Ισχύς μονάδων στρατού και ναυτικού. Σύγκριση

  • Δημιουργός θέματος Gal11
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
Είμαι νέος στο παιχνίδι.
Δεν ξέρω πόσο θα είμαι εδώ, αλλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας έναν πίνακα που έφτιαξα με την οπλική δύναμη των μονάδων, ανά αγρόκτημα.

Δε βρήκα αντίστοιχο οδηγό.
Πιστεύω να βοηθήσει.
Προσοχή, δεν έχω πείρα.
Αλλά το παιχνίδι και οι μάχες στηρίζονται πάντα και μόνο στα μαθηματικά.

Για να υπάρξει σύγκριση, όλες οι μονάδες στρατού, ανάγονται σε 1 μονάδα πληθυσμού, στο αγρόκτημα. Λογικό, αφού το μέγεθος του αγροκτήματος είναι περιορισμένο και συγκεκριμένο.

Ηθικό, τύχη, τοίχος, θεικές δυνάμεις, είναι αστάθμιτοι παράγοντες. Όμως πάντα θα εξαρτώνται από τη συνολική ισχύς των στρατευμάτων μας. Μαθηματικά, προκύπτει μια επιθετική ή αμυντική δύναμη, με βάση τον στρατό μας, και ανάλογα της τύχης,του ηθικού, του τοίχους ή των θεών, η δύναμη αυτή τροποποιείται. Αλλά εξ' αρχής είναι πάντα ίδια.

Σκοπός μας λοιπόν, είναι να φτιάξεις(στην πραγματικότητα να προσεγγίσεις) την τέλεια επιθετική ή αμυντική δύναμη, ανά μονάδα πληθυσμού. Η τελευταία θα τροποποιηθεί από τα παραπάνω!

Ένας άλλος παράγοντας είναι το κόστος των μονάδων.
Αλλά πιο σημαντικό είναι η ταχύτητα κατασκευής των μονάδων. Ο χρόνος...

Τέλος, υπάρχει και η εύνοια των θεών, για τα μυθικά πλάσματα, που για να είναι συγκρίσιμη, θα πρέπει να μετατραπεί σε ισχύς μυθικής μονάδας ανά πληθυσμό αγροκτήματος ανά εύνοια πλάσματος. Δηλαδή, ισχύς θεικής μονάδας στη μονάδα του πληθυσμού και στη μονάδα της θείας εύνοιας...

Τα παρακάτω προέρχονται με μαθηματικούς υπολογισμούς απ΄οτη σελίδα: http://wiki.gr.grepolis.com/wiki/Μονάδες
(Αν υπάρχει κάποιο λάθος, διορθώστε με.. Τα τσέκαρα μια μόνο φορά..)

Στρατός ξηράς:
Επίθεση-Κρούση
Αρπυία 19
Ιππέας 18,33
Μινώτα. 14

Ξιφομά. 5
Εθνοφρ. 2


Επίθεση-βολή
Εκσφεδον. 23
Κύκλωπας 18,9
Κένταυρ. 13

Τοξότης 8
Καταπέλτ. 6,66* {Γκρεμίζει τύχη, γι αυτό είναι πολύτιμο όπλο..)

Επίθεση- Λόγχισμα
Μέδουσα. 23,61
Μαντιχ. 21
Οπλιτ. 16
Άρμα 14

Πηγασ. 5

Γενική Άμυνα (=το άθροισμα των 3 επιμέρους αμυνών: αμβλύ+κοφτ.+βελην.)
Μέδουσα 79,71
Πήγασος 72,5
Κύκλωπας 56,62
Κένταυρ. 55
Ξιφομάχος 52
Μινωτ. 51,16
Τοξ. 43
Άρμα-Οπλίτης 37 **

Μαντιχ. 19,9
Εθνοφρ. 18
Εκσφεδ. 17
Ιππέας 14,33
Αρπυία 12,57
Καταπελτ. 6


Άμυνα αμβλύ
Πήγασος 45
Μέδουσα 34,72
Κύκλ. 23,62
Μινωτ. 22,5
Άρμα 19 **
Οπλίτης 18 **
Ξιφομάχος 14

Κεντ. 12,5
Αρπυία 7,5
Εκσφεδ. 7
Εθνοφρ-Τοξοτ-Ιππ. 6
Μαντιχ. 3,77
Καταπέλτ. 2


Άμυνα κοφτερό
Κένταυρ. 37,5
Τοξ. 25
Μεδ. 24,16
Πηγ. 12,5
Οπλιτ. 12**
Μινωτ. 10

Εθνοφ.- Ξιφ.- Εκσφεδ. 8
Μαντιχ.-Αρπυια 5
Άρμα 4**
Καταπέλτ. 2
Ιππέας 0,33
Κύκλωπ. 0,25


