρέα αλλά δεν έχει νόημα αυτά τα παιδιά είναι καμμένα χαρτιά και εκεί είναι που οι κηδεμόνες είναι εντελώς ανύπαρκτοι.Δεν κατάλαβα τι λες με το "¨ηλικία των 12 που βγάζουν πακέτο τσιγάρα τη μέρα .... κάνε 3,50€ που κάνει το πακέτο επί 20 μέρες να δεις τι βγάζει" εννοείς ότι καπνίζει σωστά;Και επειδή είπες ότι με 15€ το δίμηνο φίλε δεν την βγάζω αν σκεφτείς ότι με 500 χρυσό παιρνάς 14 ημέρες χωρίς να τα ξοδέψεις πουθενά αλλού είναι τσίμα τσίμα την βγάζεις δεν την βγάζεις.Τι να σου πω προσωπικά πιστεύω ότι οι ενήλικες είναι λογικοί και ειδικά άμα είναι οικογενειάρχες δεν κάνουν βλακείες αλλά οι πιτσιρικάδες που δεν εκτιμούν τον κόπο των γονέων τους και ξοδεύουν αβέρτα λεφτά σε παιχνίδια εκεί τι να πω, φίλος μου τον βάλαμε σε ψυχιατρείο γιατί έπαιζε 20 ώρες την ημέρα και μου λες ότι σε πολλά πράγματα είμαι λάθος;
 

DeletedUser14106

Guest
ε ψιτ...εσυ εκει που εισαι 15 και τα εχεις κανει ολα εκτος απο τσιγαρο...κανεις και αλλα κολπακια εχεις μπει σε αλλα τρυπακια?ρε συ τραβα εκει περα 11 το βραδυ ομονοια και δες τι παιζει και μετα ελα να μου πεις τι εχεις κανει και τι οχι...συνεχιζω γιατι σε παρακαλω 500 χρυσα τις 14 μερες αφου...εμπορος δεν χρειαζεται οποτε παμε στα 400 και αν πουμε και οτι κανεις το διαχειριστη μονος (ή βαζεις το dio tools) παμε στα 300 οποτε...για μετρα το με 1500 χρυσο περνας 10 εβδομαδες...λαθος δικο μου τελικα με 10 ευρω περνας 2 μηνες...ακομα πιο φτηνα σε εβγαλα...οκ παιχταρα μου?σοτν ιδιο κοσμο με τον εμγα διδασκαλο παιξερει το παιχνιδι σε ολες του τις πτυχες παιζεις τραβα εκει να σε μαθει οπως ξερει καλα να παιζει αυτος και ελατε μαζι σε καναν αλλο κοσμο εκτος απο τον αχιλλεα να παιξουμε...μονο που εκει θα θες πολυ χρημα για να αντεξεις...αλλα μην ανησυχεις ξερω ενα πολυ καλο μαγαζι κεντρο αθηνα που πουλαει βαζελινη με το κιλο...οποιος το καταλαβε καταλαβε...

[8ea]Δύο μήνες εκτός κεντρικού φόρουμ, γιατί εδώ δεν είναι κέντρο επίδειξης χυδαιολογίας.
8EAGENHS[/8ea]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser13572

Guest
Ανεκδιήγητη συζήτηση μεταξύ δύο ανήλικων. Χρήστο αν είσαι 15 ετών και έχεις κάνει... ''τα πάντα'' κάτσε και αναλογίσου που θα οδηγηθείς εντός ολίγου! Επίσης θα παραθέσω ένα σύνδεσμο και ο νοών νοείτω!
http://el.wikipedia.org/wiki/Εθισμός_στο_Διαδίκτυο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

knightmaregr

Team Leader
Η ομάδα του Grepolis
[kni]
Μια μικρή τοποθέτηση και από μένα. Προφανώς και μας ενδιαφέρει τι λέει ο κόσμος, τι λέτε εσείς οι παίκτες. Όταν υπάρχει μια υγιής συζήτηση με λογικά επιχειρήματα από όλους τους συμμετέχοντες, τότε φυσικά και θα απαντήσουμε κι εμείς.
Δε μπορούμε όμως να βγαίνουμε σε συζητήσεις με τέτοια περιεχόμενα:
π.χ. Η ΟΔ εξυπηρετεί συμφέρονται γιατί ο τάδε τα σκάει, έφαγα άδικο μπαν γτ είχα δηλώσει κοινή στο πολλαπλό μου και άρα είστε φίλος με τον τάδε.
Εάν πραγματικά παρακολοθούσατε το forum όλο αυτό το καιρό και γενικότερα βλέπατε συζητήσεις και σε άλλους κόσμους, ακόμα και απ αυτούς που έχουν κλείσει, θα είχατε αναθεωρήσει πολλές απόψεις.

Ναι υπάρχει δουλειά στο κέντρο υποστήριξης, κάθε μήνα δημιουργούνται περισσότερες από 1.800 αιτήσεις απ' τους παίκτες με διάφορα θέματα, δεν είναι όμως αυτό δικαιολογία για να μη γράφουμε εδώ. Όμως το κέντρο υποστήριξης έχει ένα συγκεκριμένο σκοπό. Δεν είναι ούτε χώρος έκθεσης απόψεων ούτε για δημιουργική γραφή. Το forum είναι ο χώρος για να πει ο καθένας ότι θέλει. Άρα, ότι έχετε να πείτε για την οδ, καλό είναι να βγαίνετε εδώ να τα λέτε, όπως κάνατε και τώρα.

Επιπλέον, για να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν έχουμε "φιλους" στη κάθε συμμαχία για να δυναμιτίζουν στο να χρησιμοποιούν premium. Κανένας μας δεν έχει όφελος απ αυτό. Να είχαμε κάποιο μπόνους απ αυτή την ιστορία ναι λογικό να το σκεφτείτε. Προσωπικά δε μ ενδιαφέρει εάν οι παίκτες χρησιμοποιούν χρυσό.
Υπήρχαν παίκτες που χωρίς χρυσό ήταν πρώτοι, δυστυχώς όμως τα τελευταία χρόνια αυτό έχει αλλάξει, ειδικά εάν θες να παραμείνεις στους πρώτους. Διότι δεν αρκεί να τα σκας μόνο, πρέπει να ξέρεις και το παιχνίδι και να έχεις και μια άλφα στρατηγική.
Επίσης, η εταιρεία δεν μας κρατάει λόγω του κέρδους της. Με άλλα λόγια, άμα πέσει ο τζίρος απ την ελληνική κοινότητα, δε θα δείτε ξαφνικά αλλαγές σε μας. Δε μας έχει σ αυτή τη θέση για να μαζεύουμε κόσμο, δε κάνουμε δημόσιες σχέσεις. Ο ρόλος μας είναι συγκεκριμένος, να διατηρούμε την ισονομία με το να συμμορφώνουμε τους παίκτες όπου χρειαστεί.

Τέλος, η οδ μαζί σας είναι σε όλα τα θέματα. Δουλειά μας ναι μεν είναι να ακολουθούμε μια συγκεκριμένη πολιτική απ την εταιρεία, ωστόσο είμαστε η γέφυρα μεταξύ των παικτών και της εταιρείας. Άρα, όταν έχετε μια απαίτηση θα σας υποστήριξουμε, ανέκαθεν το κάναμε.

[/kni]
 

DeletedUser13883

Guest
Ανεκδιήγητη συζήτηση μεταξύ δύο ανήλικων. Χρήστο αν είσαι 15 ετών και έχεις κάνει... ''τα πάντα'' κάτσε και αναλογίσου που θα οδηγηθείς εντός ολίγου! Επίσης θα παραθέσω ένα σύνδεσμο και ο νοών νοείτω!
http://el.wikipedia.org/wiki/Εθισμός_στο_Διαδίκτυο




Θα σου πω μια συμβουλή πολύ φιλικά.Μάγκας είναι αυτός που περνά και δεν ακουμπά και όχι αυτός που μπλέκει ούτε αυτός μου είναι εσώκλειστος στο σπίτι.Και ναι είπα πολύ βαριά κουβέντα....βλέπεις δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία τώρα.Για την ηλικία μου έχω κάνει πράγματα που είναι για μεγαλύτερους όχι απαραιτήτως "αλήτικα" αλλά σημαντικά πράγματα.Ένα παράδειγμα που είναι σημαντικό και τελειώνει εδώ η συζήτηση αυτή.Ο Πατέρας μου με πήρε φέτος στην Ομώνια 1 το βράδυ να δω τους χρήστες ουσιών για να μην γίνω σαν αυτούς γιατί πραγματικά είναι πολύ άσχημο θέαμα.

...συνεχιζω γιατι σε παρακαλω 500 χρυσα τις 14 μερες αφου...εμπορος δεν χρειαζεται οποτε παμε στα 400 και αν πουμε και οτι κανεις το διαχειριστη μονος (ή βαζεις το dio tools) παμε στα 300 οποτε...για μετρα το με 1500 χρυσο περνας 10 εβδομαδες...λαθος δικο μου τελικα με 10 ευρω περνας 2 μηνες...ακομα πιο φτηνα σε εβγαλα...οκ παιχταρα μου?σοτν ιδιο κοσμο με τον εμγα διδασκαλο παιξερει το παιχνιδι σε ολες του τις πτυχες παιζεις τραβα εκει να σε μαθει οπως ξερει καλα να παιζει αυτος και ελατε μαζι σε καναν αλλο κοσμο εκτος απο τον αχιλλεα να παιξουμε..

Κατέχεται γνώσεις Βασικών μαθηματικών κύριε;Εγώ δεν έβγαλα τίποτα.Ο Διαχειριστής χρειάζεται για γρήγορα ανάπτυξη όλοι έτσι κάνουν όταν ξεκινάνε σε έναν κόσμο ή θέλουν να φτάσουν στους πρώτους!Έμπορος και αυτός σημαντικός γενικά δεν μπορείς να μην βάλεις ένα από τα πακέτα που προσφέρει η εταιρία γιατί είναι αλληλένδετα.Άρα 500 χρυσό σε 14 μέρες.1500 συνολικό χρυσό/500 χρυσό ανά φορά=3.Αν θεωρήσουμε τώρα ότι το κάθε πακετάκι των Πεντακοσίων χρυσών μας βγάζει 14 μέρες περνάμε 14 ημέρες χ 3 δυνατές φορές ενεργοποίησης =42 μέρες συνολικά.42 μέρες/7 ημέρες την εβδομάδα=6 εβδομάδες.Άρα ένας Μήνας και 2 εβδομάδες.Χωρίς να ξοδεύω πουθενά αλλού έστω και μια φορά το χρυσό(εκδηλώσεις ή κατασκευή έργων ή ακόμα και στρατολόγησης).Εντάξει παιχταρά μου;Δεν ξέρω για τον δάσκαλο που λες αλλά εγώ μετά χαράς σε προκαλώ σε 1vs1 σε όποιον κόσμο θες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Zarcos

Head Admin
Η ομάδα του Grepolis
Μερικά σχόλια πάνω σε πολλά από όσα γράψατε παραπάνω.

ομως επειδη η εταιρια δεν θελει να επικρατησουν ουτε οι μεν ουτε οι δε φροντιζει να διατηρει ισορροπιες σε αυτην τη παλη μετακυ των 2 στρατοπεδων δηλαδη η ΟΔ μπορει να εξυπηρετησει καποιον περισσοτερο μια φορα και καποιον λιγοτερο(το θετω εντελως γενικα για να μην δωσω λαβη να ξαναφαω αποκλεισμο) και δεν μιλαω μονο σε θεματα ανταποκρισης αιτησεων αποριων κλπ...επισης η ΟΔ εχει ''φιλους'' μεσα σε συμμαχιες οι οποιοι φροντισουν να δυναμιτιζουν ακομα περισσοτερο το ολο σκηνικο με αποτελεσμα να γινεται απλα μια συνεχης κοντρο μεταξυ παιχτων και πολλες φορες οτι σπαει δεν ραγιζει οποτε εχουμε παιζτες ικανους και σοβαρους που ειναι φτιαγμενοι να ειναι αρχηγοι να παλευουν μεταξυ τους σε κλιμακες συμμαχιων ή ακομα και υπερσυμμαχιων για χρονια...
Άλλη μια ωραία θεωρία. Ειλικρινά πιστεύετε ότι η εταιρεία έχει την ανάγκη να επιστρατεύσει τέτοια μέσα; Η απάντηση είναι φυσικά και όχι. Γι'αυτό το πράγμα φροντίζουν οι ίδιοι οι παίκτες από μόνοι τους με τις κοκορομαχίες τους. Τρανό παράδειγμα και το συγκεκριμένο νήμα. Άνοιξε με σκοπό να αναφερθεί στην εταιρεία και στην Ομάδα Διαχείρισης και κατέληξε οι παίκτες να τσακώνονται και να λογομαχούν μεταξύ τους.

Η Innogames δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει κανένα έμμεσο τρόπο για να διατηρήσει τον ανταγωνισμό μεταξύ των παικτών. Διότι πολύ απλά πρόκειται για ένα παιχνίδι που από τη φύση του αναπτύσσει τον ανταγωνισμό. Σκεφτείτε σε όλα τα παιχνίδια που έχετε παίξει ότι υπάρχουν παίκτες καλοί, μέτριοι, κακοί, ζαβολιάρηδες κλπ κλπ. Το αναφέρει επακριβώς και ένας παίκτης στην δική του τοποθέτηση
Στην προκειμενη περιπτωση η εταιρια διαφημιζει το προιον της βασιζομενη στην υποσυνείδητη αναγκη που εχουμε ολοι να αποδειξουμε οτι ειμαστε ανταγωνιστικοι οτι μπορουμε να επικρατησουμε εναντι αλλων οτι ανηκουμε στην κατηγορια των καλυτερων κλπ

οσο για τα μελη της ΟΔ που <<κατηγορουνται >>οτι εξηπηρετουν συμφεροντα της εταιριας οπως εγραψε ενα παιδι πιο πανω
δεν καταλαβαινω την κατηγορια ειλικρινα
ειναι υπαλληλοι της εταιριας οποτε και ειναι υποχρεωμενοι να ακολουθουν τη γραμμη που εχει χαραξει η εταιρια
αν δεν το κανουν απλα θα πρεπει ή να αποχωρησουν ή να τους διωξει η εταιρια
απλα τα πραγματα
Εύστοχη επισήμανση αλλά μια μικρή διόρθωση. Τα μέλη της ΟΔ δεν είναι υπάλληλοι, είναι εθελοντές παίκτες που επιλέγονται κατά καιρούς ώστε να αποτελούν το μέσο επικοινωνίας μεταξύ της ελληνικής κοινότητας και της Innogames.

αλλωστε απ'οτι εχω διαβασει κατα καιρους το ουσιαστικο κατηγορω των παικτων εναντι της ΟΔ βασιζεται στην υποψια περι ευνοιοκρατιας
Οι παίκτες ανέκαθεν στην προσπάθειά τους να δικαιολογήσουν την όποια αποτυχία τους πάντα φροντίζουν να βρίσκουν αποδιοπομπαίους τράγους. Η ευκολότερη δικαιολογία είναι ότι φυσικά για όλα φταίει η ΟΔ, επειδή θα γίνει πιο εύκολα πιστευτή από μεγάλη μερίδα παικτών, που τους συμφέρει να διατηρούν τέτοιες απόψεις, ώστε από την πλευρά τους να δικαιολογούν τις δικές τους αποτυχίες.
Το αναφέρει και παίκτης στη τοποθέτησή του
Τέλος είδα ότι μπορεί να φταίνε και οι Παίκτες.Οι παίκτες τσιμπάνε σε όσα αρνητικά σχόλια ακούγονται από μερικούς μερικούς που τους συμφέρει να κακολογούν την ΟΔ

γιατι και εσεις εκει πανω εχετε κανει ουκ ολιγες αυθερεσιες...
και νάτη πάλι η ωραία θεωρία.
Όλοι μιλάνε εύκολα με γενικότητες αλλά όταν έρχεται η ώρα να μιλήσουν με συγκεκριμένα στοιχεία και αποδείξεις τότε άκρα του τάφου σιωπή όλος τυχαίως.

Δεν τους ενδιαφέρει η γνώμη του "λαού";
Όπως ανέφερα και παραπάνω η ΟΔ αποτελεί το σύνδεσμο επικοινωνίας μεταξύ της ελληνικής κοινότητας και της ιδιοκτήτριας εταιρείας. Οτιδήποτε είναι άξιο αναφοράς, και δεν μιλάω για τις γνωστές κοκορομαχίες των παικτών, μεταφέρεται από την ΟΔ στην εταιρεία. Τώρα το τι κάνουν από την πλευρά τους με όσα τους αναφέρουμε είναι δικό τους πρόβλημα.

Προσωπικά πιστεύω για να δυναμωθεί αυτή η αλυσίδα μεταξύ InnoGames-ΟΔ-Παίκτες θα πρέπει να βρούμε ΟΛΟΙ μαζοί τι φταίει.
Μια πολύ καλή αρχή θα ήταν οι παίκτες να αποφασίσουν να ασχοληθούν με το παιχνίδι και μόνο, και να πάψουν να κυνηγάνε φαντάσματα.
 

DeletedUser13883

Guest
Δυο ερωτήσεις προς τους Διαχειριστές.Καταρχάς είναι εφικτό να αποδοθεί μια ποινή και να μην έχει παραβιαστεί ένας κανόνας με αποτέλεσμα η ποινή να είναι λανθάνουσα και να αποτραπεί ή το σύστημα είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να είναι αλάνθαστο;π.χ. Κολλάω 10 χρόνους στο ίδιο δευτερόλεπτο δηλαδή 4 επιθέσεις μετά Αποικιακό Σκάφος και μετά 5 υποστηρίξεις.Το βλέπει ο αντίπαλος βγάζει φωτογραφίες και τα σχετικά και κάνει καταγγελία.Επιβάλετε ποινή στον παίκτη που κόλλησε τις επιθέσεις και τρώει ανοιχτό μπαν.Και η δεύτερη ερώτηση μπορεί η ΟΔ αν δεν συμφωνήσει με μια απόφαση της εταιρίας να φέρει αντιρρήσεις και να μην δεχθεί μια απόφαση και μέσω αυτής της επιμονής να πετύχει το στόχο της που ουσιαστικά εξυπηρετεί και εμάς αυτή η απόφαση ή όποια απόφαση παίρνει η εταιρία η ΟΔ είναι υποχρεωμένη να την υλοποίησει καθώς δεν της πέφτει λόγος αφού εργάζεται εθελοντικά εκτός CoMa.
 

8EAGENHS

Forum Leader
[8ea]Ποινές δεν δίνονται μόνον με καταγγελία, πρέπει να υποδείξει το σύστημα ελέγχου την παράβαση.
Οι διαχειριστές έχουν υπογράψει ότι θα πράττουν 100% σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας, δεν μπορούν να κάνουν το δικό τους. Αν διαφωνήσουν με κάτι και δεν θέλουν να προβούν στις επιβαλλόμενες από την εταιρεία ενέργειες, απλά αποχωρούν.[/8ea]
 

DeletedUser7727

Guest
πωπω διαβαζω διαβαζω και εχω μεινει παγωτο....
πρωτον μην βαζετε χρυσο...αποδειχτε οτι εισαστε καλυτεροι απο τον αλλον παιζοντας στα ισα.
δευτερον....οσον αφορα την ΟΔ. ΑΚΡΩΣ αντιδημοκρατικη η συμπεριφορα τους. δυστηχως δεν εχω προσβαση στον μπαναρισμενο μου λογαριασμο για να σας δειξω απαντησεις τους.
θα δωσω ενα παραδειγμα ομως....μπηκα σε λογαριασμο αλλου για να "μοιρασω" τις πολεις του (στον κοσμο chi) και εφαγα 5 μερες ανοιχτο μπαν.
μπηκε φιλος μου σε λογαριασμο αλλου στον κοσμο αθενα πιαστηκε και εφαγε 5 μερες κλειστο μπαν.
βλεπετε καμια διαφορα στην αντιμετωπιση?? η διαφορα ειναι οτι εγω δεν βαζω καθολου εως ελαχιστο χρυσο ενω ο φιλος βαζει πολυ περισοτερο απο εμενα....
και ερχετε η "σοφη" και "δημοκρατικη" Ο.Δ να ριξει διαφορετικες ποινες και οταν τους ρωτας γιατι σε μενα εγινε αυτο και στον αλλον εγινε το αλλο σου απαντανε δεν ειδα δεν ακουσα δεν ξερω αλλος το εκανε...εκνευριζεσαι....τους ξαναρωτας...σου λενε παλι το ιδιο παραμυθακι....και στο τελος ξεφευγεις....και καταληγεις στο μονιμο μπαν !!!!!!!!
και η ερωτηση μου ειναι....τσιπα δεν εχουν καθολου εκει στην ΟΔ??? εφοσον το κερδος ειναι μονο μερικα χρυσα ποιος ο λογος να γινει καποιος διαχειρηστης? η θεση?? (μαμα κοιτα εγινα διαχειρηστης στην ΙΝΝΟ) η αναγνωρισιμότητα?? (μα ολοι τους τα χωνουν απο οτι βλεπω στα φορουμ) το να εχει μαζεψει 3000 χρυσα για να "γινει μαγκας" σε εναν επομενο κοσμο που θα μπορει να παιξει??
λεει επισης ο "ουδεις εκων ......." ---Οι διαχειριστές έχουν υπογράψει ότι θα πράττουν 100% σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας----
και ρωταω εγω ο αδαης....ουτε μια φορα κυριε θεαγενη η εταιρεια δεν ελαβε εσφαλμενη για τα δικα σας κριτηρια αποφαση? ειμαι σιγουρος πως ειναι παραπανω απο μια....οποτε το ερωτημα μου ειναι γιατι καθεστε και τους υπηρετειτε???
για λιγο χρυσο ??? για 30 αργυρια?
 

knightmaregr

Team Leader
Η ομάδα του Grepolis
[kni]
Μην εκτίθεστε τόσο φανερά στο θέμα των αποκλεισμών με το να κερδίζετε εντυπώσεις. Ακόμα και μόνιμα αποκλεισμένος, έχετε κανονικά πρόσβαση στις αιτήσεις σας, μην ψεύδεστε χωρίς λόγο και αιτία. Δυστυχώς δεν έχουμε το δικαίωμα να κοινοποιούμε ποινές για παίκτες όπως εσείς, για παίκτες δηλαδή που έχουν σκοπό τη λασπολογία διότι γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι εμείς δεν μπορούμε να απαντήσούμε διότι μας δεσμεύουν τα προσωπικά δεδομένα του εκάστοτε παίκτη.

Η δική σας λογική αυτή τη στιγμή ποια είναι; Επειδή είμαστε εθελοντές θα πρέπει να κάνουμε και άρσεις των μόνιμων αποκλεισμών ακόμα και όταν έχουν τιμωρηθεί άλλες τόσες και έχουν λάβει τόσες και τόσες προειδοποιήσεις; Αυτό δηλαδή για εσάς είναι ανθρωπιά; Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αλλά έχετε καταλάβει λάθος το όλο νόημα του παιχνιδιού αλλά και τον ρόλο μας.

[/kni]
 
Κορυφή