Άμυνα Βεληνεκές
Κύκλωπας 32,75
Ξιφομ. 30
Μέδουσα 20,83
Μινωτ. 18,66
Πηγ. 15
Άρμα 14

Τοξ. 12
Μαντιχ. 11,22
Ιππέας 8
Οπλιτ. 7
Κένταυρ. 5
Εθνοφρ. 4
Καταπέλτ.- Εκσφεδ. 2
Αρπυία 0,07



Ναυτικό-Επίθεση
Λερναία ύδρ.- πλοίο φαρ. 20
Τριήρης 11,25

Γρηγ. μεταφ. 4
Διήρης 3
Μεταφ. 2,85
Πυρπολικό 2,5***
Αποικ. 0


Ναυτικό άμυνα
Διήρης 20
Τριηρ. 15,625
Λερν. Υδρ. 14,3

Πλοιο φαρ. 6
Αποικιακό 2,94
Γρηγ. Μετ. 0,2
Μεταφ. 0,14
Πυρπολικό 0,125 ***


*Καταπέλτης... γκρεμίζει τείχοι άρα πολύτιμο
** άρμα vs οπλίτης. Η ίδια γενική άμυνα. Όταν φτιάχνεις άρματα, χάνεις αμυντικά σε κοφτερό, θέλοντας περισσότερα τόξα για αναπλήρωση(συνήθως..). Όμως τα τόξα έχουν μικρότερη γενική άμυνα από τα ξίφη.. Επίσης, οπλίτης, καλύτερο επιθετικά. Συμπερασματικά: το άρμα αμυντικά αν συγκριθεί μόνο με οπλίτη. Καλύτεροι οι οπλίτες, σε συνδιασμένες άμυνες (που είναι και το σύνηθες)Δείτε: http://forum.grepolis.net/showthread.php?t=4085
*** Πυρπολικά, πολύτιμα. Δείτε: http://forum.gr.grepolis.com/showthread.php?t=1790
**** Διήρης-Πλοίο φάρος vs Τριήρης http://forum.grepolis.net/showthread.php?t=4104
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
λεω να γίνω crux...χέρι μου,κάνε με για λίγο crux:d(κλέμενο απο το fort bouagard...τέσπα,αυτό με τον φερεντίνο:Ρ)


(Αν υπάρχει κάποιο λάθος, διορθώστε με.. Τα τσέκαρα μια μόνο φορά..
εντάξει...



με -οι γράφεται ο τοίχος του σπιτιού σου,με -ει γράφεται το τείχους που ενοείς...είδες?σου βρήκα το λάθος που ζήταγες:d


Είμαι νέος στο παιχνίδι.
καλως ήρθες...θες να έρθεις στην συμμαχία μου στον gamma?:Ρ



Δεν ξέρω πόσο θα είμαι εδώ
όταν λες εδω?...στον κόσμο ή στο grepolis?:d
αλλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας
αχ,τι γλυκό παιδί:d




υπάρχει και η εύνοια των θεών
λοιπόν,θα σου πω ενα μυστικό για να έχεις περισσότερη παραγογή εύνοιας την ωρα απο τον θεό crux...να βρίζεις το κοτομπέικον μαζί του:Ρ

Μόλις έλαβες 10 πόντους ποινής για spam
8EAGENHS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Διήρης 20
Τριηρ. 15,625
Λερν. Υδρ. 14,3
Πλοιο φαρ. 6
Αποικιακό 2,94
Γρηγ. Μετ. 0,2
Μεταφ. 0,14
Πυρπολικό 0,125 ***[/url]

οπος ξερω το καλιτερο αμιντικο πλιο ειναι το πυρπολικο

κανονικα προτο πρεπει να ειναι
 

DeletedUser

Guest
οπος ξερω το καλιτερο αμιντικο πλιο ειναι το πυρπολικο

κανονικα προτο πρεπει να ειναι

δεν υπαρχει καλυτερο αμυντικο πλοιο οι διηροις μπορουν να φανε και τα μεταφορικα αντιθετα απο τα πυρπολικα που ειναι καλα μονο σε μαχη 1 προς 1...;)
 

DeletedUser4282

Guest
Ναυτικό-Επίθεση
Λερναία ύδρ.- πλοίο φαρ. 20
Τριήρης 11,25

Γρηγ. μεταφ. 4
Διήρης 3
Μεταφ. 2,85
Πυρπολικό 2,5***
Αποικ. 0


Ναυτικό άμυνα
Διήρης 20
Τριηρ. 15,625
Λερν. Υδρ. 14,3

Πλοιο φαρ. 6
Αποικιακό 2,94
Γρηγ. Μετ. 0,2
Μεταφ. 0,14
Πυρπολικό 0,125 ***

3 ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..
1η: ΤΟ ΠΥΡΠΟΛΙΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ.. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ...

2η ΤΟ ΠΥΡΠΟΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΦΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΙΗΡHΣ (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΠΑΛΟΣ Ο ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΔΙΗΡHΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ..). ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΥΔΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ. (π.χ. ΕΧΕΙΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΚΑΙ 10.000 ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΜΥΝΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ 20 ΦΑΡΟΥΣ 10 ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΠΙΚΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ 9.990 ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ). ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΝΥΧΤΑΣ ΕΝΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΛΟΙΑ ΕΙΝΑΙ x2 ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΝΥΧΤΑΣ.

ΚΑΙ 3η ΟΥΤΕ Η ΕΘΝΟΦΡΟΥΡΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ..

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
3 ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..
1η: ΤΟ ΠΥΡΠΟΛΙΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ.. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ...

2η ΤΟ ΠΥΡΠΟΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΦΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΙΗΡHΣ (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΠΑΛΟΣ Ο ΕΠΙΤΙΘΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΔΙΗΡHΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ..). ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΥΔΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ. (π.χ. ΕΧΕΙΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΚΑΙ 10.000 ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΜΥΝΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ 20 ΦΑΡΟΥΣ 10 ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΠΙΚΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ 9.990 ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ). ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΝΥΧΤΑΣ ΕΝΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΛΟΙΑ ΕΙΝΑΙ x2 ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΝΥΧΤΑΣ.

ΚΑΙ 3η ΟΥΤΕ Η ΕΘΝΟΦΡΟΥΡΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ..

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ


ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ 1 ΤΡΙΗΡΗΣ/ΦΑΡΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ...
 

DeletedUser

Guest
λεω να γίνω crux...χέρι μου,κάνε με για λίγο crux:d(κλέμενο απο το fort bouagard...τέσπα,αυτό με τον φερεντίνο:Ρ)


εντάξει...



με -οι γράφεται ο τοίχος του σπιτιού σου,με -ει γράφεται το τείχους που ενοείς...είδες?σου βρήκα το λάθος που ζήταγες:d


καλως ήρθες...θες να έρθεις στην συμμαχία μου στον gamma?:Ρ



όταν λες εδω?...στον κόσμο ή στο grepolis?:d αχ,τι γλυκό παιδί:d




λοιπόν,θα σου πω ενα μυστικό για να έχεις περισσότερη παραγογή εύνοιας την ωρα απο τον θεό crux...να βρίζεις το κοτομπέικον μαζί του:Ρ

Μόλις έλαβες 10 πόντους ποινής για spam
8EAGENHS

ΑΝ ΒΑΛΑΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΟΙΝΗΣ ΓΙΑ ΣΠΑΜ ΣΤΟΝ CRUX ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΨΕΙ...

10 πόντοι ποινής για spam και υπόδειξη καθηκόντων προς την ΔΟ
8EAGENHS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser4282

Guest
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ 1 ΤΡΙΗΡΗΣ/ΦΑΡΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΑΠΟΙΚΙΑΚΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ...

ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 4 ΠΟΛΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.. ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ 350 ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ..!
 

DeletedUser

Guest
ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 4 ΠΟΛΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.. ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ 350 ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ..!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΘΟΛΟΥ...1 ΠΡΟΣ 1 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ :)
 

DeletedUser4282

Guest
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΠΥΡΠΟΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΘΟΛΟΥ...1 ΠΡΟΣ 1 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ :)

ΣΕ ΜΑΧΗ ΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΦΑΡΟΥΣ Η ΤΙΣ ΤΡΙΗΡΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΝΟΥΣ ΝΥΧΤΑΣ ΝΑΙ..
 

DeletedUser4282

Guest
ΑΝ ΒΑΛΑΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΟΙΝΗΣ ΓΙΑ ΣΠΑΜ ΣΤΟΝ CRUX ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΨΕΙ...

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΡΩΕΙ ΠΟΙΝΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ?
 

8EAGENHS

Forum Leader
Το παρόν κλειδώνει μιας και μεταπηδήσατε σε άλλο θέμα.
Για οποιαδήποτε άλλη απορία ανοίξτε νέο θέμα.
Και μην ξεχνάτε, διαβάζετε τους κανόνες του φόρουμ συχνά, κάνει καλό.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή